in ,

BeğendimBeğendim LoveLove ŞaşırtıcıŞaşırtıcı

Ankaragücü Rize’yi Bireysel Yeteneklerle Yenebilir / ENGİN ATANAZ

ENGİN ATANAZ

Merhabalar…

Ankaragücü için kritik haftalar başladı.

Bu haftaki rakip Çaykur Rizespor.

Rizespor, Ankaragücü karşısında neler yapabilir, nasıl oynar bunları anlatacağım.

Rizespor, 2.yarının en iyi çıkış yapan ve en etkili futbol oynayan takımlardan biri.

Ligin başından beri bu futbolu oynasalardı, belki şu an liderlik savaşında olurlardı.

Rizespor son 5 maçında 2 galibiyet 2 beraberlik 1 mağlubiyet aldı.

Rizespor, yüksek tempo ile oynayan ve hızlı hücuma çıkabilen bir oyun tarzı ile oynuyor.

Vedat Muriqı’nin de yakaladığı form grafiği ile önemli galibiyetler alıyorlar.

Rizespor, Ankaragücü maçına şu muhtemel 11 ile çıkacaktır: Rizespor, atak hazırlıklarını arkada pas yaparak, rakip oyuncularını kendine doğru çekerek arkada boşluklar yaratmaya çalışan bir yapıda oynuyor.

Arkada pasları stoper tandemleri yapıyor ve bunların yardımına giden ön libero oyuncuları ile bu atakların hazırlıkları yapılıyor.

Bu atakları ise 3-4-3 şeklinde konumlanarak gerçekleştiriyor.

Beklerini ileri doğru gönderen Rizespor, arkadan toplarını beklerine doğru çıkararak bekleri ile öne taşıyarak hücuma çıkıyorlar. ,

Bekleri ise çizgiye yapışık halde topları bekleyerek rakiplerden uzak durmayı tercih ediyorlar.

Bekler topları öne taşıdıktan sonra; içeri doğru kat ederek şut çektirmeye, ara pası atmaya ya da kanatlardan orta açarak kafa vuruşu yapmaya çalışıyorlar.

Bu atakların yanı sıra en tehlikeli pozisyonları ara pas ve kontraataklar ile buluyorlar.

Rizespor, ara pas yaparak rakibin kalecileri ile baş başa kalarak şutlar çekmeyi ve olasılıklarını artırmaya çalışıyor.

Burada en önemli oyuncuları ise;  Muriqi-Aminu-Boldrin-Samudio olacaktır. Sürekli yer değiştirerek ve hızlı oynayarak Vedat Murıq’ı arkaya sarkıtmaya çalışarak gollerle buluşmaya çalışıyorlar.

Uzun toplara, ara paslarına dikkat etmek gerek.

Rizespor savunma da ise;

Ligin 2. yarısında stoperleri yeni alan Rizespor sorunu çözmüş gibi bir savunma  sergiliyor.

Defans ve kalecinin performansı sayesinde çok az gol yiyen Rizespor, 2. yarıdan itibaren kalesini çoğu maçta gole kapattı.

Rizespor, rakibi karşılarken 4-2-3-1 veya 4-4-2 şekilde karşılıyor burada rakiplere alanda adam savunması yapsa da top süren oyunculara sert ve yakın oynayarak rakiplerin hücumunu engellemeye çalışıyorlar.

Rizespor kanatlardan gelen toplarda ceza sahası içine yığılma gerçekleştirerek ceza sahası içine girmeleri önlüyorlar.

Ama burada ceza sahasının yay çizgisinin ön kısımları ve yay çizgisinde boşluk bırakıyorlar, top buraya çıkarıldığı zaman çok çabuk reaksiyon gösterilemiyor.

Rizespor ara paslarını çok denese de kendi zayıf noktaları da arkaya sarkan adamlara karşı zayıf kalmaları. Arkaya sarkan oyunculara karşı müdahaleleri zayıf kalıyor.

Rizespor’un savunma yaptığı zamanlar kanatların beklerin yerine ve beklerin stoper konumuna geçebileceği pozisyonlar görebiliriz, burada ise beklerin olduğu kısımlardan arkaya sarkmalarda sıkıntı yaşıyorlar.

Rizespor’un önemli oyuncuları;

Vedat Muriqi;

Vedat Muriqi; Hızı ve güçlü fiziği ile genelde toplara hakim oluyor ve kolay kolay ikili mücadelede yıkılmayan bir oyuncu %43,4 istatistiğine sahip. Maç başına 1,65 şut istatistiğine sahip olan Vedat Murıqı bu şutların %49,1’i isabetli oluyor ve ceza sahasının sol kısımlarından vurduğu şutlarda zayıf kalıyor. Ani hızlanmalara sahip olan bir oyuncu ısı ve şut haritası aşağıdadır; Fernando Boldrin;

Tekniği yüksek ve hızlı hücuma top taşıma yönü kuvvetli olan Boldrin, ön alanda ara pasların çoğunu atan kilit pasları vermeyi seven bir oyuncu. Uzaktan şutları ile de bilinen Boldrin, Vedat Muriqi kadar şut çekmiş durumda: 1,64. Bunların %43,2’si isabetli olmuş . Paslarda ise %86,1 isabeti bulunuyor. Bundan dolayı top sürmelerine, ara paslarına ve uzaktan şutlarına dikkat edilmesi gerek. Isı ve şut haritası:Son 7 maçında gol yediği yerler;

Ankaragücü, bu maçta neler yapmalı?

Ankaragücü, atağa çıkarak deği,l Rizespor’u kendi silahları ile vurmalı. Oyunu kendi sahasında kabullenmeli, Rizespor’u üstüne çekerek arka kısımlara bulduğu boşlukları Boyd ve Orgill’in koşuları ile gole ulaşmayı denemeli.

Ayrıca, kanattan getireceği topları ceza sahası yayının ön kısımlarına doğru indirerek şut denemesi gerekiyor. Ankaragücü, buralardan bulduğu boşlukları değerlendirerek uzaktan şutlarla gol aramalı.

Rizespor deplasmanlarda fazla faul yapıyor. duran toplarda savunmaları zayıf. Ankaragücü, duran top organizasyonları çalışarak şutlar denemeli.

Bu maç biraz daha bireysel yeteneklerin ön plana çıkacağı bir maç olacaktır. Orgill, Canteros ve Boyd’un bireysel yeteneklerine güvenerek şut ve gol yollarında avantaj sağlamalı. Çünkü Rizespor bireysel oyuncuları değil, takım oyunlarını engellemede başarılı. Bundan dolayı bireysel yetenekleri normalden daha fazla kullanmak avantaj sağlayacaktır.

Written by Engin Atanaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lider Gençlerbirliği Gün Sayıyor

Arsenal Final Kapısını Araladı