in ,

BeğendimBeğendim

Canteros İyi Gününde Olursa Ankaragücü Kazanır

Kısa bir aradan sonra yeniden merhaba, sevgili VİRALSPOR okuyucuları.

Bu hafta Ankaragücü – Gaziantep FK maçının analizi ile birlikteyiz.

Gaziantep FK, şu ana kadar maçlara değişik formasyonla çıktı. 7 kere 3-4-3, 1 kere 3-5-2, 1 kere de 4-2-3-1 formasyonlarını kullandı. Bu formasyonlardan 3-5-2 mağlubiyet ile sonuçlandı. 4-2-3-1 beraberlik ile sonuçlandı. 3-4-3’de 3 galibiyet, 2 mağlubiyet, 2 beraberlik aldı.

Beklenen ilk 11 şu şekilde;

Peki Gaziantep FK nasıl bir oyun planı ile oynuyor?

Gaziantep FK, genel olarak rakiplerine topu vermeyi seven yapısı olsa da, son galibiyeti zıt bir oyunla elde etti.

Top rakipteyken 5’li savunma hattı oluşturan Gaziantep, rakiplerine karşı savunmayı daraltarak açık alanlar vermemeye özen gösteriyor. Bu da rakiplerine zorluk çıkarıyor.

Hızlı oyuncuları ile çıkışlar yapabilen Gaziantep rakiplerini arkada hazırlıksız yakalayabiliyor ve zor duruma sokabiliyor.

Ankaragücü ise genel olarak topu rakibe verdiği için bu gibi pozisyonları pek göremeyebiliriz.

Gaziantep topa sahip olduğunda beklerden biri forvet oyuncularının yanına gidebilecek kadar ileri çıkıyor. Diğer bek ise orta sahaya yakın oynuyor ve burada 3-4-3 sistemine geçiriyor ve forvet kısımlarında bir bek görebilecek kadar tehlikeli olabiliyor.

Chibsah’ın defans hattının önüne gelerek arka alan kontrolü sağlıyor, oyuna 4-2-3-1 başladıklarında ise Djilobodji ile birlikte ön alana fazla çıkmamayı tercih ediyorlar.

Twumasi’nin en ön alana kadar giderek kanatlara açılıp Pawlowski’ye alan açması dikkat çekiyor.

Güray Vural ve Kayode’nin cezalı, Abdul Aziz Tetteh, Mehmet Erdem Uğurlu, Furkan Soyalp, Muhammed Demir ve Muğdat Çelik’in de sakat olması olması Ankaragücü için önemli avantaj olacaktır.

Genel olarak hücum hattı pozisyonlarıDefans hattı olarak hücum pozisyonuAşağıda ise tahmini taktik tahtasını belirttim.Ankaragücü, Gaziantep FK karşısında neler yapmalı?

Gaziantep FK, genel olarak defans diziliminde 5’li bir savunmaya dönüşüyor, bundan dolayı da stoper tandemleri sürekli problemler yaşıyor. Bu sorunları genelde aralarına koşan oyuncuları savunurken 2 kişi koşabiliyor ve arkada alanında açıklık bırakıyor. Bundan dolayı da ön alanda koşu 2’li forvet yararlı olacaktır.

Aralara koşuları ise kimin koşacağına karar veremedikleri için sorunlar yaşıyorlar.

Arkaya doğru koşularda ise kayma sorunları yaşayarak stoperlerin biri hücum bek oyuncularının alanını kapatmaya geldiği zaman yine alan boşlukları bırakıyorlar.

Hava topları, ligin 17’ncisi olan Gaziantep’in en zayıf noktası. Ankaragücü’nün olabildiğince çok hava topu kullanması etkili olacaktır. Junior Morais ve Kana Biyik hava toplarında en zayıf halkalar. Özellikle bu oyuncuların üzerine oynanabilir.

Ankaragücü Savunmada neler yapmalı?

Gaziantep’in ön alanda, alan açmalarına karşı adam savunması yerine alan savunması yapmak etkili olacaktır.

Gaziantep’in ara paslarına dikkat edilmesi gerek.

Hızlı atağa çıkabildikleri için çok fazla arkada boşluk verilmemesi lazım.

Sağ kanatta Kitsou oynamalı ve arkaya sarkmalara dikkat edilmeli.

Savunma kilidini hızlı oyuncuları ile açabildikleri için alan savunması ile Gaziantep kısırlaştırılmalı.

Bu maçın Ankaragücü özelinde aranan kanlardan biri Canteros olacak. Arjantinli’nin arka alanlara doğru kilit pasları maçın kaderini belirler.

Maçın özeti, Canteros oynar ve iyi gününde olursa Ankaragücü bu maçı kazanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankaragücü Başkanı Mert’ten Çarpıcı Açıklamalar

Galatasaray Kısa Kesti