in

BeğendimBeğendim HarikaHarika ŞaşırtıcıŞaşırtıcı

Çeyrek Finaller Öncesi Amerika Açık’a Bakış

HABER: SAYGIN YİĞİT ÜNALAN

SAYGIN YİĞİT ÜNALAN

Amerika Açık’ da bugün çeyrek finaller başlıyor. Sekiz gün içinde neler yaşandığını derledim.

İşte öne çıkan anlar…

BENOİT PAİRE VE 11 TEMASLI KİŞİ

Turnuvanın başladığı ilk gün Benoit Paire’nin Koronavirüs tesit pozitif çıktı. Bu nedenle turnuvadan ihraç edildi. Paire’nin aynı zamanda 11 kişiyle görüştüğü tespit edilmiş, bu kişiler de de karantina altına alınmıştı. Daha önce Cincinnati temaslı kişiler ihraç edilmişti. Hatta bu ihraç kararı da bir gözdağı niteliğindeydi. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. Amerika Açık yetkilileri bu kişilerle görüşüp özel bir izinle maçları oynattılar. Aynı zamanda bu kişilerin ortak alanları kullanımı yasaklandı. Bu prosedürlerin zamana ve mekâna göre şekillenmesini asla doğru bulmuyorum. Çünkü kanunlarda da her şey nettir. Maddede ne yazıyorsa o uygulanır. Zamanın değişimiyle kanun değişmez. Daha önceki yazımda da belirtiştim. Oyuncular buraya gelmeden önce bir sözleşme imzalıyor. Bu sözleşmede yük ve yükümlülükler açıkça belirtilmiş. Buna rağmen bahsi geçen kurallar uygulanmadı.

Fanusta neler oluyor?

Benoit Paire ihraç edildikten sonra sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, semptomunun olmadığını, “sahte fanus ”ta neler olduğunu açıklamasında tereddüdünün olduğunu belirtmişti. Keza oyuncuların kaldığı otellerde partilerin düzenlendiği, düğünlerin yapıldığı da teyit edildi. Yetkililerin başarısız risk yönetimi oyuncuların sağlığının ikinci planda kalması ileride çok ciddi sorunlara yol açması muhtemel. Fransa Tenis Federasyonu’nun da Fransız oyuncularla iletişime geçtiği de iddia edildi.

Amerika Açık’tan çifte standart!

Sasha Zverev, Adrian Mannarino ile oynayacağı maçın başlama vaktinde Louis Armstrong kortunda güneşlenirken görüntülenmişti.  Amerika Açık’ın resmi sitesinde de maçın iki saat ertelendiği belirtiliyordu. Mannarino’nun testinin pozitif olduğu, maç öncesinde kişiler tarafından ortaya atıldı. Bu 11 temaslı kişi içerisinde Mannarino da vardı. Gereken “pazarlıklar” yapıldıktan sonra da maç başladı. Ancak önemli olan maçın neden geç başladığıydı.

(zverev güneşlenirken)

Amerika Açık yönetimi maç oynanırken “yüreklerimize su serpen” bir açıklama yaptı. Sağlık yetkilileri ile görüşüldüğü, oyuncuların devamlı bilgilendirildiği ve konu hassasiyeti sebebiyle bu kadar açıklamanın yeterli görüldüğü belirtiliyordu.

Bir başka temaslı oyuncu olan Kristina Mladenovic’te çiftlerde oynadığı ilk tur maçını kazanmıştı ancak ikinci tur maçı için sağlık yetkililerinin onay vermediği ortaya çıktı.  Timea Babos ile ikinci turda sağlık gerekçesi gösterilerek turnuvadan elenmişlerdi. Timea Babos’ta sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

