in ,

BeğendimBeğendim BeğenmedimBeğenmedim LoveLove ŞaşırtıcıŞaşırtıcı

Ankaragüçlüyüz Ama Çok Güzeliz

METİNER ERDEM/VİRALSPOR-ÖZEL

Futbolda taraftarın önemi tartışılmaz…

Ama bazı taraftarlar vardır ki onlar bambaşkadır.

Ölümüne sevdalıdır takımlarına.

Köy, kasaba demeden aşklarının peşinde koşarlar.

Cebindeki son parayı, ekmeğini, aşını, suyunu paylaşır.

İyi gününde de kötü gününde de takımının yanındadır.

Özellikle kötü günde…

Evet, Ankaragücü taraftarından; amatöre kadar düşer denilen takımlarını “Sen sokakta oyna, biz kaldırımda destekleriz” diyerek, 2. Lig’den Süper Lig’e taşıyan gururlu kentin güçlü çocuklarından bahsediyoruz.

Yüz kişisi onbinlere bedeldir.

Örnek mi?

Desibel rekoru kırmakla övünen 40 bin kişilik Beşiktaş tribününün bin 500 civarındaki Ankaragücü taraftarı karşısındaki çaresizliğinden daha güzel örnek olabilir mi?

Ankaragücü taraftarının sembolü sırtlandır.

Kendilerine benekli sırtlan yakıştırması yaparlar, bir de Ankaragücü’nün erkek taraftarları çirkinlikleriyle övünürler.

O çirkin ama kalbi temiz gençlerin tribünleri, son yıllarda kadın taraftarlarla renklenmeye başladı.

Adeta tribünlerde çiçek açtı.Fatma Tamkan, nam-ı diğer “Fatma Reis” önderliğinde kurulan “Güçlü Melekler”  her geçen gün büyüyor.

VİRALSPOR olarak, Ankaragücü’nü iç saha, deplasman demeden her maçta destekleyen “Güçlü Melekleri” ve liderleri Fatma Reis’i konuk ettik.

İşte Fatma Reis’in ağzından Güçlü Melekler:

-Güçlü Melekler’i yaklaşık 7 yıl önce Sağ Kapalı’da kurmaya karar verdim. Artist Murat’ın büyük desteği oldu.

-Amacım tribünlere aile görüntüsü getirmekti. Çocukların, kızlarımızın aydınlık Türkiye’nin aydın yüzleri olmasını istiyorum. Atatürk’e, Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı olsunlar istiyorum. Ailelerine yararlı olsunlar, özgürlüklerini savunsunlar, birey olmalarının önemini anlasınlar istiyorum.

-Koltukları Siliyor, Çöpleri topluyoruz

-Deplasmanlara bile gidiyoruz.  Aileler kızlarını bana emanet ediyor

-Diğer takımların kadın taraftarları ile etkileşim halindeyiz. Deplasmanda onlar bizi ağırlıyor, biz Ankara’da onları ağırlıyoruz.

-Bizim için rekabet  sahada başlıyor, 90 dakikanın sonunda yine sahada bitiyor. Maçtan önce rakip takımın kadın taraftarları ile  kolkola stada geliyoruz, maçtan sonra sonuç ne olursa olsun kolkola stattan ayrılabiliyoruz.  -Hayalim, bu dostluğun yaygınlaşması için kadın gruplarının birleşerek konfederasyon oluşturması. Beşiktaş, Fenerbehçe’nin kadın taraftarı geldiğinde onları da karşılamalıyız, birlikte etkinlikler düzenlemeliyiz. Rekabet 90 dakika ile sınırlı kalmalı. Onun dışında dost olabilmeliyiz.

-Bizim bulunduğumuz ortamda çok fazla küfür olmuyor.  Çevremizdeki erkek taraftar da biz tribündeyken küfür etmemeye özen gösteriyor.

-Bizim de tepki gösterdiğimiz anlar oluyor. Ama bizim tepkimiz rakibe değil, oynanmayan futbola, gelmeyen gole, alınamayan galibiyete oluyor.

-Maçtan sonra koltukları siliyoruz, yerdeki çöpleri topluyoruz. Yere en ufak çöp atmamaya gayret gösteriyoruz. 

