in

Bağışıklığın Zayıfladığını Gösteren Güçlü Sinyaller

Bağışıklık sistemi kişiyi birçok hastalığa karşı koruyan bir savunma mekanizmasıdır.

Bağışıklık sistemi kişiyi çevresel zararlardan ve enfeksiyonlardan korur.

Yeterince sağlıklı beslenmiyorsanız, çok stresli bir dönemden geçiyorsanız ya da yeterince aktif bir hayatınız yoksa bağışıklık sisteminiz çökebilir. Bağışıklığı güçlendiren en önemli faktörlerden biri antioksidanlardır. Antioksidanları meyve, tahıllı besinler, sebzeler ve kuru baklagilleri tüketerek vücudunuza alabilirsiniz.

Bağışıklık sistemi düşüklüğü çeşitli hastalıklardan da kaynaklanabilir. Özellikle demir eksikliği bağışıklık sistemini olumsuz etkiler. Çocuklar bağışıklık sisteminin güçsüz olması; öğrenmede zorlanma, performansta düşme gibi birçok soruna yol açabilir.

Peki, bağışıklık sisteminin çöktüğünü gösteren belirtiler nelerdir?

Kırışık ve Kuru Cilt

Kuru ve kırışık cilt bağışıklığın düştüğünün işaretlerinden biridir.
Cilt kuruluğu ne yaparsanız yapın geçmiyorsa sorun bağışıklık sisteminin çökmesinden kaynaklanabilir.

Solunum Güçlüğü ve Koku, Tat Kaybı

Bağışıklık sistemi zayıflığı belirtilerinden en bilinenleri koku kaybı ve solunumda yaşanan güçlüktür.
Eğer yediğiniz hiçbir yemeğin tadını almıyorsanız ya da koku kaybı yaşıyorsanız bağışıklık sistemini destekleyici takviyeler alabilirsiniz.

Enfeksiyon

Bağışıklık sistemi kişiyi enfeksiyonlardan korur.
Bağışıklık sisteminin çökmesi kişiyi enfeksiyonlara karşı savunmasız hale getirir.
Hastalıklara daha kolay yakalanmaya ve daha zor iyileşmeye sebep olur.

Sağlıksız ve Dökülen Saçlar

Bağışıklığın güçsüz olması çeşitli saç sorunlarına yol açabilir.
Saç dökülmesi ve saçların daha donuk bir hale gelmesi bağışıklık sisteminin güçsüzleştiğinin belirtilerinden biridir. Bağışıklık güçlendirici takviyeler alarak siz de saçlarınızı eski parlak ve güçlü haline geri döndürebilirsiniz.

Dikkat Dağınıklığı ve Motivasyon Düşüklüğü

Sürekli yorgun hissediyorsanız ne yaparsanız yapın dikkatinizi toplayamıyorsunuz bağışıklık sisteminizde bir sorun olduğunu düşünebilirsiniz. Dikkat dağınıklığı, yorgunluk, isteksizlik bağışıklık sisteminin zayıfladığının en bilinen sebeplerindendir.

Uçuk

Sürekli çıkan uçuklar vücudun size gönderdiği sinyallerden biri olabilir. Eğer ağız çevresinde sürekli içi sıvı dolu kabarcıklar çıkıyorsa bağışıklık sistemini güçlendiren takviyeler almalı ve spor yapmaya özen göstermelisiniz.

Geçmeyen, Uzun Süren Sık Hastalıklar

Bağışıklık sistemi zayıf olanlar çok çabuk hastalanır ve bu hastalıklar kolay kolay iyileşmez.
Yakınınızdaki insanlar soğuk algınlığı ya da grip gibi hastalıklardan kısa sürede iyileşirken bu hastalıkları daha uzun sürede atlatıyorsanız bağışıklık sisteminin zayıflığından söz edebiliriz.
Eğer böbrek, diyabet, kalp ve solunum sistemine ait bir rahatsızlığınız varsa bu hastalıklar siz de daha ağır ve uzun süreli seyredebilir.

Kronik Yorgunluk ve Uyku Hali

Sürekli yorgun ve uykulu mu hissediyorsunuz? Küçücük bir iş yapsanız bile hemen yoruluyor musunuz? Bu bağışıklık sisteminin çöktüğüne işaret edebilir. Sabah yorgun uyanmak ya da hemen yorulmak gibi şikayetleriniz varsa bir doktora danışabilirsiniz.

Stres, Depresyon ve Kaygı

Stres, depresyon kaygı gibi durumlar bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Bağışıklık sisteminin çökmesi sizi olduğunuzdan daha stresli ve morali bozuk yapabilir.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gençlerbirliği Direnemedi

Kayserispor Başkanı Berna Gözbaşı’dan Veda Sinyali