in

A Milli Takım’da Stefan Kuntz Dönemi Resmen Başladı

A Millî Takımın yeni teknik direktörü Stefan Kuntz’un resmi imza töreni bugün Riva Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde gerçekleştirildi.

Törende bir konuşma gerçekleştiren ve Stefan Kuntz ile 3 yıllık anlaşma yaptıklarını belirten TFF Başkanı Nihat Özdemir, ”Buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum. Her ne skorlar alırsak alalım, Çocuklarımızı, hocamızı tartışma konusu yapmayalım. Lütfen; Stefan Kuntz’u yerli-yabancı meselesinin içine çekerek kendisini yıpratmayalım” dedi.

Özdemir, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Bugün Türk futbolu için yeni bir döneme başlıyoruz. Öncelikle, Şenol Güneş hocamıza bugüne kadar olan katkıları için teşekkür etmek istiyorum. Sayın Şenol Güneş, çok değerli, dünya tecrübesinde bir isim ve A Milli Takımımıza unutamayacağımız hizmetlerde bulundu. Kendisine bir kez daha, bundan sonraki yaşamında, sağlık ve başarı diliyorum.

Bildiğiniz gibi, kan değişiklikleri, futbolun doğal akışında her zaman var. Son dönemde yaşanan süreç üzerine Şenol Güneş hocamızla görüşmeler yaptık ve karşılıklı mutabık kalarak, yollarımızı ayırdık. Ardından da, yönetim kurulumuzda değerlendirmeler yaparak, Stefan Kuntz isminde karar kıldık. Sayın Kuntz, futbol anlayışı, kariyeri ve disiplininin yanı sıra, son 5 yılda 3 kez Avrupa Şampiyonası finali oynatıp 2 şampiyonluk kazandığı Almanya U21 takımının tarihindeki en başarılı teknik direktörü olarak ülkemize geldi. İnşallah, kendisi kazanacağı başarılarla Almanya için bir kayıp, Türkiye için ise kazanç olacaktır.

Yeni hocamızla, ilk sınavı, Ekim ayındaki maçlarımızda vereceğiz. Öncelikle, kalan 4 maçta, özellikle Norveç maçında, tüm ülkemizi, Milli Takım etrafında birleşmeye davet ediyorum. Başaracaksak hep birlikte başaracağız. A Milli Takımımız, her şeyin üstünde ve hepimizin vazgeçilmez tutkusudur. Başka Milli Takımımız da yok. 20 yıl sonra Dünya Kupasına katılmayı istiyoruz ve inşallah da bunu başaracağız. Hiç arzu etmiyoruz ama eğer ki başaramazsak, gerekli dersleri çıkaracağız ve yeniden ayağa kalkıp, yolumuza devam edeceğiz. Hemen önümüzdeki turnuvaya, yani Almanya’da düzenlenecek 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası finallerine hazırlanacağız.

Buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum. Her ne skorlar alırsak alalım, Çocuklarımızı, hocamızı tartışma konusu yapmayalım. Lütfen; Stefan Kuntz’u yerli-yabancı meselesinin içine çekerek kendisini yıpratmayalım. Sayın Kuntz, A Milli Takımın tarihteki ilk yabancı hocası değil. Neticede bu bir bayrak yarışıdır. Bayrak, bir değerli hocadan diğer değerli bir hocaya geçmiştir. Biz kendisine inanıyoruz, güveniyoruz. Uzun yıllar da birlikte beraber çalışmak istiyoruz.

Yeni görevinde Sayın Kuntz’un en büyük yardımcısı Sayın Hamit Altıntop olacaktır. Yeni süreçle birlikte Hamit Altıntop kardeşimiz, Milli Takımlardan sorumlu olacak ve tüm tecrübesini, enerjisini, gücünü ortaya koyacaktır. Hem Almanya hem Türkiye’yi en iyi şekilde bilen birisi olarak bizler ile hocamız arasında köprü görevini üstlenecektir.