-Her Maçta Bine Yakın Kadın Taraftar Oluyor

-Ankaragücü’nün eskiden Dişi Güçlüler adında kadın taraftar grubu varmış. Reisleri evlenince grup dağılmış.  Güçlü Melekler’in bugünlere gelmesi kolay olmadı. Tek başma gittiğim maçlar oldu. Bazen 10  kişi, 20 kişi oluyoruz.

-Sadece Sağ Kapalı ile sınırlı değiliz. Sol Kapalı, Bekar Evi Çocukları, Maraton ve Gecekondu’daki kadın taraftarlar ile de etkileşim içindeyiz.

-Ankaragücü’nün maçlarına düzenli giden yaklaşık bin kadın taraftar var.

-Bizim birlikteliğimiz stat dışında da sürüyor. Yılbaşını, özel günlerimizi birlikte kutluyoruz. Herkes için ablayım, bazen abileri oluyorum, bazen de anneleri, babaları. Aile, kişisel, okul ne  tür problemleri olursa olsun yanlarında oluyorum.

-Benim Yanımda Kadına Laf Atılamaz

-Güçlü Melekler’in olduğu tribünde, tüm kadınlar benim korumam altındadır. Benim yanımda kadınlara laf atılamaz,  yan gözle bile bakılamaz. Yapan olursa da hayatının yanlışını yapmış olur.

-Türkiye’de kadın futbol taraftarına yönelik önyargılı bir yaklaşım  var. Hala kadın taraftarları kabullenemeyen erkekler var.

-Kolluk kuvvetlerinin davranışlarından şikayetçiyiz.  Her maçta ayakkabılarımızın içine kadar aranıyoruz. Neredeyse tamamen soyunduracaklar. Kadın polisler öyle kaba ifadeler kullanıyor ki şaşırıyoruz. Bazen bize karşı erkeklerden dahi önyargılı olabiliyorlar Biz herkese saygıyla yaklaşıyoruz, tek isteğimiz bize de saygı gösterilmesi.-Sadece Metin Akyüz’den Destek Gördük

-Belediyelerden ve Ankaragücülü işadamlarından destek bekliyoruz. Biz deplasmanlara hep kendi imkanlarımız ile gittik. Belediyelerin, işadamlarının kadınlar için de araç kaldırmasını, maddi destek sağlamasını istiyoruz.

-Bugüne kadar sadece Metin Akyüz başkandan destek gördük. Onun yönlendirmesiyle yine bazı kişiler cüzi yardımlar yaptı. Ama genellikle kendi cebimizden harcıyoruz. Maddi durumu iyi olmayanların biletlerini ben alıyorum. Benim de gücüm bir yere kadar yetiyor.

-İnsanlardan maddi destek isterken bile çekiniyoruz. Maalesef öyle insanlar var ki 5 lira verip, karşılığında aşağılıkca isteklerde bulunabiliyorlar. Bu yüzden tribünümdeki çocuklarımdan bir ihtiyaçları varsa önce bana gelmelerini istiyorum. Bu kişilere muhtaç olmasınlar istiyorum. Bu yüzden de destek taleplerimizi  kurumsal kimliği olanlara iletiyoruz.

-Ama Biz Çok Güzeliz

-Ankaragücü taraftarının sembolü sırtlan. Sırtlan da çirkin bir hayvan. Erkek kardeşlerimiz ona atıfta bulunarak kendilerine çirkin yakıştırmasını yapıyor Ama biz biliyoruz ki erkek taraftarlar arasında çok yakışıklı abilerimiz, kardeşlerimiz var.

-Erkekler kendilerine ne derse desinler, bizi kapsamıyor. Onlar çirkin olabilir ama biz çok güzeliz. Bizler Güçlü Melekler’iz. Hiç melek çirkin olur mu?

Bizim güzelliğimiz anne olacağımızdan, nesillerimizin güzelliği ile ilgili bir durum.

-Ankaragüçlüyüz. Takımımızla gurur duyuyoruz. Tribünlerin güzelleşmesini istiyorlarsa bize destek olsunlar.

Written by Metiner Erdem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ajax Finale Göz Kırptı

Mert’in Son Parası Ankaragücü Müzesi’nde Saklanacak