in

Borcu Yapan Başkan Ceketini Alıp Gidemeyecek

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) önümüzdeki günlerde sunulması beklenen Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu Teklifi’nin ayrıntıları belli olmaya başladı.

Yeni düzenleme ile spor kulübü yöneticilerinin görevden ayrıldığında da kendi döneminin borçlarından sorumlu olması sağlanacak.

Söz konusu borçlarla ilgili sorumluluklarını yerine getirmeyen kulüp başkanları, hapis cezası ile karşı karşıya kalabilecek.

Spor kulüplerinin dernek tüzel kişiliğinden ayrı bir tüzel kişilik oluşturmalarına imkân sağlayan yeni yasada spor kulüpleri, Gençlik ve Spor Bakanlığının tesciliyle kurulacak. Daha önce dernek statüsünde bulunan spor kulüpleri, kamu yararına çalışan dernek olmayı ise sürdürecekler. Yeni yasa ile birlikte spor anonim şirketlerinin oluşumu yasal zemine bağlanacak. Düzenlemeyle spor kulüpleri ve spor anonim şirketlerinin profesyonel şube açabilmeleri de mümkün olacak. Spor kulüplerinin ve spor anonim şirketlerinin denetimi, mevcut uygulamadan farklı olarak hem İçişleri Bakanlığı müfettişleri, hem de bağımsız denetim kuruluşları tarafından yapılacak.

Yapılması planlanan yeni yasaya birlikte yöneticilerin, kulüp veya spor anonim şirketlerini zarara uğratmaları halinde şahsi mal varlıklarıyla sorumluluk esası hayata geçecek. Ayrıca yeni yasayla birlikte kulüp başkanlarının görev süreleri belirlenecek ve belli kanunda yer alacak sayı kadar seçime girebilecekler.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Faruk Koca’dan Önemli Yasak Açıklaması

Türkiye Kupası Son 16 Turu Programı Açıklandı