“Evdeyim. Mutfağımda oturup ağlıyorum… Gerçekten hiçbir şey için vaktim yoktu, bu yüzden şimdi yeni başlıyorum ne olduğunu anladım ve anlamıyorum. Çok haksızlık, neden böyle olması gerektiğine dair makul bir neden göremiyorum. Gerçeklere bakalım: Benoit Paire’nin PCR testi yaklaşık 10 gün boyunca pozitifti (4 negatiften sonra) Geçtiğimiz günlerde olumsuz sonuçlar aldı. Geri kalanı, ona yakın, hiçbir zaman pozitif bir test olmadı. Herkes tüm oyunlarını oynadığı için oyundan atıldık, sadece biz yarışta kaldık. Sadece adaletsizlik! Anlaşılmaz! Bu adil değil ve yine de listeleyebilirim. Bir Grand Slam turnuvasında ilk önemli anlar. Elimde olsun ya da olmasın, birçok soru işaretim vardı.  Ama ben bir sporcuyum, yarışmak istedim.  Ayrıca her zaman kazanmaya / gitmeye gidiyorum ve dürüst olmak gerekirse, bunun için her zaman iyi bir şansımız var.  Bir GS kupası kazanma fırsatını ellerinden aldılar, maddi ve manevi zararlardan bahsetmeye bile gerek yok!  Ama neden?  Bilmiyorum, anlamıyorum. Gerçekten bilmiyorum”

(konuyla ilgili Timea Babos paylaşımı, fotoğraf)

Mannarino’nun maçı oynamasına izin veriliyorsa bu izin Timea Babos Kristina Mladenovic çiftine neden çıkmadı?

Madem temaslı bir kişi, o zaman neden ilk turda oynamasına izin verildi de şimdi bu karardan dönüldü? Yazılı kuralların bile uygulanmadığı, tabiri caizse  “kayırmacı ilişkilerin olduğu” bir turnuvaya tanıklık ediyoruz.

Bu turnuvanın yapılması için emek harcandı. Karşılığı asla bu olmamalıydı. Gönül isterdi ki Amerika Açık 2020 tenisçilerin kort içerisindeki etkili performanslarıyla gündeme gelsin. Ancak ne yazık ki bundan bir hayli uzaktayız.

NOVAK DJOKOVİC DİSKALİFİYE EDİLDİ

Novak Djokovic, Pablo Careno Busta ile dördüncü tur da eşleşmişti. Karşılaşma kıran kırana geçiyordu. Djokovic 5-4 öndeydi ve Carreno Busta’nın servis oyununda 40-0’ı yakalamıştı. Careno Busta’nın returnünde hakemlerin kararı “dışarıda” oldu. Novak Djokovic havlusunu alıp soyunma odasına gidecek iken, Carreno Busta itiraz hakkını kullandı. Top içeriye düşmüştü. Carreno Busta, kendi servis oyununu kazandı. Djokovic 40-0’ın üzüntüsüyle oyunu kaybettikten sonra raketiyle geriye doğru sert bir vuruş yaptı. Bu top kendi benchine çarptı. Top çok şiddetli gitmişti. Resmen kaza geliyorum dedi. Daha sonra Djokovic servisini kırdırdı. Yine raketiyle reklam panolarına doğru yaptığı rastgele sert vuruş çizgi hakeminin soluk borusuna geldi. Çizgi hakemi yerden bir süre kalkamadı. Süpervizörler de durumu değerlendirdikten sonra Novak Djokovic’in diskalifiye edilmesine karar verdi.

Grand Slam Kurallar Kitabı’na göre vurulan topta kasıt olmasa da hakemi yaraladığı takdirde oyuncunun maçtan ihraç edileceği yazmaktadır. Bundan dolayı Novak Djokovic maçtan ihraç edildi. Hakemler kuralları uyguladı. Federer olsaydı/Nadal olsaydı/Herhangi bir tenisçi olsaydı da aynı kurallar uygulanırdı. Keza 2017 Davis Kupasında Denis Shapovalov kaybettiği puandan sonra topa rastgele vuruşuyla hakemi gözünden yaralamış, diskalifiye edilmişti. Verilen diskalifiye kararı sonuna kadar doğru. Novak Djokovic sonrasında sosyal medya hesabından pişman ve üzgün olduğunu, hatalarından dersler çıkaracağını belirterek çizgi hakeminden de özür diledi.

 

Hakemin ismi kamuoyuyla paylaşılmamasına rağmen çok çirkin yazılar yazıldı. Çizgi hakeminin bisiklet kazasında kaybettiği oğlunu andığı paylaşımına gelen yorumlar pes dedirtti. “Yakında seni de onun yanına göndereceğiz” tarzında bir sürü mesaj atıldı, tehdit edildi. Rol yaptığını söyleyenler de azınlıkta değil. Ayrıca bu çizgi hakemi üzerinde komplo teorileri üretilmeye devam ediyor.

