in ,

BeğendimBeğendim LoveLove ŞaşırtıcıŞaşırtıcı

Ankaragücü Puan İçin Ne Yapmalı?/ ENGİN ATANAZ

Ankaragücü’nün bu haftaki rakibi Kayserispor.

Sarı kırmızılı ekibi tanıdık bir isim çalıştırıyor: Hikmet Karaman.

Hikmet Karaman, ligin dibindeyken aldığı Kayserispor’u adeta yenilmez armadaya çevirdi.

Kayserispor, Hikmet Karaman  yönetiminde Süper Lig’de yaptığı 13 maçta sadece 1 mağlubiyet aldı.

Bu maçlarda sarı kırmızılılar, 6 galibiyet ve 6 beraberlik elde etti, 17 gol attı, 11 gol yedi.

Kayserispor’da bu hafta Tiago Lopes cezalı, Mensah ise sakat.

Bu verilerden hareket edersek sarı kırmızılı ekibin aşağıdaki kadro ile oyuna başlayacağıını düşünüyorum:Kayserispor’un savunması:

4-2-3-1 şeklinde dizilerek oyuna başlayan Kayserispor’un, rakip atakları karşılarken Şamil veya Hasan’ın stoperlerin arasına girerek defansı 5’lediklerini ve bu alanı kapatmaya çalıştıklarını görebiliriz.

Umut ve Varela’nın da yardıma geldiklerinde defans daha sağlam hale geliyor.

Kayserispor’da stoper ve kanat oyuncuları adam adama savunmaya özen gösterse de, genel olarak alan savunması yapmaktalar. Markaj yaparken ileri çıkabiliyorlar ve konumlarını kaybedebiliyorlar.

Hücum yönünde ise;

Kanatları kullanan Kayserispor, kanatlardan orta veya içeri kat ederek şut çekebiliyor.

Kanatlardan içeri kat ederken orta alana pas çıkardıklarında ya şut denemesi ya da ara pası denemesi yaparak daha rahat pozisyon buluyorlar.

Uzun toplar ile çıkmayı ve rakibi hazırlıksız yakalamayı seven bir takım.

En dikkat çeken oyuncuları;

Deniz Türüç;

Olumsuz yönleri; Gol vuruşlarında oldukça zayıf olan Deniz Türüç’ün uzaktan çektiği hiçbir şutu gol olmadı. İkili mücadelelerde ise  %38 kazanma istatistiği var. Kendi yarı sahasından top çıkarırken de sorun yaşayabiliyor. Hava toplarını almakta da oldukça güçsüz kalıyor

Olumlu yönleri; Çizgiye kadar inmeyi seven bir yapısı var ve topları orada tutarak , bire bir mücadele ile çalım atmaya çalışıyor. %78 ortalama ile birebir mücadeleleri kazanma yüzdesine sahip ve uzaktan şut çekmeyi seven bir yapısı var. Şut çektiği alanları ve ısı haritasını aşağıda görebiliriz.

Tjaronn Chery;

Olumsuz yönleri;

Defansı sevmeyen ileri uç oyuncusu, çok nadir defansa yardıma geliyor. Asıl mevkisi merkezi orta saha olsa da, yakaladığı çıkışla ve pas vermede sıkıntı çektiği için forvet konumuna çekildi. Kendisi baskı yapmıyor, kendisine baskı yapıldığında da sıkıntı yaşayabiliyor. Hava toplarında başarısız olması nedeniyle  (% 8,7) topları ayağına istiyor.

Olumlu yönleri;

Genelde kalenin karşısından vuruşlar yapan bir oyuncu. Kaleyi isabetli şut çekme ve bitiriciliği yüksek bir oyuncu. Ara pas atmada başarılı olan Chery % 46 istatistiğe sahip, Hızlı olan Chery kontraataklarda Kayseri’nin en büyük silahı oluyor. Top sürme ve çalım atma konusunda gayet başarılı olan Chery bu sene ligimizde %74 istatistiğine sahip. Chery’nin ısı haritası:Silviu Lung;

Olumsuz Yönleri;

Kalesinden çıkarak top yumruklaması zayıf bir oyuncu yumruklamalarda sıkıntı yaşayabiliyor ve bundan dolayı konumundan ayrılmayı pek sevmiyor. Duran toplar da kararsız kaldığı ve konumunu ayarlayamadığı için başarısız oluyor. Dönen toplara tekrar hamlelerde biraz gecikiyor. Yan toplardan gelen kafa vuruşlarında da hamle yapmakta güçsüz kalıyor ve kafa vuruşlarında genelde sıkıntı yaşıyor. Yerden şutlarda biraz daha  başarısız.

Olumlu Yönleri;

Refleksleri ve karşı karşıya pozisyonlarda başarılı oluyor. Defansın açıklarını görüp kapatabilme yeteneğine sahip. Saha hakimiyeti ve arkadan yönlendirmesi ile defansına yardımcı oluyor. Boyu uzun olduğu içinde uzanma ve atlama yönleri oldukça güçlü.

Son 5 Maçta gol yedikleri yerler:Son haftalardaki form durumlarına bakıldığında kağıt üzerindeki favori Kayserispor gözüküyor. Ancak maçları kağıt üzerindeki favoriler değil, puanı çok daha fazla isteyen kazanıyor. Orgill ve Canteros’un eksikliği dezavantaj olsa da Ankaragücü, Kayseri deplasmanından puan çıkartmak için geride Pazdan ve Kulusic’e güvenerek ofansif bir futbol sergilemeli. Öncelikle Deniz ve Chery’i kilitleyerek oyunu kendi istediği gibi oynamalı. Geride topa en çok sahip olan Şamil ve stoperlere Sedat veya Djedje ile baskı yaparak Kayserispor’un oyunu bozulabilir.Sol bek Ali Turan zaman zaman kademe hatası yapabiliyor ve toplara müdahalelerinde bundan dolayı sıkıntılar yaşıyor. Hava toplarında da oldukça başarısız kalıyor. Sağ kanattan Boyd’un ortaları ile buraya Sacko’nun kademe hatasını bekleyerek şut çekmesini beklemeliyiz.

Kayserispor’da cezalı Tiago Lopes’in yerine sağ beke devşirme oyuncu konulacak. Bu oyuncu büyük ihtimalle Levent Gülen olacak. Levent, bu mevkiide oynadığı zamanda belli hataları oluyor. Baskılarda sakin kalamaması,  ve yavaş olması Ankaragücü’ne avantaj sağlayacaktır. Ankaragücü’nün o kanatı kullanması gerekecek, oraya konulacak oyuncu sürekli olarak baskı altında kalacağı için o kanatı yıpratmak gerekecek. Boyd ve Pinto’nun uyumu ortada, Deniz Türüç’ün de zaman zaman ileri atladığı ve pozisyonunu kaybettiğini düşünürsek, Ankaragücü’ne altın tepside bir fırsat olacaktır. 2’ye 1 yakalayarak pozisyon zenginliği yaşanır. Sadaev defansın arka kısımlarına doğru kayarsa o kısımlarda bıraktıları boşlukları rahat kullanır. Ankaragücü, Sadaev’in hava hakimiyeti ile daha çok etkili olacaktır .

Sacko’nun ise biraz daha ceza sahasına yakın oynayarak bıraktıkları açık alanlardan faydalanabilir ve belki bunun sayesinde kariyer maçını oynayabilir.

Written by Engin Atanaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankaragücü’nden Peş peşe Açıklamalar

Martin Linnes’in Sözleşmesi Uzatıldı