in

Elmas Lig

Merdol CERÇİN, Münir YARAŞ,Cengiz AKINCI Elmas Ligi sizler için yorumladılar.

Merdol CERÇİN: Copello ve Yasemin Can”ı görüyoruz.Neden diğer atletlerimizi göremiyoruz. Yüksek Atlamada 2.31 atlayan yok. Prosedür gereğinden midir anlayamıyorum. Sırıkçı çoçuğumuz yok, üç adımcımız yok. Neden bunları göremiyoruz. Bizim çocuklar yarışmalara ayrı bir heyecan katacak ve Türkiye’den izleyenlerin sayısını artıracaktır.

Münir YARAŞ: Elmas Lig sirk oldu. Yeni atlet giremiyor, marka isimler üzerinden yarışlar yapılıyor.
Paragöz birlik, televizyon ve sponsorların peşlerinde koşmasını istiyorlar. Yeni atletlerin önü tıkanınca Balkan Şampiyonası gibi organizasyonların değeri arttı. Balkan şampiyonasına artık 20 devlet katılıyor. Arnavutluk Balkan şampiyonu olan atletine on bin dolar ödül veriyor. Her sporcu ülkesini temsil etmek ister. Balkan şampiyonası bu nedenle tercih edilir hale geldi. Ranking önemli. Balkan şampiyonu olan 100 puan alırken, Elmas Lig sekizincisi de 100 puan alıyor. Dünya Atletizm Federasyonu yönetim kurulunda atletizm de yapılanmayı fazla bilmeyenler olunca, alttan gelen yeni yeteneklerin önü tıkandı. Bu işi fazla bilmeyenler, şurada da yaptık, burada da yaptık diye kendilerini avutuyorlar. Sık yarışlar nedeniyle sakatlık olmasın diye branşında ilk yirmiye giren koşucularla işi çeviriyorlar. Bak bunlara da şans veriliyor havası oluşturuyorlar, ama alttan gelen başarılıların önü tıkanmış durumda. Hep uyarıyor, söylüyoruz ama bu yola girmişler bir kere.

Cengiz AKINCI: Sirk seyrediyorum, onaylamıyorum. Finans çevresi atletizmi sirke benzetti. İnsanların zevk alacağı, heyecanı yok etmişler. İsimlerini ezberlediğimiz atletler ön planda. Alta kapalı bir uygulama içindeler. Birinci olur on bin dolar parayı alırım, derece sonra gelir anlayışı hakim olmuş. Atletizm için bir şeyler yapmak isterken, insanları soğutuyorlar. Yazık! Kendi görüşüm şöyle; Kaptan Custo ”gelecek denizlerin altında“ derken, sponsorları kör görüşlü ve kısa mantıkla” gelecek robotlarda” diyerek çıkara yöneldiler. Berisini önemsemediler. Denizleri fetheden petrol şirketinin müthiş kaynakları var. Akdeniz’e nükleer atıkların önlenmesini sağlayan Custo ailesidir.
Custo ailesi 2048’e kadar Antartika’nın korunmasını ekolojik dengenin korunması için uluslararası antlaşmaya sokturdu. Ama bazı ülkeler bunların değişmesini istiyorlar. Madenler ve yer altı gazları ile gelecek zenginliğin peşindeler. Elmas Lig’de negatif rolde oynamak atletizme ne kazandırır?

ARTUN TALAY
.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ankaragücü Genel Kurulu’nda Neler Oldu?

Süper Lig Sezon Planlaması Belli Oldu