in ,

BeğendimBeğendim LoveLove

Ankaragücü, Sivasspor Maçında İşi Bitirir / ENGİN ATANAZ

Merhabalar…

Bu hafta Eryaman Stadı’nda bizleri sezon finali gibi bir maç bekliyor.

Ankaragücü, kendisi gibi ligde kalma mücadelesi veren Sivasspor’u ağırlayacak.

Maç, her iki takım için de hayati önem taşıyor.

Sezonun son analiz yazısı olacak.

Sizlerle tanışırken öğrenci olduğumdan bahsetmiştim.

Final sınavları nedeniyle Göztepe maçının analizini yapamacağım.

Umarım ihtiyaç da olmaz.

Sezonun sona erecek olması, sizlerden ayrı kalacağım anlamına gelmiyor.

Yaz boyunca da scout çalışmalarımı sizlerle paylaşacağım. Ankaragücü’nün ilgilendiği oyuncuları sizler için değerlendireceğim, takip ettiğim oyuncuları sizlerle paylaşacağım.

Gelelim Sivasspor maçına.

Sivasspor’un muhtemel 11’i şöyle olacaktır: Sivasspor’un Diabate’yi forvete çekmesindeki sebep, geçiş oyunlarını hızlı yapmak ve Diabete’nin hızını kullanarak topları rakip kaleye daha hızlı ulaştırmak istemesidir. Sivasspor, hücumda genelde kanatları kullansa da Diabate forvete geçtikten sonra, daha çok içeri katetmeye, paslarla içeriye girmeye başladı.

Kırımızı beyazlı ekip, kanatlardan gelen topları içeri yerden atarak veya ceza sahası içinden altı pas önüne sert şekilde top çıkartarak atak yapmaya çalışıyor.

Sivasspor, genelde rakibi geride bekliyor. Rakibin açılması ile baskı kurarak top almaya çalışıyor. Aldıkları topları ise kilit paslar ile ileri doğru göndererek gol bulmaya çalışıyor.Kapalı savunmaya karşı ise uzaktan şut çekerek savunmadan uzak durmayı tercih ediyorlar. Bu sezon uzaktan şut çeken takımlar arasında 4. sıradalar.

Sivasspor’da dikkat çeken oyuncular;

Douglas:

Bu sezonki en flaş ve başarılı transferlerden biri oldu. Barcelona’dan kiralık olarak geldi ve Süper Lig’de 30 maçta 3 gol, 7 asistlik performans sergiledi. Oyun kurulumunda büyük rol oynayan Douglas, takımın en çok topla buluşan oyuncusu.

Isı ve şut haritası: Emre Kılınç:

Bu sezon ligde 31 maçta 7 gol, 6 asistlik performans sergiledi. Her iki kanatta da oynayabiliyor. Hakan Keleş, hızını değerlendirmek için onu sol kanatta kullanıyor. Driplingleri çok iyi ve çok soğukkanlı bir oyuncu. Uzaktan şutlar deneyebiliyor ve takımın en dikkat çeken oyuncusu. Ayağında topu çok tutuyor ve birebir yapmaktan çekinmiyor.

Isı ve şut haritası

Fousseni Diabate:

Leicester City’den kiralık olarak alınan Diabate hızlı ve iki ayağını da kullanabilen bir oyuncu. Birebirlerde becerikli olan Diabate, bitiriciliği ile dikkati çekiyor. Normalde kanatta oynayan Diabate, hızı sayesinde forvete konuldu ve geçiş oyunlarında daha hızlı kaleye gitmek için kullanılıyor. Bu sezon ligde 14 maçta 2 gol, 3 asistlik performansı bulunuyor.

Isı ve şut haritası:

ANKARAGÜCÜ NASIL OYNAMALI?

Ankaragücü’nün kazanması için öncelikle oyuncular maça çok iyi konsantre olmalı.

Oyun kurmakta zorlanan ve deplasmanlarda puan alma konusunda da sorunlar yaşayan Sivasspor’a karşı ön alan baskıları yapılarak arkada hatalara sebebiyet verdirilmeli. Sacko, Boyd, Orgill bu alanlarda bulunmalı ve baskı ile kapılan topları değerlendirmeli.

Ankaragücü’nün duran toplara çalışması lazım. Sivasspor, duran top ve hava toplarında zayıf . Rakibin bu zaafı fırsata çevrilmeli. Pazdan, Kulusic ve Orgill, hava toplarında rakibe üstünlük sağlayacak oyuncular. Ortaların bu futbolculara yapılması Ankaragücü’ne avantaj sağlayacaktır.

Sivasspor’un stoperlerinden Bjarsmyr, yaşından ve fiziğinden dolayı yavaş kalan bir oyuncu. Bjarsmyr’in arkasına sarkmak da Ankaragücü’ne avantaj sağlayacaktır.

Sivasspor, kontraataklarda zorlanan bir takım. Kırmızı beyazlı ekibin öne çıktığı zaman kaybettiği toplar, Canteros’un kilit pasları ile Orgill’le buluşturulursa, Jamaikalı oyuncu gol orucunu rahatlıkla bozabilir.

Boyd, Sacko, Canteros, topun daha çok Ankaragücü’nde kalması için uğraşmalı, birebirlerde rakibe üstünlük kurabilmeli.

Aslında maçın taktiğini, bir gün önce oynanacak Bursaspor-Göztepe maçı belirleyecek. Bu maçta taraflardan biri galip ayrılırsa, Ankaragücü’ne de Sivasspor’a da beraberlik yetecek. Bu yüzden iki takım da son derece temkinli bir oyun sergileyecektir.

Bursaspor-Göztepe maçının berabere bitmesi halinde Sivasspor maç oynanmadan ligde kalmayı garantileyecek.  Bu kez Ankaragücü’ne sadece galibiyet yeteceğinden, Başkent ekibinin taraftarının da desteğiyle son derece agresif bir oyun ortaya koyması beklenecek.

Burada görev Ankaragücü taraftarına düşecek, taraftar da bu görevi yerine getirmeye hazır.

Şahsi öngörüm, Ankaragücü son haftaya kalmadan işi Sivasspor maçında bitirecek.

Written by Engin Atanaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nihat Özdemir TFF Başkan Adaylığını Açıkladı

Fenerbahçe’de Yeni Sezonda Tek Yetkili Yanal