in

Emre Kutalmış Ateşli Avrupa Şampiyonu

Türkiye, Avrupa Gençler Tekvando Şampiyonası’nın ikinci gününde 1 altın ve 1 gümüş madalya kazandı.

Avrupa Tekvando Birliği (WTE) tarafından Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin Larnaka şehrinde düzenlenen ve 37 ülkeden 502 sporcunun mücadele ettiği şampiyonanın üçüncü gününde 5 sıklette mücadeleler yapılırken 8 Türk sporcu madalya mücadelesi verdi. Erkekler +78 kiloda Emre Kutalmış Ateşli altın, bayanlar 59 kiloda İkra Kayır gümüş madalya kazandı. Türkiye, üçüncü gün sonunda 3 altın,  1 gümüş  ve  2 bronz madalyaya ulaştı.

Erkekler +78 kiloda mücadele eden ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları sporcu havuzunda da bulunan 17 yaşındaki milli sporcu Emre Kutalmış Ateşli, ilk turu maç yapmadan geçtikten sonra ikinci turda Ukrayna’dan Andrei Garbar, çeyrek finalde Hollanda’dan Bryan Zonderop, yarı finalde Rusya’dan Artur Baimatov’u finalde ise İngiltere’den Adrian Wagstaffe’yi mağlup ederek altın madalya kazandı.

Bayanlar 59 kiloda tatamiye çıkan İkra Kayır, ilk turda Letonya’dan Lea Sesar, ikinci turda Rusya’dan Margarita Blizniakova, çeyrek finalde Çekya’dan Petra Stolbova, yarı finalde Sırbistan’dan Aleksandra Perisic’i mağlup ederek finale yükseldi. Finalde Hırvatistan’dan Nika Klepac’a mağlup olan İkra Kayır, Avrupa ikincisi oldu. Ankara TOHM sporcusu olan İkra Kayır, Dünya Gençler üçüncülüğü ve Ümitler Avrupa ikinciliği başarılarının yanına bir yenisini eklemiş oldu.

Üçüncü gün tatamiye çıkan diğer sporculardan bayanlar 59 kiloda Ayşenur Özcan, erkekler 73 kiloda Hüseyin Berat Demircioğlu ve +78 kiloda Muhammed Emin Açıkgöz çeyrek final aynı kiloda Berkant Kara, 51 kiloda Osman Türker Köse ve bayanlar 46 kiloda İklima Betül Karakuş, ikinci turda şampiyonaya veda etti.

Şampiyonanın 4. ve son gününde 5 sıklette müsabakalar yapılırken 6 Türk taekwondocu madalya için mücadele edecek. Erkekler 55 kiloda Ahmet Küskü, 68 kiloda Samet Erkovan, bayanlar 49 kiloda Saliha Küçüksolak, 63 kiloda Sena Nur Ertürk ve bayanlar +68 kiloda Esra Akbulak ile Beyza Basma madalya mücadelesi verecek.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

MEHMET TOPAL BİLMECESİ

Fenerbahçe’de Bitmeyen Senfoni / ŞÜKRÜ KARAMAN