in ,

BeğendimBeğendim LoveLove

Ankara Futbolu Zincirlerinden Kurtuldu / ORHAN KARADAĞ

Türk sporunun her dönem en önemli kentlerinden olan Ankara, özellikle tesis açısından ne kadar büyük eksiklikler yaşasa da yeniden o görkemli günlerine dönüyor.

Futbolda 2018-2019 sezonunun bitmesine kısa bir süre kala, olağanüstü bir terslik yaşanmadığı sürece, 2019-2020 sezonunda Ankaralı futbolseverler yıllar sonra yeniden Ankaragücü-Gençlerbirliği derbisi izleme şansı yakalayacak.

Bir dönem Süper Lig’de dört takımla temsil edilen Başkent, son bir kaç yıldır darboğaza sürüklenmiş, yaşanan siyasal, ekonomik kısıtlamalar ve zaman zaman da bu kulüplerde görev yapan yöneticilerin yetersizliği nedeniyle sırasıyla Gençlerbirliği OFTAŞ, Ankaraspor (Osmanlıspor) ve Ankaragücü alt lige düşmüştü.

Gerçi şimdi adı Osmanlıspor olan o zaman ki adıyla Ankaraspor Kulübü, Türkiye Futbol Federasyonu kararıyla Gökçek Ailesi’nin kurallara aykırı olarak iki kulübü (Ankaragücü-Ankaraspor) birden yönettiği gerekçesiyle düşürülmüştü.

Ankaragücü TFF 2. Lig’e kadar gerileyen serüveninin ardından büyük ekonomik sıkıntı yaşamasına karşın, (ki o krizin artçıları hala yaşanıyor) adeta küllerinden yeniden doğup 2018-2019 sezonunda Süper Lig’e destan yazarak dönmeyi başardı.

Ancak bu kez de Türk futbolunun en önemli yönetici figürü İlhan Cavcav’ın vefatının ardından başkan seçilen oğul Murat Cavcav’ın ilk yönetim döneminde; 2017-2018 sezonunda Gençlerbirliği Süper Lig’e veda etti.

Başkent futbolunu Süper Lig’de 2018-2019 sezonunda Ankaraücü tek başına temsil etti.

Spor Toto 1. Lig lideri Gençlerbirliği kalan 3 haftada 1 puan alması ya da 3. sırada bulunan Hatayspor’un puan kaybetmesi halinde Başkent; olağanüstü bir durum yaşanmazsa 2019-2020 sezonunda, tarihleri başarılarla dolu iki güzide kulüp Ankaragücü ve Gençlerbirliği tarafından temsil edilecek.

Yukarıda da değindiğim gibi, tüm kısıtlamalara, ekonomik zorluklara ve tesis yetersizliğine karşın Ankara futbolu da zincirlerinden kurtulmuş ve o eski görkemli günlerine dönüş hazırlığında.

Written by Orhan Karadağ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Berahino Fenerbahçe’nin Listesinde

Süper Lig’de Yeni Sezon 16 Ağustos’ta Başlayacak