in ,

Cüneyt Çakır ve Ekibi Dünya Kupası’nda

FIFA kokartlı hakemlerimizden Cüneyt Çakır ve ekibi, 14 Haziran – 15 Temmuz tarihleri arasında Rusya’da düzenlenecek 2018 FIFA Dünya Kupası’nda görev alacak.

FIFA, resmi sitesinden yaptığı açıklamada FIFA Dünya Kupası Rusya 2018’de görev alacak hakem ve yardımcı hakemleri açıkladı. Cüneyt Çakır ile yardımcıları Bahattin Duran ve Tarık Ongun, 2018 FIFA Dünya Kupası’nda maç yönetecek 32 hakem ve 63 yardımcı hakem arasında yer aldı.

Dört yılda bir düzenlenen FIFA Dünya Kupası’nda UEFA bölgesinden görev alacak 10 hakemden biri olmayı başaran Cüneyt Çakır, iki kez (üst üste) Dünya Kupası’nda maç yönetecek ilk Türk hakemi olacak. Başarılı hakemimiz, Bahattin Duran ve Tarık Ongun ile birlikte üst üste 2 Avrupa Şampiyonası ve 2 Dünya Kupası’nda maç yöneterek dünya klasmanında çok önemli bir başarıya imza atmış olacak.

Haziran 2011’de UEFA tarafından en üst kategori olan Elit Kategoriye yükseltilerek, Avrupa’nın en iyi hakemleri arasında yer alan Cüneyt Çakır, hakemliğe 1994 yılında başladı. 2001 yılında Süper Lig Hakemi olarak düdük çalmaya başlayan Çakır, 17 sene boyunca bu ligde 292 maç yöneterek en fazla maç yöneten hakemimiz oldu.

2006’DA FIFA KOKARTI TAKTI

2007’deki U19 Avrupa Şampiyonası’nda düdük çalan Çakır, 2009’daki U21 Avrupa Şampiyonası’nda yarı final, 2011’de Kolombiya’da yapılan FIFA U20 Dünya Kupası’nda turnuvanın açılış maçı ve yarı final maçı da olmak üzere toplam 5 maçta görev aldı. Cüneyt Çakır, FIFA U20 Dünya Kupası Türkiye 2013’te de görevdeydi. Cüneyt Çakır, her iki U20 Dünya Kupası’nın da açılış maçını yönetme başarısı gösterdi. Çakır ayrıca FIFA U20 Dünya Kupası Güney Kore 2017’de de görev yaptı.

Çakır, kariyerinde 2 kez Avrupa Ligi yarı finali ve 4 kez Şampiyonlar Ligi yarı finali yönetme başarısına sahip. Ayrıca aynı sezon içerisinde Şampiyonlar Ligi’nde 2 yarı final yöneten ilk hakem olarak tarihe geçti.

Cüneyt Çakır, Polonya-Ukrayna ortaklığında düzenlenen UEFA EURO 2012’de de görev almış ve aralarında yarı finalin de olduğu 3 maçı yönetmişti. Çakır, 4 yıl sonra Fransa’da düzenlenen UEFA EURO 2016’da da 3 karşılaşmada görev aldı.

Cüneyt Çakır ayrıca 2016 yılında Brezilya’da düzenlenen Olimpiyatlar’da çeyrek final maçını yönetti.

Çakır, Japonya’da düzenlenen FIFA Dünya Kulüpler Şampiyonası 2012’de de Chelsea-Corinthias finalini yönetti.

Brezilya’da düzenlenen 2014 FIFA Dünya Kupası’na da katılan başarılı hakemimiz, Hollanda ile Arjantin arasında oynanan yarı final maçını yönetti.

Katıldığı turnuvalar ve yönettiği üst düzey maçlarla dünyanın sayılı hakemleri arasında gösterilen Cüneyt Çakır, 2015 yılında Juventus ile Barcelona arasındaki Şampiyonlar Ligi finalini yöneterek tarihe geçmişti.

Cüneyt Çakır, bugüne kadar 11 turnuva, 10 yarı final ve 2 final yönetme başarısı gösterdi.

Cüneyt Çakır, Bahattin Duran ve Tarık Ongun’u Dünya Kupası’na kadar olan süreçte yoğun bir hazırlık programı bekliyor. Hakem üçlümüz, ilk olarak nisan ayında İtalya’da düzenlenecek seminere katılacak.

VE 80 YOL SONRA BİR İLK

Rusya’da düzenlenecek olan 2018 Dünya Kupası’nda 1938’den bu yana ilk kez İngiltere’den hiçbir hakem görev almayacak.

FIFA turnuvada görev alacak 36 hakemi resmen açıklarken İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan hiçbir hakem ekibi listede yer almadı.

FIFA’nın listesinde yer alan tek İngiliz hakem Mark Clattenburg olurken 41 yaşındaki tecrübeli isim sezon arasında Premier Lig’den ayrılarak Suudi Arabistan’da görev almaya başlamıştı.

EURO 2016 finali yöneten ve dünyanın en iyi hakemlerinden biri olarak gösterilen Clattenburg, Şubat ayından itibaren Suudi Arabistan’da düdük çalıyor.

İngiltere Futbol Federasyonu, FIFA’dan Clattenburg’un yerine başka bir ismin konulmasını talep etmiş ancak bu istek reddedilmişti.

2018 DÜNYA KUPASI’NDA GÖREV YAPACAK HAKEMLER

2018 FIFA Dünya Kupası’nda görev alacak 36 hakem ve ülkeleri şöyle:

Cüneyt Çakır (Türkiye), Fahad Al Mirdasi (Suudi Arabistan), Joel Aguilar (El Salvador), Matthew Conger (Yeni Zelanda), Alireza Faghani (İran), Mark Geiger (ABD), Norbert Hauata (Tahiti), Ravshan Irmatov (Özbekistan), Jair Marrufo (ABD), Mohammed Abdulla Mohamed (Birleşik Arap Emirlikleri), Ricardo Montero (Kosta Rika), Felix Brych (Almanya), Ryuji Sato (Japonya), John Pitti (Panama), Nawaf Abdulla Shukralla (Bahreyn), Cesar Arturo Ramos Palazuelos (Meksika), Sergey Karasev (Rusya), Bjorn Kuipers (Hollanda), Mehdi Abid Charef (Cezayir), Julio Bascunan (Şili), Szymon Marciniak (Polonya), Malang Diedhiou (Senegal), Enrique Caceres (Paraguay), Antonio Miguel Mateu Lahoz (İspanya), Bakary Papa Gassama (Gambiya), Andres Cunha (Uruguay), Milorad Mazic (Sırbistan), Ghead Grisha (Mısır), Nestor Pitana (Arjantin), Gianluca Rocchi (İtalya), Janny Sikazwe (Zambiya), Sandro Ricci (Brezilya), Damir Skomina (Slovenya), Bamlak Tessema Weyesa (Etiyopya), Wilmar Roldan (Kolombiya), Clement Turpin (Fransa)

Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemi de 2018 FIFA Dünya Kupası’nda kullanılacak.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gençlerbirliği Malatya Yolcusu

Fenerbahçe Doğuş Rusya’dan Galibiyetle Dönüyor