in

Avrupa’da Transfere Dev Harcama

Avrupa’nın 5 büyük liginde 1 Eylül itibariyle yaz transfer dönemi kapanırken, İngiltere Premier Ligi bir kez daha rekoru kırdı.

Tam 2 milyar sterlin harcamanın yapıldığı Ada’nın ardından, İtalya, İspanya, Almanya ve Fransa geldi. Premier Lig’deki 20 kulübün toplam transfer geliri de 884.5 milyon euro olarak hesap edildi.

Avrupa futbolunun önde gelen liglerinden Almanya Bundesliga’da gelirler harcamaları geçti. 18 takımın yarıştığı Bundesliga’da kulüpler toplamda 528.7 milyon euro kazandı. Transfere ise 484 milyon euro para yatırıldı.

İspanya La Liga’da bu yaz döneminde nispeten daha az harcama yapıldı. Bu durumun esas sebebi olarak İspanya Futbol Federasyonu ve La Liga yönetiminin birlikte yürüttüğü, kendi içlerindeki Finansal Fair Play sistemiydi. Kulüpler gelirleri kadar para harcayabildikleri için temkinli kalmayı tercih etti. 20 takımın yer aldığı La Liga’da 505.6 milyon euro harcanırken, 453.2 milyon euro da gelir sağlandı.

Yaz döneminde 2022-23 sezonu yaz transfer döneminde en şaşırtan liglerden biri İtalya Serie A oldu. İngiltere Premier Lig’den sonra en fazla paranın harcandığı İtalya’nin zirve liginde toplamda 749.2 milyon euroluk harcama yapıldı. İtalya’da ödenen paralar kadar kazanılan gelirler de öne çıktı. Serie A’daki 20 kulüp toplamda 745.8 milyon euroluk gelir elde etti.

20 kulüplü Fransa Ligue 1’de totalde 554.3 milyon euro para harcanırken, 598.5 milyon euro da gelir elde edildi. Böylece 44.1 milyon euroluk kârla yaz transfer dönemi geçildi.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Beşiktaş’ın Ankaragücü Maçı Kadrosu Belli Oldu

Keçiörengücü Sürprize izin Vermedi