in

Detoks Etkisi Yaratan Mucizevi 5 Besin

İnsan vücudu besinler, hava ve çevrede yer alan toksik kimyasallara maruz kalır ve bu toksik maddeler karaciğerde ve diğer organlarda birikir.

Toksik maddelerin vücuttan atılımını kolaylaştırmak için zaman zaman detoks diyetleri uygulanabilir.

Kısa süreli bir beslenme programı olan detoks diyetleri genellikle sebze, meyve, su ve meyve sularından oluşan sıkı bir programdır.

Bu diyet ile sindirim sisteminde görev alan mide, bağırsak, karaciğer, böbrek gibi organları dinlendirebilir, toksinlerden kurtulmak için karaciğerini uyarabilirsin.

Ayrıca günlük beslenme programına aşağıdaki beş besini ekleyerek detoks etkisi yaratabilirsin.

LİMON

Detoks diyetlerinde en çok kullanılan besinlerden biri limon, hemen her mevsim bulunabilir. Antioksidan bileşenlerden zengindir ve özellikle yüksek C vitamini içeriği sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesi için de önemlidir. Vücut hücrelerine zarar veren serbest radikallerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur ve enfeksiyonlara karşı direnç gelişmesini destekler. Aynı zamanda limon alkali etkiye sahip bir besindir. Vücudun pH dengesinin korunmasına yardımcı olur. Toksinleri vücuttan atmak ve sindirim sistemini temizlemek için her gün sabah aç karnına bir bardak limonlu ılık su tüketebilirsin.

MAYDANOZ

Detoks içecekleri dendiğinde ilk akla gelen sebzelerden biri olan maydanoz; C, E ve B vitaminleri ile çinko, potasyum gibi toksin maddelerin atılımında önemli fonksiyonları olan minerallerden zengindir. Aynı zamanda idrar söktürücü özelliği ile de ön plana çıkan maydanoz, vücuttaki fazla suyun atılmasını da kolaylaştırır. Maydanozu salatalarına, çorbalarına, sandviçine ekleyebilir, detoks içeceklerine dâhil ederek bağışıklık sistemini güçlendirebilirsin.

SARIMSAK

Türk mutfağının en çok kullanılan besinlerinden biri sarımsak, sindirim sistemi başta olmak üzere kalp-damar sağlığı, dolaşım sistemi, sinir sistemi gibi pek çok vücut fonksiyonunun düzenlenmesine yardımcı olur. Besine kendine özgü keskin kokusunu veren alisin adlı bileşen güçlü bir antioksidandır. Antibiyotik, antiviral ve antibakteriyel özellikleri ile ön plana çıkan sarımsak, alisin içeriği sayesinde beyaz kan hücrelerinin üretiminde rol oynar ve vücudun toksinlere karşı savaşını destekler. Sarımsağı çiğ ya da pişmiş halde yemeklerinize ekleyebilir, detoks etkisinden kolayca faydalanabilirsiniz.

LAHANA

Son yıllarda metabolizma hızlandırıcı etkisi ile gündemde olan lahana, forma girmeye yardımcı olmasının yanı sıra güçlü antioksidan içeriğiyle dikkat çekicidir. Toksin maddelerin vücuttan uzaklaşmasını destekleyen lahana, antioksidan yeteneği ile ön plana çıkan sülforafan adlı bir bileşene sahiptir. Serbest radikalleri vücuttan uzaklaştırarak bağışıklık sistemin güçlenmesine yardımcı olan lahana, aynı zamanda karaciğerin detoksifikasyon işlevini destekleyen bir antioksidan glutatyon açısından da zengindir. Lahana ile çorba, kapuska ya da dolma yapabilir, salatalarına ekleyebilirsin.

ZENCEFİL

Kendine özgü bir aromaya ve lezzete sahip olan zencefil, detoks içeceklerinde en çok kullanılan bitkilerden biridir. Özellikle çok yağlı bir yemek yediysen ya da alkol tüketimi sınırını aştıysan diyetine bir miktar zencefil ekleyerek vücut dengenin eski haline gelmesine yardımcı olabilirsin. Özellikle mide bulantıları için önerilen zencefil gaz, kabızlık ve şişkinlik gibi sindirim sistemi problemlerine de iyi gelebilir. Yüksek oranda antioksidan bileşenler içeren besin, toksin maddeleri vücuttan atmaya yardımcı olarak bağışıklık sisteminin güçlenmesini destekler. Zencefili tek başına çay olarak demleyip tüketebileceğin gibi soğuk ya da sıcak içeceklerin içine ve yemeklerine ekleyebilirsin. Kaynak: blog.decathlon.com.tr

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankaragücü’nün İtirazı Reddedildi

MHK Hakemlere Tempoyu Arttırın Talimatı Verdi