Yaşanan bu olaylardan sonra dün Novak Djokovic kendi hesabında çizgi hakemini savunarak:

“Sevgili Novak Djokovic hayranları topluluğu, pozitif mesajlarınız için teşekkürler. Lütfen hakemin de desteğimize ihtiyacı olduğunu unutmayın. Kendisi yanlış hiçbir şey yapmadı. Bu süre zarfında özellikle ona destek olmanızı ve değer vermenizi rica ediyorum. Böyle anlardan daha da güçlenerek çıkıyoruz, bunların üstesinden geliriz. Herkese sevgiler. Avrupa, bekle geliyorum.” dedi.

Ayrıca ülkemizi başarıyla temsil eden çizgi hakemimiz Esin Kıratlı’ya da tepkiler geldi. Yaşanan olayla ilgili kararın doğru olduğuna ilişkin açıklama yapması üzerine Novak Djokovic “taraftarları”nın hedefi oldu, iftiralar atıldı. Bu çirkin ithamlar asla kabul edilebilir değil. Bu düşünüş, bir tenisseverlikten ziyade, tenisçi holiganlığıdır. Kurallar açık ve anlaşılır olmasına rağmen bir art niyet aramanın sağlıklı bir davranış olduğunu düşünmüyorum.

ERKEKLERDE ÖNE ÇIKANLAR

+ Turnuvanın ilk günü şüphesiz hiç kimse tarafından beklenmeyen bir olay yaşandı. Dünya 13 numarası Diego Schwartzman, ilk tur maçında 2-0 öndeyken maçı 3-2 kaybetti. Scwartzman geçen yıl Amerika açık’ta geçen yıl Çeyrek Final’de Rafael Nadal’a kaybetmişti.

+ Andy Murray, Cincinnati’de Sasha Zverev’i yenerek geri dönüşü için olumlu sinyaller vermişti. Murray, Japon rakibi Yoshihito Nishioka karşısında kötü başlamadı. Nishioka 2-0 öndeyken eline gelen maç sayılarını değerlendiremedi. Heyecanlı geçen sonraki iki seti tiebreakte Murray kazandı. Nishioka zihinsel ve fiziksel olarak oyundan düşmesiyle oyunun kontrolü Andy Murray’ye geçti. Murray, son seti 6-4 kazanarak önemli bir geri dönüşe imza attı. İkinci turda genç rakibi Felix Auger Aliassime karşısında üç sette boyun eğdi.

+ İkinci turda Grigor Dmitrov ile Marton Fucsovics karşı karşıya geldi. Birbiriyle denk raketlerin mücadelesine sahne oldu. İlk iki set tiebreak oynandı. Üçüncü seti Dmitrov’un kazandı ancak dördüncü turda Fucsovics eşitliği sağladı. Fucsovics son seti zorlanmadan, 6-1’lik skorla kazanarak üçüncü tura yükseldi. Tiafoe üç sette maçı kazandı.

+ Stefanos Tsitsipas altın tepside sunulan ikramı geri çevirdi!

Stefanos Tsitsipas, üçüncü turdaki Rakibi Borna Coric karşısında Setlerde 2-1 ödeydi. Dördüncü sette 5-1’lik avantajı varken servis kırdırarak durum 5-4’ e geldi. Tsitsipas kendi servisinde 40-0’ı yakaladığı halde maçı bitiremedi. Tsitsipas 5 maç puanını cömertçe harcayınca Borna Coric bu setten alnının akıyla çıktı. Coric son sette tiebreakte kazandı.

Altı yıl sonra yeni şampiyon

Marin Clic’in 2014 yılında Amerika Açık’ı kazanmasından sonraki tüm Grand Slam’leri Federer, Nadal, Djokovic kazandı. Djokovic’in de elenmesiyle birlikte bu yıl yeni bir şampiyon izleyeceğiz. Erkeklerde bugüne kadar 1990 doğumlu ve sonrasında doğan hiçbir tenisçi şampiyon olamamıştı. Bu aynı zaman da bir ilk olacak. En önemli adaylar üç Grand Slam finali bulunan Dominic Thiem ile geçen yıl Amerika Açık’ta final oynayan Daniil Medvedev. Bu iki isim büyük bir sürpriz olmadığı takdirde yarı finalde karşılaşacaklar.

