in

BeğendimBeğendim

Ankaragücü Yüksekten Uçuyor

Şampiyonluğun en güçlü adayı Ankaragücü, Büyükşehir Belediye Erzurumspor’u 1-0 mağlup etti ve zorlu deplasmandan lider dönmeyi başardı.

Karşılaşma, Ankaragücü’nün liderlik yarışındaki avantajını koruması, Büyükşehir Belediye Erzurumspor’un da puan sıralamasında ilk ikiden uzaklaşmamak adına psikolojik savaşa da sahne oldu.

Deniz seviyesinden 1.890 metre yüksekte olan Erzurum kenti tüm takımlar için oldukça zor deplasmandır…

Bilindiği gibi, yükseğe çıktıkça oksijen azalır ve soğuk havada daha fazla kalori harcanır. Ayrıca vücudun yüksekliğe uyum gösterememesi halinde baş ağrısı, bulantı, nefes darlığı ve çarpıntı yaşanabilir.

İşte bu nedenle hava koşullarına ve tempoya alışık olmayan sporcular sıkıntı yaşayabilir.

Bu sorunu bir nebze de olsa aşabilmek ve havaya uyum sağlayabilmek için iki gün önceden Erzurum’a giden sarı lacivertlilerde, Eren Derdiyok, Aatif ve Hasan Hüseyin Acar sakatlıkları nedeniyle kadroda yer almazken, ideal savunma kurgusunda yer alan Pinto yerine Yasin Güreler mücadeleye ilk 11’de başladı.

Ankaragücü karşılaşmaya ilk aşamada savunma güvenliğini ön planda tutarak, zorlu deplasmandan en az hasarla ayrılmayı hedefledi.

Oyunun 21. dakikasında sarı lacivertliler en önemli gol organizasyonlarından duran toptan ilk golüne kavuştu.

Büyükşehir Belediye Erzurumspor’da 8. dakikada Eren Tozlu ve 29. dakikada Arvydas Novıkovas sakatlanarak oyundan çıkmak zorunda kalınca ev sahibi ekibin oyun planları sekteye uğradı.

Ev sahibinin bu erken oyuncu değişiklikleri Başkent temsilcisinin ekmeğine yağ sürdü ve savunmayı ön planda tutup, hızlı hücumlarla rakibin üzerine gitme üzerine kurulu oyun planını uygulamasına olanak sağladı.

İlk yarının sonlarına doğru ev sahibi ekibin büyük baskısı pozisyon bulmasını sağladı. Ancak Başkent temsilcisi gole izin vermedi.

Puan kaybı halinde ilk iki yarışında büyük yara alacağının bilincinde olan Büyükşehir Belediye Erzurumspor oyunun ikinci bölümünde tüm hatlarıyla Ankaragücü yarı sahasına yerleşti.

Özellikle 65. dakikadan sonra yukarıda ifade ettiğim gibi yüksek rakım nedeniyle Ankaragücü oyuncularında yorgunluk belirtileri bariz şekilde kendini gösterdi.

73. dakikada ikinci sarı kartını gören Yasin Güreler’in kırmızı kartla oyun dışı kalmasının ardından 10 kişi kalan Ankaragücü, ev sahibi ekibin baskısı karşısında dikkatli savunmasıyla çok önemli bir galibiyete imza attı.

Ankaragücü, bu kritik deplasman galibiyetiyle şampiyonluk yolunda büyük bir engeli daha geride bıraktı.

Son sözüm karşılaşmanın hakemi Tugay Kaan Numanoğlu’na… Standardı olmayan uygulamaları, tartışmalı kararlarının yanı sıra sağlık sorunu yaşayan sporculara kayıtsız kalarak eksi not aldı.

ORHAN KARADAĞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ankaragücü’nden Savunma Zaferi

Şampiyonluk Yolunda Önemli Bir Virajdı