in

Corona virüsle Savaşta Video Temas Sistemi

La Liga maçlarının korsan yayınlarını ve telif hakkı ihlallerini tespit etmek için kullanılan ‘süper bilgisayarı’ corona virüse karşı kullanmaya başlayan İspanyollar, şimdi de yeni bir teknoloji geliştirdi.

La Liga yönetimi, temaslı bir spor olan futbolun ülkede ikinci bir dalgaya sebebiyet vermemesi için Video Temas Sistemi’ni (VTS) kullanacak.

Lig yönetimi tarafından geliştirilen protokole göre; maçlardan sonra yapılan testlerde herhangi bir futbolcunun sonucunun pozitif çıkması durumunda Video Temas Sistemi’ne başvurulacak.

Oyuncu derhal karantinaya alınacak ve VTS aracılığıyla maç içerisinde 5 dakikadan uzun süre temas ettiği diğer tüm oyuncu, teknik ekip ve hakemler belirlenecek. Ayrıca pozitif oyuncunun, kimle, kaç kez temas ettiği de belirlenecek.

Pozitif oyuncunun yanı sıra bu isimler de karantina alınarak ilgili testler ivedilikle yapılacak. Böylece virüsün yayılma hızının mümkün olduğunca yavaşlatılması hedefleniyor.

La Liga Başkanı Javier Tebas, bu ve diğer önlemler sayesinde virüsün maçlar esnasında bulaşma riskinin sıfıra ineceğine inandığını söyledi.

Protokolün diğer kuralları şu şekilde:

Tüm oyuncular ve personel, stadyuma gelirken maske ve eldiven takmak zorunda olacak. Ayrıca futbolculara ısınma öncesinde ve sonrasında dezenfektan verilecek.

Maçlardan önce el sıkışma olmayacak, toplar dahil futbolcuların temas etme ihtimalinin bulunduğu tüm ekipmanlar düzenli olarak dezenfekte edilecek, stada giriş esnasında oyuncu ve antrenörlerin ateşleri ölçülecek.

Maç sonu basın toplantılarında futbolcular sosyal mesafe kuralına uyacak, antrenörlerin basın toplantısı ise video konferans yöntemiyle gerçekleştirilecek.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 Kulüp Yabancı Oyuncu Kuralının Değişmesini İstiyor

Süper Lig Tarihinde Bir İlk Yaşanacak