in

BeğendimBeğendim HarikaHarika GüldümGüldüm BeğenmedimBeğenmedim ŞaşırtıcıŞaşırtıcı

Bowling Nasıl Oynanır? Bowling Kuralları Nelerdir?

Bowling nasıl oynanır öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Hadi başlayalım…

Bowling bu oyun için özel olarak üretilmiş, farklı ağırlıktaki toplar ve 9 – 10 lobut ile oynanan, bir topla en az atışta en fazla lobutu devirmeyi amaçlayan, bireysel ya da takımlar halinde oynanabilen bir oyundur.

Bowling lobutlarına kuka ya da pin denir.

Bowling lobutlarının sayısı, bowling sahasının uzunluğu, bowling toplarının ağırlığı ve oyun süresi belirli standartlar dahilinde bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilmektedir. Ancak genel olarak 10 adet lobut, bilgisayar yardımıyla hazırlanmış bir makine sayesinde belirli bir şekilde dizilir. Oyuncu, kendisine en uygun bowling topunu seçtikten sonra, bu lobutların tam karşısında kendine ayrılmış bölgeden, seçtiği bowling topunu lobutların üzerine doğru atar. Oyuncunun amacı en çok lobutu devirmektir. İlk seferde lobutlardan bir kısmı devrilir ya da hiçbiri devrilmezse, oyuncu hakkı olan ikinci atışı yapar. Bu atışın ardından lobutların tamamının devrilip devrilmediğine bakılmaksızın atış sırası rakibe geçer.

Lobutların yan tarafları oyun sahasından aşağı bir yüksekliğe sahiptir. Eğer top lobutların hizasından çıkarsa bu kısma düşerek oyun alanını terk eder ve atış faul olarak haneye yazılır. Bowling oyunu, her biri ikişer atış hakkından ibaret olan toplamda 10 setten oluşur. 10 set sonunda en çok puanı toplayan kişi ya da takım oyunu kazanır. Bowling nasıl oynanır tam olarak anlayabilmek için bowling terimlerine ve bowling kurallarına da hakim olmak gerekiyor. Şimdi sırayla bunlara bakalım…

Bowling Terimleri

Strike: Belirli bir şekilde dizilmiş bulunan tüm lobutların tamamının ilk atışta devrilmesine “Strike” denir. Tüm lobutlar devrildiği için, ikinci atış yapılmaz. Oyuncu en yüksek puanı bu atışla kazanır. Bu atış, bowling oyununda “X” ile sembolize edilir.

Spare: Belirli bir şekilde dizilmiş bulunan tüm lobutların ikinci atış sonunda tamamen devrilmesidir. Bu atış, bowling oyununda “/” ile sembolize edilir.

Split: İlk atışta birden fazla lobutun devrilmesinin ardından hiçbir şekilde bağlantısı kalmamış iki ya da daha fazla lobutun ayakta kalmasına verilen isimdir. Bir diğer deyişle, dizilimin iki ayrı ucunda duran lobutlardır. Sol tarafa iki sağ tarafta bir lobutun kalması “Split” örneğidir. Bu durumda “Split” olan atış içerisinde devrilen lobut sayısı kare içerisinde belirtilerek haneye işlenir.

Bowling Kuralları

bowling nasıl oynanırBowling oyununda oyun alanının uzunluğu 18,288 metredir. Başlangıcı oyuncu için ayrılmış bölgenin ilk çizgisi sonu ise ilk lobotun olduğu yer olarak kabul edilen bu alanın dışına çıkılır ya da bowling topu bu alan dışına atılırsa faul olur.

Ülkemizde Bowling oyunu Türkiye Bowling ve Dart Federasyonu’na bağlı olarak oynanmakta ve kuralları bu federasyon belirlemektedir. Ayrıca ülkemizde Bowling Süper Ligi, Bowling 1. Ligi, Bowling 2. Ligi ve Bowling 3. Ligi olmak üzere dört klasmanda bowling ligi bulunmaktadır.

Bowling kuralları belirli standartlar dahilinde değişiklik gösterebilmektedir. Örnek vermek gerekirse, Türkiye’de 10 lobut ile oynanan bowling Dünya Bowling Federasyonu ve Avrupa Bowling Federasyonu tarafından 9 lobut ile de oynatılabilmektedir.

Bowling Kıyafetleri

Bowling birçok eğlence merkezinde herkes tarafından oynanabilen bir oyundur. Bu eğlence merkezlerinde güvenlik açısından tüm oyuncuların özel bowling ayakkabısı giymesi gerekmektedir.

Ancak resmi maçlarda erkek bowling oyuncuları için de kadın bowling oyuncuları için de ayrı ayrı kıyafet yönetmeliği bulunmaktadır. Bu yönetmeliğe göre erkek bowling oyuncusu resmi maçlarda cepsiz kumaş ya da kanvas pantolon, polo yaka düğmeli kısa kollu bowling tişörtü ya da gömleği ve bowling ayakkabısı, kadın bowling oyuncusu ise cepsiz kumaş ya da kanvas pantolon, cepsiz kumaş ya da kanvas şort ya da yine aynı şartlarda etek, polo yaka düğmeli kısa kollu bowling tişörtü ya da gömlek giyebilirken. Kolsuz tişörtler de kadın bowling oyuncuları için uygun görülmüştür. Bowling kuralları ve ekipmanlarını öğrendik, şimdi de bowling nasıl iyi oynanır ona bir bakalım. İşte bowling taktikleri…

Bowling Nasıl İyi Oynanır (Bowling Taktikleri)

  • Bowling oyununda denge oldukça önemlidir. Bu nedenle doğru dengede atış yapmak doğru kolu kullanmak ve doğru güçle topu itmek büyük önem arz eder.
  • Bowling topunun ele tam oturması, oyuncuya uygun ağırlıkta olması ve yuvarlanmasına engel olacak çıkıntıları ya da bozuklukları olmaması gerekmektedir.
  • Bowling topu atış esnasında hafif falso verilmek suretiyle daha etkili hale getirilebilir.
  • Lobutlara tam ortadan yapılacak olan atışlar %80 ihtimalle başarılı atışlar olacaktır.
  • Ancak en önemli atış en ortadaki lobutun sağındaki ya da solunda lobutu ilk olarak vurmak ve diğer lobutları falso ve çarptırma yöntemiyle devirmektir.
  • Topu yan çukurlara düşürmemek için olabildiğince dengeli ve stabil bir atış yapmak gereklidir.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Özbek’ten Terim Açıklaması

Antoine Griezmann Kendini Siyaha Boyayınca Irkçılıkla Suçlandı