in

Federasyonlarda En Zayıf Halka Yönetimler

Federasyon seçimleri dönemindeyiz.

En büyük zayıflığın yönetim kurullarından geldiğini görüyoruz.

Olimpiyat oyunlarında kırk madalyanın üstünde alan ülkelerin yönetim kurulları uzman, çalışkan, akil adamlardan oluşmaktadır.

Bizde ise yönetim kurulunda gereği gibi çalışan iki veya üç kişi vardır. Diğerleri toplantıya gelmeyi önemli bir işmiş gibi görürler ama seyahat olunca hemen ortaya çıkarlar.

Kırk madalya üstünde alan ülkelerden örnek verirsem:

Üyelerden birisi uluslararası ve iç hukuku çok iyi bilir. Başka birisi mali konularda uzmandır. Subvansiyon ve sponsor derinliğini çok iyi bilir. Diğer üye sağlık konusunda uzmandır. Koruyucu ve tedavi edici tıbbı dünya ölçeğinde bilir. Farklı bir üye branşın medyada görünür olmasının uzmanıdır.

Böylece toplumun branş hakkında fikir sahibi olmasını sağlar.

Yine bir üye yapılacak her yarışın seyircili, festival havasında eğlenceli olmasını sağlar. Bir ay önceden ilgili vali ve belediye başkanından gerekli desteği ister ve alır.

Eğitim işleriyle ilgilenen üye, federasyonun düzenli kitap ve görsel yayın yapan birimini yönetir.

Geleceğimiz olan çocuklarla ilgilenen üye, dört ve beş olimpiyat sonrası madalya alabilecek olan çocukları branşa kazandırır. Cumartesi ve Pazar günlerinde sokakların boş, spor merkezlerinin spor oyunları oynayan çocuklarla dolu olmasını sağlar. Velileri bu programlarla, çocukların sokaktaki tehlikelerden korunacağına inandırır.

Tesis ve malzemelerle ilgilenen üye, tüm tesis amirlerini tanır. Her tesiste antrenman ve yarışma için dünya standartlarında ve yaş gruplarına uygun yeterli malzemenin bulunmasını sağlar.

İl spor temsilcileri o yerin yerel federasyon başkanlarıdır. Bir üye il spor temsilcilerinin yıl içerisinde o yerde en az elli organizasyon yapmalarını sağlar. O yerde toplumun branşı sevip tanıması için gerekenleri yapar.

Milli takımlarla ilgilenen üyeler de vardır.

Bir üye olimpik kadro ile ilgilenir. Madalya alabilecek ve final yarışabilecek olanların önünü açar. Bu üye aynı zamanda federasyonun olimpik koordinatörüdür. Her ay federasyona rapor sunar.

A milli takımıyla ilgilenen üye, verimliliği artırmak için, olimpik kadroya girebilecek sporcu sayısını artırmaya çalışır. Bu anlayışla başarı artarak gelir.

23 yaş altı milli takımıyla ilgilenen üye, A milli takımına yakın dereceler yapılması için gerekenleri yapar. Böyle yapınca uluslararası başarı kendiliğinden gelecektir.

Genç milli takıma bakan üye, sporcuların iki olimpiyat sonra final yarışabilecek ve madalya alabilecek olanlarının önünü açar.

Yıldız milli takıma bakan üye, üç olimpiyat sonra final yarışabilecek ve madalya alabilecek olanların sayısını artırmaya çalışır.

Antrenör ve beden eğitimi öğretmenlerine bakan bir üye ise; beden eğitimi öğretmenlerinin branş bilgisini üst düzeye çıkaracak, onları heveslendirip motive edecek programları takip eder.

Başarı dünya standartlarında eğitim alan antrenörlerle gelir. Bu üye ülkedeki bütün antrenörlerin bu düzeye ulaşmasına çalışır.

Dünyanın her yerinde yarış yönetebilecek hakemlerimizin olması onların dünya ölçeğinde eğitim almalarına bağlıdır. Başka bir üyede bunu sağlar.

Tüm bunları yapabilmek için federasyonun branşı seven bilim adamlarından oluşan bilim kurulunun olması gerekir.

Federasyon yönetim kurulları ancak çok teşekküllü olursa, hem kendisinin hem de temsil ettiklerinin haklarını koruyabilir.

Paris 2024’e iki yıl on ay kaldı.

ARTUN TALAY

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Muammer Akyüz: TFF 1. Lig Stajyer Hakemlerin Eğitim Yeri Değil

Ankaragücü, Ümraniyespor Maçı Hazırlıklarına Başladı