in

BeğendimBeğendim HarikaHarika BeğenmedimBeğenmedim

Avustralya Açık’ta şampiyon Novak Djokovic

Saygın Yiğit ÜNALAN/ VİRALSPOR-ÖZEL

Novak Djokovic, finalde Dominic Thiem’i 6-4, 4-6, 2-6, 6-3 ve 6-4’lük setlerle yenerek 8. Avustralya Açık şampiyonluğunu kazandı. Dünya sıralamasında 1 numaraya yükselen Djokovic, 4 milyon 120 bin Avusturalya Doları’nın sahibi oldu.

Djokovic’in Final Yolu 

Turnuvanın favori isimlerinden olan Novak Djokovic, son şampiyon unvanıyla geldi. Djokovic ilk turda, Jan-Lennard Struff ile eşleşmişti. Struff karşısında bir set kaybetti. Finale kadar kaybettiği tek set bu oldu. Novak Djokovic, yarı finale kadar rakiplerini zorlanmadan geçti. Yarı finalde Roger Federer ile eşleşti. Federer, çeyrek final maçında kasığından sakatlanmış, sağlık molasından sonra oyuna geri dönmüştü.  Novak Djokovic, ilk sette 4-1 0-40 geriye düşmesine rağmen, oyununu buradan toparlayarak ilk seti 7-6 kazandı. Federer’in sakatlığının nüksetmesiyle birlikte, Novak Djokovic maça ağırlığını koyan isim oldu. Djokovic, maçı 7-6, 6-4,6-3’lük setlerle kazanarak 8. kez Avusturalya Açık finaline yükseldi.

 

Dominic Thiem’in final yolu 

Dominic Thiem ilk turda zorlanmadı. İkinci turda Alex Bolt karşısında setlerde 2-1 geriye düşse de 4 ve 5. setteki güzel performansıyla maçı kazandı. Dominic Thiem’in ikinci turdan sonraki rakipleri oldukça zorluydu. Üçüncü turda Taylor Fritz’i, dördüncü turda da Gael Monfils’i mağlup etmeyi başardı. Çeyrek finalde Rafael Nadal ile eşleşti. Dominic Thiem’in elenmesi kesin gözüyle bakılıyordu. Bu ikili en son Rolland Garros finalinde karşı karşıya gelmiş, gülen taraf Rafael Nadal olmuştu. Dominic Thiem, zorlu geçen ilk iki seti tiebreak ile kazanmayı başardı. Rafael Nadal, 3. setin sonunda servis kırarak durumu 2-1’e getirdi.  Kıran kırana geçen dördüncü sette sonucu tiebreak belirledi. Dominic Thiem maçta oynanan üçüncü tiebreak’i de kazanarak yarı finale yükseldi. Dominic Thiem yarı finalde Alexander Zverev ile eşleşti. Thiem, ilk seti kaybetse de ikinci sette toparlandı. Maçın son iki setinde tiebreak oynandı. Tiebreak’lerin ikisini de kazanan Dominic Thiem finale yükseldi.  Thiem, oynadığı son 5 tiebreak’i de kazanmış oldu. Bu yıl dört kez oynadığı tiebreak’lerin hepsinden mağlup ayrılmıştı. Bunlardan üçü Avusturalya Açık’ın turlarındaydı.

Maçı değerlendirecek olursam;

Bu ikili son olarak sezon sonu finallerinde karşılaşmış, Dominic Thiem, maçı kazanmıştı. Rolland Garros 2019 yarı finalinde karşılaşmasının sonucunda Dominic Thiem, Novak Djokovic’i mağlup etmişti.

Dominic Thiem maça servis kırdırarak başladı. Djokovic’in maçı forse edeceği belliydi ancak Dominic Thiem’in bu kadar erken servisini kırdırmasını görmek şaşırtıcıydı doğrusu. Thiem, return’lerinde de basit hatalar yaptı. Bunda Djokovic’in de etkisi var. Rod Laver, Djokovic’in en sevdiği kortlardan biri. 7 kez finale çıktığı ve hiç kaybetmediği bir arena. Bundan dolayı çok güçlü bir mental avantaja sahip. Thiem, 4-2’den sonra canlanmaya başladı. Harika ralliler izledik. Backhand kanadından etkili vuruşlarıyla servisi kırdı. Thiem, sette tutunmak için servis atarken çift hata yaparak seti kaybetti. Oyununu iyi seviyelere taşımışken çift hata ile seti vermek olacak iş değil. İkinci sette Djokovic’in oyunu domine edip seti kazanacağını düşünüyordum. Novak da sağ olsun çift hata yaparak servisini kırdırdı. Novak’ın ilk sette sergilediği kusursuz oyundan eser yoktu.

Thiem ikinci sette üstün oyunuyla göz doldurdu. Zverev maçında olduğu gibi tutuk başladığı ilk setten sora güzel bir ivme yakalayarak setlerde eşitliği sağladı. Thiem, üçüncü sete servis kırarak başladı. Üçüncü setle birlikte, konsantrasyon seviyesi arttı. Setlerde de öne geçti.

Burada iki önemli ayrım var. Çizgiyi görmek ve çizgiyi geçmek. Büyük oyunculara karşı oynadığınız zaman çizgiyi görseniz bile çizgiyi geçmiş sayılmazsınız. Bu oyuncular karşısında bu mentaliteye sahip değilseniz eğer yenilmeniz işten bile değil. Maça çok iyi odaklanmanız gerekiyor.

Novak Djokovic dördüncü sete çok iyi başladı. İlk setteki performansını yakaladı. Dominic Thiem servis kırma şansını yakalasa da bundan yararlanamadı. Bu tarz kritik yerlerde bocalamamış olsa, maçı lehine çevirebilirdi. Thiem, servis oyunundaki basit hatalarıyla servisinde tutunamadı. Djokovic avantajını koruyarak setlerde dengeyi getirdi.

Final setinde Thiem oyun disiplininden kopmuş gibiydi. Etkili backhand’lerinin yerinde yeller esiyordu. Djokovic’in değiştirdiği taktiğe de uyum sağlayamadı. Çok geçmeden de servisini kırdırdı. Novak Djokovic, 4 saatin sonunda 6-4, 4-6 ,2-6, 6-3, 6-4’lük setlerle kazanarak  Avusturalya Açık’ta 8.kez kupaya uzandı. Dominic Thiem ise 3. Grand Slam finalinde yenilgiyle ayrıldı.

Thiem, maçtan önce yaptığı açıklamasında, “İki kez toprağın kralına yenildim. Bu sefer de Avusturalya Açık’ın kralıyla karşılaşacağım” demişti. Üçüncü kez krallara yenik düşen Domi için 2020 Rolland Garros neden olmasın ?

Novak Djokovic,  kupa töreninde, yakın zamanda kaybettiğimiz değerli basketbolcu Kobe Bryant’ı andı. Duygusal anlar yaşandı.

Güzel geçen iki haftayı geride bıraktık. Her oyun, her set,  her maç farklı bir heyecandı. Avusturalya Açık 2020 sona erdi. Önümüzdeki turnuvalarda görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Galatasaray Evinde Zorlanmadı

Cem İlkel Fransa’da Zirvede