in ,

Alkış

Cumhuriyet kenti Karabük ve Kardemir Karabükspor… / MEHMET KISMET

Yıllar önce 13 haneli köyden bugün 100 bini aşan bir Cumhuriyet Kenti’nin hikayesi Kardemir Karabükspor…

Etle tırnak gibidir Karabük ve Kardemir Karabükspor…

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifleri ile ülkemizde sanayileşmenin ilk temeli 3 Nisan 1937 tarihinde atılır.

Dönemin Başvekili İsmet İnönü bilfiil çeltik tarlalarının çelik havzasına dönüşümü için başlatılan sanayileşme hamlesinin temel atma törenine katılır.

Kardemir Karabükspor’un da bir noktada doğuşu, oluşumu ve bugünlere gelişindeki değişimin en önemli mihenk taşlarından biridir, Karabük Demir Çelik Fabrikalarının kuruluşu…

Hep bir paralellik taşımıştır geçmişten günümüze kadar…

Bugünün Kardemir’i dönemin Karabük Demir Çelik Fabrikaları ve Kardemir Karabükspor olarak.

Zaman içerisinde Karabük’te Bölgesel Liglerde oynayan Demir – Çelikspor ile Karabük Gençlik takımları birleşir 1969 yılında DÇ. Karabükspor olur. Profesyonel liglerde mücadele de bu tarihlerde başlar.

Çeltik tarlaları çelik havzasına dönüşmüş, amatörlükten kurtulan bugünkü adı ile Kardemir Karabükspor, dönemin DÇ.Karabükspor’u yoluna emin adımlarla ilerlemiş.

İlk olarak 1992 – 1993 sezonunda Ali Kemal Denizci teknik direktörlüğünde tarihinde ilk kez 1.Lig ile buluşmuş. Bu buluşma Karabük’ün ve bugünkü Kardemir’in tanınmasında, akıllara kazınmasında büyük rol oynamış. İşte tam burada etle tırnak misali bir birliktelik doğmuş.

Ülkenin yaşadığı ekonomik sıkıntılar, Karabük Demir Çelik Fabrikaları üzerinde sis bulutlarının dolaşmasına sebebiyet verirken, 1993-94 sezonunda DÇ.Karabükspor’n da ligde tutunma umudu son maçta Zeytinburnuspor yenilgisi ile ortadan kalkar.

Karabük rüya gibi bir dönem yaşar 1993-94 sezonunda. Ancak küme düşüldüğünde bazı şeyler hatırlanır ve önemsenirken, üzerinde kara bulutlar dolaşan Demir Çelik Fabrikaları, Atatürk’ün mirasına da sahip çıkmanın arayışları vardır.

Cumhuriyet kenti Karabük, DÇ. Karabükspor’unu 1.Lig’de tutamamanın üzüntüsünü yaşarken, Atatürk’ün mirasına, Ülkenin ilk sanayileşme hamlesi Fabrikasına dört elle sarılarak geleceğe  umutla tutunur…

İşçisi, köylüsü, şehirlisi, esnafı ve yediden – yetmişine bütün kent Fabrikasına sahiplendi ve bugünkü devasa bir Kardemir olarak günümüze kadar taşınmasını sağladı.

Bu sahiplik o tarihten itibaren önce Kardemir Demir Çelik Karabükspor olan daha sonra Kardemir Karabükspor olarak bugünkü adını alan takımını da taşıdı. Tarihinde ilk kez 1992 – 93 yılında tanıştığı Süper Lig’e bir kez daha 1996-97 sezonunda merhaba dedi. Artık Süper Ligin gediklisi olmuştu ligde tutunabilmenin tecrübesine sahip Kardemir Karabükspor.

İki sezon tutunur, ardından 1998-99 sezonunda alt liglere doğru sürüklenmeye başlar tecrübesine rağmen.

Ta ki; Süper Lig havasını koklamak için yükseldiği 2009 – 2010 sezonuna kadar. Bu süre içinde 5 sezon kalır ve Avrupa’da da ismini duyurmayı başarır.

Denizlerdeki gel–git’ ler gibi bir hal alır Süper Lig serüveni Kardemir Karabükspor için…

2014 -2015 sezonunda veda eder Süper Lig yine. Bu süre kısa olur ve ardından tekrar Süper Lig gelir. Üst sıraları zorlamasını bilir 2016 – 2017 sezonunda.  İçinde bulunulan 2017 – 2018 sezonu hiç de iyi başlamaz ve olumsuzluklar Başkan Ferudun Tankut’un görevi bırakması ile çığ gibi büyür ve bugünkü halini alır.

Zor bir dönem yaşamaktadır Kardemir Karabükspor ve üzülür Cumhuriyet kenti bu duruma. Yönetimsiz kalmış bir Kardemir Karabükspor, 14 hafta geride kaldığında topladığı 8 puan ile son sıradadır…

Üstüne üstlük alınan Olağanüstü Genel Kurullar sonuçsuz kalmış ve şu ana kadar başkanını bulamamış ve yönetimini oluşturamamış durumda belirsizliğe doğru sürüklenmektedir.

Borç deseniz gırtlakta…

Önünde 11 Aralık 2017 tarihinde bir kongresi daha var Kardemir Karabükspor’un…

Cumhuriyet kenti şimdi bu kongreye hazırlanıyor, Başkan ve Yönetimin oluşturulması adına… Geride ard arda yapıldığı halde sonuçlanamayan Kurullar göz önünde bulundurulduğunda, bu da kolay gözükmüyor. Cumhuriyet kenti şu an yıllardır bağrına bastığı Kardemir Karabükspor’una Başkan ve Yönetim arıyor.

mkismet06m @ hotmail.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HALKBANK ŞAMPİYONLAR LİGİ'NE START VERİYOR

RAFAEL NADAL’A GÖRE TENİS TARİHİNİN 1 NUMARASI FEDERER