in

Fenerbahçe’ye Gelmem Doğru Bir Adım

Fenerbahçe’nin yeni transferi Yassine Benzia, sarı lacivertlilere gelmesinin kendisi adına doğru bir adım olduğunu söyledi.

Cezayirli futbolcu Yassine Benzia, Fenerbahçe Dergisi’nin ekim sayısında açıklamalarda bulundu.

Benzia, Fransa’daki yoğun ikili mücadeleli ve temaslı futbolun Türkiye’deki futbola benzediğini söylerken, bu konuda adaptasyon sorunu yaşamadığını anlattı.

Benzia, Beşiktaş’la oynanan derbi maçında Kadıköy’deki atmosferin muhteşem olduğunu vurgulayarak, “İnsanların futbolu ne kadar tutkuyla yaşadığını, takımlarına ne kadar bağlı olduğunu gördüm” dedi.

Fransa Ligi ile Türkiye Ligi’ni karşılaştıran Cezayirli futbolcu, “İki ligde de çok fazla temas ve ikili mücadele var. Futbolcular birbirlerine çok yakın temaslar kuruyor. Bu mücadele açısından Fransa ve Türkiye ligini çok benzer buldum. Bu açıdan Fransa’da yetişmiş bir futbolcu olarak adaptasyon problemi yaşamadım. Fark olarak şunu söyleyebilirim Fransa liginde daha çok taktiğe dayalı bir oyun var, taktiğe daha fazla önem veriliyor, daha defansif bir oyun tercih ediliyor. Türkiye’de ise takımlar daha açık bir oyun anlayışına sahip” diye konuştu.

Neden Fransa yerine Cezayir Milli Takımı’nı tercih ettiğini açıklayan Benzia, “Ailemi gururlandırmak için Cezayir Milli Takımı’nı seçtim. Ailemin büyük bir kısmı Cezayir’de yaşıyor. Sadece annem Fransa’da. Teyzelerim, halalarım, amcalarım, dedem, anneannem hepsi Cezayir’de yaşıyor. Bu yüzden üzerime o formayı ve o bayrağı giymek istedim. Aynı zamanda Cezayir Milli Takımı iyi bir jenerasyon yakaladı. Genç oyuncular var, kuvvetli bir takımımız olduğunu düşünüyorum. Bu takımla bir şeyler başarabiliriz diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Müslüman olarak Fransa’da sosyal hayatta ve futbolda dezavantaj yaşayıp, yaşamadığının sorulması üzerine başarılı futbolcu, şöyle cevap verdi:

“Bir Müslümanın Fransa’da yaşadığı hayatla burada yaşadığı hayat siyah ve beyaz kadar farklı, kıyaslayamayız. Burada her zaman ezan sesi var, hiçbir şüphe duymadan yemeklerin helal olduğunu bilerek yiyebiliyorsunuz. Oradayken hep balık yiyorsunuz çünkü etlerin helal olup olmadığını bilemiyorsunuz. Beslenme alışkanlıklarınızı etkileyen bir durum. Futbolda da Cezayirli olduğumuz için, Müslüman olduğumuz için bir adım geride başlıyorduk. Benim önüme zorluklar çıkarılan durumlar oldu.”

Kadıköy’de ilk maçını Beşiktaş derbisinde oynamasının hatırlatılması üzerine Benzia, “Gerçekten muhteşem bir atmosfer vardı. Beni çok etkilediğini, büyülediğini söyleyebilirim. İnsanların futbolu ne kadar tutkuyla yaşadığını, takımlarına ne kadar bağlı olduğunu gördüm. Bu takıma gelmekten dolayı bir kez daha doğru seçim yaptığımı gördüm. Buraya gelmek hem hayat olarak hem futbolu yaşama şekli olarak benim için doğru bir adımdı. Derbi maçındaki atmosferi Fransa’yla kesinlikle kıyaslayamazsınız. Fransa’da stadyumda bu kadar gürültü yok, bu kadar ateşli bir ortam yok. Benim hayatımda daha önce hiç tecrübe etmediğim bir akşamdı. Bambaşka bir tecrübe oldu benim için. Bu kulübe geldiğim için gurur duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe Kulübü’ne çok teşekkür eden Cezayirli futbolcu, “Beni buraya getirmek için gerçekten çok uğraştılar, bana ilgilerini çok net şekilde gösterdiler. Ben de böyle büyük bir kulübe geldiğim için çok mutluyum. Taraftarlarımıza da ayrı bir parantez açayım. Onlara da teşekkür etmek istiyorum. Geldiğim günden beri hatta buraya gelmeden önce bana sürekli sosyal medyadan mesajlar yolladılar, bana sıcaklıklarını gösterdiler. Hala bakıyorum onların mesajlarına. Onları mutlu etmek için takım arkadaşlarımla birlikte maksimum performansımı sahaya yansıtmaya çalışacağım. Bu formayı başarıya ulaştırmak için elimden gelenin en iyisini yapacağım” açıklamasında bulundu.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gençlerbirliği’nde Taktik Günü

Ankaragücü’nün Yarınları Çok Daha Aydınlık Olacak