in

Atletico Madrid’in Şampiyonluğu Türkiye’ye Yaradı

Avrupa Ligi finalinde Atletico Madrid’in Marsilya’yı 3-0 yenerek şampiyon olması Türkiye’ye yaradı.

İspanyol ekibinin zafer kazanmasıyla Süper Lig’de ikinci sırayı alacak takımın ön elemedeki tur sayısı azaldı.

Atletico’nun aynı zamanda La Liga’yi ilk 4 içinde bitirip Şampiyonlar Ligi vizesini hak etmesi nedeniyle Avrupa Ligi’ni alan takımın Devler Ligi’ne direkt katılma kontenjanı Fransa Ligi’nin 3.’süne gitti.

Böylece Türkiye ve Çek Cumhuriyeti’nde ligi 2. sırada bitirecek takımlara da üç değil iki ön eleme hakkı doğdu.

Süper Lig’i 2. sırada biterecek takımın Şampiyonlar Ligi’nde gruplara kalabilmesi için artık iki ön elemeyi geçmesi yeterli olacak. Sezonun son haftasına girilirken, lider Galatasaray dahil 4 takımın da ikinci olma olasılığı bulunuyor. Ancak bu takımlar arasında sadece 57.500 puana sahip Beşiktaş iki ön elemede de seribaşı olabiliyor. Avrupa’da oldukça başarılı iki sezon geçiren siyah beyazlılar eğer Devler Ligi’ne gidip gruplara kalırsa kuraya 3. torbadan girecek.

Fenerbahçe ve Başakşehir’in ikinci olmaları halinde bu iki takımın da ön elemelerde seribaşı olma ihtimali yok denecek kadar az. Ön elemedeki rakipler arasında ise Benfıca, Basel, Ajax, Paok, Dinamo Kiev gibi takımlar bulunuyor.

Fransa 3.’sünün direkt gruplara katılma hakkı kazanmasıyla Türkiye 2.’sinin 4. ön elemede bu ülkenin 3.’sü ile karşılaşma ihtimali de ortadan kalktı.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rıza Çalımbay’dan Ayrılık Açıklaması

1. Lig Play-Off Maçının Saati Değişti