in ,

Avrupa’nın En Zarar Eden Ligi Süper Lig

Süper Lig, Avrupa’nın en çok zarar eden ligi oldu.

Kulüpler bazında ise Fenerbahçe’nin en çok borcu olan 6 Avrupa kulübünden biri olduğu açıklandı.

UEFA resmi internet sitesinden açıkladığı finansal raporunda Türkiye Süper Ligi ile ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.

Kıta çapındaki liglere ve kulüplere dair finansal rakamların yer aldığı 132 sayfalık raporda Türk kulüplerinin yüksek borçlanma durumu gözler önüne serildi. Avrupa’daki diğer ülkeler ve takımlarla karşılaştırılarak verilen rakamlarda Türk futboluyla ilgili dikkat çeken detaylara yer verildi.

Açıklanan kıyaslama raporuna göre Avrupa kıtasının en fazla zarar eden ligi Süper Lig oldu. İngiltere Premier Lig’in 382 milyon Euro kâr ederek ilk sırada yer aldığı listede Türkiye’nin zararı toplam 263 milyon Euro olarak belirtildi. Raporun ortaya çıkardığı ayrıntılara göre zarar eden kulüp sayısı ise 14.

Avrupa’da en fazla borcu olan kulüplerin sıralandığı 20 takımlı listede Fenerbahçe 6. sırada yer aldı. Beşiktaş’ın 15, Galatasaray’ın ise 17. sırada yer aldığı listede sarı lacivertli kulübün net borcunun yıllık gelirinin 2.9 katı olduğu gözüküyor.

Türk lirasının değer kaybına paralel olarak Türk kulüplerinin zararının daha da arttığını belirten UEFA raporunda Türkiye’de futbol ekonomisine en çok zarar veren unsurların başında döviz kurlarındaki yükselişin olduğu belirtildi. Raporda, ”125 milyon Euro’luk döviz kaybı Türk kulüplerini 2018 finansal yılında, bu kaybın 73 milyon Euro olduğu 2017 finansal yılından daha sert bir şekilde vurmuştur” ifadeleri yer aldı.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Süper Lig’de Şu Ana Kadar Gerçekleşen Tüm Transferler

Mansur Yavaş’tan Ankaragücü’ne Ziyaret