KADINLARDA ÖNE ÇIKANLAR

+ Pironkova tarih yazmaya devam ediyor!

Anne olduktan sonra tenise üç yıl ara veren Tsevetlana Pironkova, 2012 yılının ardından tekrar Amerika Açık’ta çeyrek finale yükseldi. Pironkova, Bu yıl Avustralya Açık’ta final oynayan Garbine Muguruza’yı ikinci turda eledi. Muguruza için tam bir hayal kırıklığı oldu. Muguruza sete iyi başladı ancak maçın devamında etkili olamadı. Pironkova Üçüncü turda 18 numaralı seribaşı donna Vekic’i zorlanmadan yendi. Dördüncü turda Alize Cornet’i mağlup ederek Çeyrek finalde Serena Williams’ın rakibi oldu.

+ Yastremska’dan Erken Veda

Dayana Yastremska ikinci turda Madison Brengle karşısında 6-2 ve 6-3’lük setlerle yenilerek turnuvaya veda etti. Yastremska turnuvaya da iyi başlayamadı. Cincinnati’den beri devam eden ilk servislerindeki kötü performansı ve arka arkaya gelen çift hataları Amerika Açık’ta da kendini gösterdi. Cincinnati’de daha etkili bir performans sergilemişti. Amerika Açık için bunu söylemek hayli zor.

+Marta Kostyuk kariyerinde ilk defa Amerika Açık’ta üçüncü tura yükselme başarısı gösterdi. İlk turda Daria Kasatkina karşısında etkileyici bir performans sergiledi. Maçı bir saatte kazandı. İkinci turdaki rakibi Anastasia Sevastova oldu. Sevastova da ilk turda Coco Gauff’u elemişti. Kostyuk ilk sette servis kırdı ve kendi servisine tutundu. İkinci sette tiebreakte geriye düşse de kazanmayı bildi. Kostyuk ilk iki turda servisini kırdırmadı. Cincinnati finalisti Naomi Osaka karşısında kötü bir oyun oynamadı ancak etkileyici performansından uzak kaldı. Marta Kostyuk Henüz 18 yaşında. Gelişime açık ir raket. Gelecekte mutlaka bir Grand Slam kazanacağını düşünüyorum.

+ Karolina Pliskova hakkında bir önceki yazımda onun istikrarsız performansından bahsetmiştim. İkinci turda Caroline Garcia’ya mağlup oldu. Bir numaralı seri başı yine şaşırtmadı.

+Elise Mertens doludizgin yoluna devam ediyor!

Bu yıl Avustralya Açık Şampiyonu olan Sofia Kenin’i dördüncü turda 6-3,6-3’lük skorlarla mağlup ederek çeyrek finalde Victoria Azarenka’nın rakibi oldu. Mertens 8-13 Eylül’de düzenlenecek olan İstanbul Tenis Şampiyonası’ndan da çekildi.

+ Serena rövanşı aldı

Cincinnati’de Maria Sakkari’ye yenilen Serena Williams, dördüncü turda eşleştiği rakibi karşısında Amerika Açık’ta kazandı. Bir güç düellosuna sahne olan maçta iki taraf da çok etkili oynadı. Sakkari’nin kort içinde çok rahat hareket etti. File önüne geldi ve puanlarını da aldı. Üçüncü sette Maria Sakkari Servis kırdı ancak kendi servisini kaptırdı. Momentumu yakalayan Serena Williams Maçı da 6-3,6-7,6-3’lük skorlarla kazandı. Bu galibiyet Serena Williams’ın Arthur Ashe Stadyumu’ndaki 100 zaferi oldu.

ÇEYREK FİNAL EŞLEŞMELERİ

Kadınlar

BRADY – PUTINTSEVA

OSAKA – ROGERS

PIRONKOVA – WILLIAMS

AZARENKA – MERTENS

Erkekler

CARRENO BUSTA – SHAPOVALOV

CORIC – ZVEREV

RUBLEV – MEDVEDEV

DE MINAUR – THIEM

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Osmanlıspor Ankaraspor Oldu

İlginç Benzerlik