in

BeğendimBeğendim

Boşuna, ‘Ankaragücü Türk Futbolunun Çınarı’dır, denmiyor

Ankaragücü, 111 yıllık mazisiyle Türk futbolunun lokomotif takımlarındandır ve tarihin sayfalarının hemen satırında izlerine rastlamak mümkündür.

Başkent’in sarı lacivertli kulübünün maçlarında yaşananlar da silinemeyecek şekilde hafızalara kazınmıştır.

”Kupa Beyi” unvanlı Ankaragücü’nün geçmişinde yaşananlardan bir kesit, bir televizyon kanalında yayınlanan ”Kim Milyoner Olmak İster” isimli yarışma programının 50 bin TL  değerindeki sorusu oldu.

Yarışmacı Necmettin Korkutan’a, ”Beşiktaş’ın şampiyonluğu 1 puanla kaçırdığı, 1986-87 sezonunda Ankaragücü’nün Beşiktaş’ı evinde 1-0 yendiği maçta hangi olayın Türkiye’deki nadir örneklerinden biri gerçekleşmiştir.” sorusu yöneltildi.

Necmettin Korkutan, ”Ben Fenerbahçeliyim. Geçen yıl abim vefat etti. Covid ve kanser hastasıydı. Abim Beşiktaşlı. Bir anımızda hakeme çarpıp gol oldu, şampiyonluk gitti demişti. Abim sanki bana C şıkkını fısıldıyor.” yanıtıyla doğru şıkkı bildi.

NE OLMUŞTU?

1986-1987 sezonunun 5. haftasında, 21 Eylül 1986 tarihinde MKE Ankaragücü ile Beşiktaş arasında Ankara Cebeci İnönü Stadı’ndaki müsabakayı izleyenler dünya futbol tarihinde eşine çok ender rastlanan bir gole tanık oldu.

Karşılaşmanın 83. dakikasında gelişen başkent atağında Kemal Yıldırım’ın ceza alanı içi sağ çaprazından attığı ve yandan auta gitmekte olan şutta top kale sahasının solundaki hakem Ahmet Akçay’a çarparak yön değiştirdi ve filelere gitti. MKE Ankaragücü bu golle müsabakayı 1-0 kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Balıkesirspor’un Yeni Teknik Direktörü İsmet Kamak

Ankaragücü’nün Yeri Büyük Takımların Yanı