in

BeğendimBeğendim HarikaHarika

Avustralya Açık 2021 Erkekler Finaline Bakış

ANALİZ: SAYGIN YİĞİT ÜNALAN Bu yıl 109. düzenlenen Avustralya Açık tek erkekler finalinde Daniil Medvedev ile Novak Djokovic kozlarını paylaşacak.

SAYGIN YİĞİT ÜNALAN

Djokovic, dokuzuncu kez çıktığı Avustralya Açık finalinde, dokuzuncu şampiyonluğunu arıyor. Medvedev ise 2019 Amerika Açık’tan sonra ikinci büyük turnuva finaline çıkacak. Final maçı öncesinde bu iki ismi karşılaştırmalı olarak ele alalım.

Daniil Medvedev; ilk turda Vasek Pospisil’le, ikinci turda Roberto Carballes Baena’yla, üçüncü turda Filip Krajinovic’le, dördüncü turda Mackenzie McDonald’la, çeyrek finalde vatandaşı Andrey Rublev’le, yarı finalde ise Stefanos Tsitsipas’la karşılaştı. Medvedev, Krajinovic ile beş sete giden bir maç oynamıştı. Medvedev’in kariyerinde kazandığı ilk beş setlik maç oldu. Diğer maçlarını ise üç sette bitirdi. Kortta toplam 12 saat 20 dakika kaldı.

Daniil Medvedev, Marat Safin’den beri Avustralya Açık finaline çıkan ilk Rus tenisçi oldu. Safin, 2005 yılında Lleyton Hewitt’i mağlup ederek kupaya uzanmıştı.

Novak Djokovic; ilk turda Jeremy Chardy’yle, ikinci turda Frances Tiafoe’yla, üçüncü turda Taylor Fritz’le, dördüncü turda Milos Raonic’le, çeyrek finalde Alexander Zverev’le, yarı finalde Aslan Karatsev’le karşılaşmıştı. Djokovic, Fritz maçında setlerde 2-0 öndeyken karın bölgesinden bir sakatlık yaşadı. Rakibi skoru dengeleyip maça ortak olsa da Djokovic bu maçı kazanmasını bildi.
Novak Djokovic, ilk tur ve yarı final karşılaşmaları hariç diğer maçlarını dördüncü set ve üzerinde oynadı. Kortta ise toplam 16 saat 45 dakika kaldı.

Birbirleriyle yaptıkları maçlara baktığımızda Novak Djokovic’in, Daniil Medvedev’e karşı 4-3’lük üstünlüğü bulunuyor. Büyük turnuvalardaki ilk karşılaşmaları ise Avustralya Açık 2019’da dördüncü turunda olmuştu. O maçta Djokovic, Medvedev’i beş sette mağlup etmişti. İki raket en son Nitto ATP Finals’ta karşılaşmış, Medvedev, Djokovic’i 6-3,6-3’lük skorlarla yenmişti.

Maç Öncesinde Karşılaştırmalı İstatistikler*

(Finale gelene kadar yaptıkları altı maç baz alınmıştır)

Toplam Yapılan Basit Hata Sayısı

Djokovic: 196

Medvedev: 155

İlk Servisi Oyunda Tutma Oranı

Djokovic: % 62.2

Medvedev: %62.1

İlk Servisten Puan Kazanma Oranı

Djokovic: % 52.4

Medvedev: % 50.2

İkinci Servisten Puan Kazanma Oranı

Djokovic: % 55.4

Medvedev: % 53.5

Çift Hata Sayısı

Djokovic: 21 (maç başı ortalama 3.5 çift hata)

Medvedev: 17 (maç başına ortalama 2.8 çift hata)

Toplam Ace Sayısı

Djokovic: 100

Medvedev: 74

Toplam Winner Sayısı

Djokovic: 168 (ace hariç)

Medvedev: 138 (ace hariç)

Ortalama Servis Hızı

İlk Servis

Djokovic: 189.3 km/s

Medvedev: 196.8 km/s

İkinci Servis

Djokovic: 159.1 km/s

Medvedev: 152.6 km/s

Servis Karşılama Başarısı

Djokovic: %35.3

Medvedev: %41.2

File Önünde Puan Kazanma Oranı

Djokovic: %69.9

Medvedev: %62.5

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Galatasaray Alanya’dan Kayıpsız Ayrıldı

Gençlerbirliği’nden Sio Açıklaması