in

Anadolu Kulüpleri Ekonomik Anlamda Büyük Bir Çıkmazda

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Ahmet Ağaoğlu, ”Anadolu kulüplerimizin geneline baktığımız zaman 200 bin avro oyuncu maaşını dahi karşılayamayacak durumda kulüplerimiz var. Çok ciddi mali sıkıntılar içerisindeler.” dedi.

Kulüpler Birliği’nin Maslak’taki merkezinde gerçekleştirilen toplantının ardından açıklamada bulunan Ağaoğlu, ağırlıklı olarak ekonomik konuların gündeme geldiği bir toplantı olduğunu belirterek, “Kurdaki dalgalanmaların kulüplerin ekonomisine etkilerini detaylı konuştuk. Bugün özellikle Anadolu kulüplerimiz gerçekten finansal olarak çok zor durumdalar. Süper Lig’de hayatını idame ettirmek zorunda olan bir kulübün maaş bütçesinin, 8-10 milyon avroyla oluşması ancak mümkün olabiliyor. Anadolu kulüplerimizin geneline baktığımız zaman 200 bin avro oyuncu maaşını dahi karşılayamayacak durumda kulüplerimiz var. Çok ciddi mali sıkıntılar içerisindeler.” diye konuştu.

Anadolu kulüplerinin ekonomik anlamda büyük bir çıkmazla baş başa kaldığını dile getiren Ahmet Ağaoğlu, “Özellikle Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray, Trabzonspor ve Başakşehir bu konuda elimizden geldiği ölçüde Anadolu kulüplerimize yardımcı olacağımızın sözünü verdik. Azalan naklen yayın gelirleri, seyirci hasılatının ciddi şekilde azalmış olması, ürün satışının yok denecek kadar az olması gibi çeşitli sebepler var. Anadolu futbolunu finansal ve sportif anlamda büyük takımlarla mücadele edebilecek bir seviyeye taşıyamadığımız takdirde Türk futbolunun gelişmesini, Türk futbolunun Avrupa’da ve dünyada başarılı olmasını beklememiz hayalperestliğin ötesine geçmez. Onun için bu problemlerini ivedilikle çözmemiz gerekiyor. Sayın futbol federasyonu başkanımız, sezon başında naklen yayın gelirinin indirimli olarak imzalanması neticesinde kulüplerimize 300 milyon liralık destek sözü vermişti. Bunu hemen hemen her toplantıdan sonra yineliyorum. Sayın Nihat Özdemir’in bu sözünü ivedilikle yerine getirmesini talep ediyoruz. Çünkü şu anda özellikle Anadolu kulüplerimizin artık ocak ve şubat ayından sonrasını finansal olarak devam ettirme şansları tamamen ortadan kalkmış durumda. Kulüp başına düşen 15 milyon liranın kendileri için çok büyük anlam ifade ettiğini söylediler kulüplerimiz ki biz de buna katılıyoruz.” ifadeleri kullandı.

Süper Lig’de oynanan bazı maçlarda ciddi şekilde tartışmaya açık hakem kararlarının olduğunu ve bu konuyu Merkez Hakem Kurulu (MHK) çalışma grubuyla yapacakları toplantıda gündeme getireceklerini dile getirdi.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Süper Lig ve 1. Lig’de Haftanın Hakemleri

MHK, Gençlerbirliği’nin Sabrını Test Ediyor