in ,

BeğendimBeğendim LoveLove

Ankaragücü Neden Kaybetti? / ENGİN ATANAZ

Ankaragücü, kendisi için çok büyük önem taşıyan Yeni Malatyaspor deplasmanından puansız döndü.

Başkent ekibinin kaybetmesindeki birinci etken hakemdi.

1.5 aydır maç yönetmeyen, bir hakem neden Ankaragücü maçına verilir, bilinmez.

Çaldığı, çalmadığı düdüklerle, üç puanı eliyle ev sahibi ekibe sundu.

Neden 1.5 ay oturduğunu da göstermiş oldu.

Ankaragücü, kaybedilen 3 puanda haklı olarak hakemi suçlasa da biraz da özeleştiri yapmalı.

Sarı lacivertliler, ilk yarıda kontrollü  ve defansif oynamak istedi. Topu ileride değil de daha çok geride tuttu. Oyunu dikine oynamakta sorunlar yaşadı. Topların ileri gitmemesindeki sebep, orta saha da bu işi üstlenecek birinin olmamasıydı.

Ankaragücü, daha çok topla oynamak isteyen taraf oldu ama bu sadece istatistiksel rakamlara yansıdı. Rakibi bunaltacak bir üstünlük kuramadı.

Yeni Malatyaspor ise hafta içi yaptığım analizlerdeki gibi, kanatları aktif kullanarak üstünlük kurmaya çalıştı. Topla en çok buluşan isim Bülent Cevahir oldu. Yeni Malatyaspor’un 3 golüne de baktığımızda aksiyonların hepsi kanatlardan geldi. Ankaragücü, kanat oyuncularını bazı pozisyonlarda çizgiye indirdi ve rakibin başarısız olmasını sağladı ama bunu sürekli hale getiremedi. Yeni Malatyaspor’un sürekli yerden orta yapması, Ankaragücü’nün buna önlem almaması Başkent ekibinin eksikliğiydi.

Bu maçta Sadaev’in çok daha fazla süre alması gerekirdi ama ancak, skor 2-0 olunca son 30 dakika süre alabildi.

Sadaev’in de oyuna girmesiyle hava toplarında Ankaragücü, büyük üstünlük sağladı. Rakip ceza alanında 19 hava topu kontrolü yapılmasına karşın bunların sonuçlandırılamaması mağlubiyette önemli etken oldu.

Yeni Malatyaspor’un bek ve stoperleri arasında sıkıntılar yaşanacağını, yine analizlerimde vurgulamıştım ama Ankaragücü bunları pek aktif kullanamadı.

Ankaragücü’nün hücumda Robin Yalçın kanalını kullanması gerekiyordu, nitekim golde buradan kazanıldı ama süreklilik sağlanamadı. Bu tür ataklar daha sık tekrarlanmalıydı.

Yeni Malatyaspor oyunu geride kurarken, başlangıcı sürekli Robin Yalçın’la yaptı. Bu özel görevin ona verileceğini de analizlerimde belirtmiş, bu alana baskı uygulanması gerektiğini vurgulamıştım. Ancak Ankaragücü, bu baskıyı kurmadı, bu alanda top kapamadı.

Ankaragücü, ikinci yarı oldukça agresif oynadı. Ama bu oyunu sadece bir yarı değil, oyunun tamamına yaymalıydı.

Sarı lacivertli ekip, topları açıklara aktarma konusunda zayıf kaldı. Aktardı mı, evet ama daha çok üstüne düşüp oyunu kontrol etmesi gerekiyordu.

Ankaragücü, 2-0 geriye düşmesine rağmen maçtan puan çıkartmak için çok çalıştı, olmadı.

2-0 geriye düştükten sonraki mücadele için teknik direktör Mustafa Kaplan ve öğrencilerini tebrik etmek gerekir. Ama maç nasıl 2-0’a geldi, Kaplan ve ekibi bunu da iyi analiz etmeli.

Milli maçlar ve seçim dolayısıyla lige verilen ara iyi değerlendirilmeli.

Written by Metiner Erdem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Futbolda Günün Sonuçları

Melek Yatırımcı Ankaragücü! / METİNER ERDEM