Bu projeyi hayata geçirmemizde bize destek olan, Stefan Kuntz ile görüşme yapmamıza izin veren, her türlü kolaylığı sağlayan Almanya Futbol Federasyonuna, başkanlık görevini birlikte yürüten Sayın Peter Peters ve Sayın Dr. Rainer Koch ile Yönetim Kurulu’na da teşekkür etmeyi borç biliyorum. Türkiye ve Almanya Federasyonları arasındaki dostluğun simgesi olacak bir harekete imza attılar, sıcak iş birliği ve anlayış gösterdiler.

İlk günden itibaren, Almanya Futbol Federasyonu ve Stefan Kuntz ile yapılan görüşmeleri yürüten, altını çizerek söylüyorum değerli Başkan Vekillerim Sayın Servet Yardımcı ve Sayın Erhan Kamışlı ile Hamit Altıntop kardeşimize teşekkür ediyorum. Yaptıkları çalışmalarla, bu anlaşmanın mimarı oldular. Yeri gelmişken, Sayın Selim Soydan abimize de teşekkür ediyorum. Tecrübesiyle 2.5 yılda Milli Takımımıza değerli katkıları oldu, hak etmediği eleştiriler de aldı. Kendisi, yönetim kurulu üyemiz olarak, futbola katkı vermeye devam edecektir.

Son olarak, dün Polonya’da Avrupa Şampiyonu olan Ampute Futbol Milli Takımımızı tebrik etmek istiyorum. İnançları, hırsları ve yürekleriyle bir kez daha tarih yazdılar, dünyaya, tüm sporculara örnek olacak bir başarı gösterip, ülkemizin gururu oldular. Tüm takımı, başarıda emeği olan herkesi kutluyorum. Federasyon olarak kendilerini desteklemekten büyük onur duyuyoruz.

Sözlerime son verirken, yeni dönemin A Milli Takımımız ve Türk futbolu için hayırlı olmasını diliyorum. Yeni çıktığımız yolda, Sayın Kuntz’a ve tüm ekibe başarılar diliyorum. Katılımınız için teşekkür ediyor, sizlere saygılar sunuyorum.”

STEFAN KUNTZ: “GURURLUYUM VE MUTLUYUM”

A Milli Takımın yeni teknik direktörü Stefan Kuntz, bu göreve layık görüldüğü için gururlu ve mutlu olduğunu kaydetti.

Sözlerine “Merhaba Türkiye” diyerek başlayan Kuntz, “Hamit beni aradığında ilk hissettiğim şey gurur oldu. Son derece başarılı Türk Milli Takımı’nın teknik direktörü olacağım için gururluyum ve mutluyum. İşimiz bundan sonra başlayacak. Hepimiz, tüm gücümüzü toplayıp hızla Norveç maçına hazırlanacağız. En kısa sürede tamamen futbola odaklanacağız.” şeklinde görüş belirtti.

Nihat Özdemir’e ve Hamit Altıntop’a kendisini bu göreve layık gördükleri için teşekkür eden Alman teknik adam, şunları söyled:

“Benim için bir tür evime dönmek gibi oldu. Beşiktaş’ta inanılmaz 1 yıl geçirdim. Türkiye’den erken ayrıldık diye anlatırım. Müthiş konukseverlikle karşılandık. Aileme Türkiye ile görüşmelerin iyi gittiğini söylediğimde çocuklarım ve eşim ‘Biz de seninle gelebilir miyiz?’ dedi. Bundan büyük iltifat yapmam mümkün olmayacaktır. Bana gösterilen bu inanca çok teşekkür ediyorum. Güç ve pozitif enerji doluyum. Oyuncuların potansiyellerini biliyorum. Türkiye’de futbola yapı kazandıracağız. Yeniden gururla Türk bayrağına bakarak başarılarımızı kutlayacağız. Oturup zaferlerden bahsetmek keyifli olacaktır. Bana duyduğunuz güven için teşekkür ediyorum.”

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Futbolda Günün Sonuçları

Nihat Özdemir Yabancı Oyuncu Kuralı Hakkında Konuştu