in ,

BeğendimBeğendim BeğenmedimBeğenmedim HarikaHarika GüldümGüldüm

Fuat Çapa: Ankaragücü Camiasına Kesinlikle İnanıyorum

RÖPORTAJ: ÖMER HAKAN KİBAR

MKE Ankaragücü Teknik Direktörü Fuat Çapa, Türkiye’de risk almadan başarının gelmediğini ancak sarı-lacivertli camiaya inandığını söyledi.

Tecrübeli teknik adam, Beştepe Tesisleri’nde viralspor.com‘dan ÖMER HAKAN KİBAR‘ın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Lig bitince Belçika’ya gittiğini dile getiren Çapa, ‘’Kasımpaşa ile tekrar görüşmemiz olacaktı. Belçika’dayken Ankaragücü ile ilgili telefon geldi. Ben de Kasımpaşa ile görüşmeden görüşemeyeceğimi ilettim. Kasımpaşa ile devam etmeyeceğim belli olunca Ankaragücü’ne haber verdik. Bu şekilde transferim gerçekleşti.’’ dedi.

‘’ Her kulübün kendine göre riski var’’

Türkiye’nin ilk PRO Lisanslı Türk teknik direktörü olan Fuat Çapa, Ankaragücü’nün güçlü bir zeminde olduğuna dikkati çekerek, ‘’Camiaya kesinlikle inanıyorum. Türkiye’de risk almadığınız zaman zaten bu işi yapamazsınız. Türkiye’de hangi kulübün riski yok. Her kulübün kendine göre riski var. Ama Ankaragücü camia olarak gerçekten güçlü bir camia. 10 yıl bu sıkıntılarla yaşayan bir takımdan bahsediyoruz. Sıkıntılara rağmen ayakta kaldı. Bu camianın ne kadar sağlam bir zemin üzerinde olduğunu gösteren tablo. Ankaragücü bugün Süper Lig’de oynuyor. Bu da camianın ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor.’’ diye konuştu.

Göreve geldiklerinde mevcut yönetimin kalacak ve gidecek oyuncularla ilgili bir çalışma yaptığını anlatan Çapa, ‘’Biz de belirli bir çalışmayla buraya gelmiştik. Bunların örtüşmesi iki taraf için de daha kolay oldu. Tek görüşmeyle anlaşma sağladık ve yola çıkmaya karar verdik.’’ ifadelerini kullandı.

‘’ Fenerbahçe’nin şampiyonluklarında Alper Potuk da vardı’’

MKE Ankaragücü Teknik Direktörü Fuat Çapa, takımın yeni isimlerinden Alper Potuk’a güvendiğini ve takımın lideri olacağını savundu.

Çapa, Alper ile ilgili görüşlerini şöyle aktardı:

‘’Alper Potuk’un sadece son 3 dönemine bakmamak lazım. O şekilde bakacaksak Fenerbahçe’nin son 3 yılını değerlendirmek lazım. Fenerbahçe’nin şampiyonluklarında Alper Potuk da vardı. Alper Potuk’un Fenerbahçe’ye gittiğinde neler kattığını da herkes biliyor. Başkanım bize söylediğinde Alper ile ben de birebir görüştüm. Eskişehir’den birbirimizi çok çok iyi tanıyoruz. Alper ile aynı zamanda hemşeriyiz. Hedeflerinin ne olduğunu sordum. Tekrar milli takıma gitmek istediğini belirtti. Bu benim için önemli bir kriterdi. Ankaragücü’nde zevk alarak oynamak istediğini söyledi. Alper ile yola çıkmak için bunlar bizim için yeterli veriydi. Alper gibi oyuncuları yerli olarak bulmakta kolay değil. Alper gibi oyuncuyu o motivasyonu varsa eğer kaçırmamak lazım. Alper bizim lider oyuncumuz olacak. Kendisine o sorumluluğu da vereceğiz. Alper bize bir şeyler katacak biz de Alper’e bir şeyler vereceğiz. Onun hedefi milli takıma gitmek. Biz onun hedefi için o yolu açacağız. O da gereken çalışmayı gösterecek.’’

Mehmet Ekici’nin transferi

Transferi söz konusu olan Mehmet Ekici ile ilgili değerlendirme yapan Çapa, ‘’Alper için söylediklerimiz Mehmet Ekici için de geçerli. Mehmet Ekici’nin Türkiye’ye gelmeden önceki kariyeri tartışılmaz. Bir futbolcunun bir sezon oynamaması çok zor. Bu tür oyuncular kolay yetişmiyor. Bazı oyuncular bazı camialarda daha verimli olabilir. Bizler çok çabuk zirveye çıkartıp, çok çabuk indirebiliyoruz. Kaybetmek çok kolay. Kaybettikten sonra üzülmenin bir faydası yok. Bizim kafamızdaki mevki ile onun kafasındaki mevki örtüşürse bir sıkıntı yok. O zaman oturur konuşuruz.’’ dedi.

Flamanca, Fransızca, İngilizce, Almanca bildiğini anlatan tecrübeli teknik adam, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘’Yönetim biz gelmeden önce bizimle ilgili çalışma yapmış. Sadece Kasımpaşa’daki son durumu ele almamışlar. Eskişehirspor, Boluspor ve Gençlerbirliği’nde oynattığımız oyunu baz almışlar. O doğrultuda bize isimleri söylediler. Ben ve ekibim alternatifli 5 oyuncuyu her mevki için ilettik. Transferde biz de etkili olduk ancak yetkili olmadık.’’

‘’Ankaragücü’nde taraftarın ne kadar etkili olduğu geride kalan sezonda görüldü’’

Ankaragücü taraftarı nedeniyle içerdeki maçlara her zaman 1-0 önde başladıklarını anlatan Çapa, ‘’ Ankaragücü’nde taraftarın ne kadar etkili olduğu geride kalan sezonda görüldü. Pandemiye kadar iyi bir grafik çizen Ankaragücü pandemiden sonra taraftarsız oynayan bir Ankaragücü. Sıralamaya baktığınız zaman taraftarın ne kadar etkili olduğunu görebiliyorsunuz.’’ değerlendirmesini yaptı.

Pandemiden bir an önce kurtulmak istediklerini, taraftarlarla buluşmak istediklerini belirten Çapa, ‘’Taraftarımız tribündeki yerini bir an önce alır ve coşkuyu birlikte yaşarız.’’ dedi.

Ligde bu sezon fazladan bir takımın düşeceğinin hatırlatılması üzerine Fuat Çapa, ‘’Bu beni tedirgin etmiyor. Ligde hiçbir takım ‘’biz tedirginiz’’ diyerek sezona başlamaz. Bu yapılanmamızla birlikte bu ligde kalacağımıza inanıyorum. Bir an önce taraftarlar da stada gelirse işimizi kolaylaştırmış oluruz. Biz onları mutlu edeceğiz.’’ diye konuştu..

Geçenlerde Üsküdar Üniversitesi’ne gittiklerini ifade eden Çapa, ‘’Türkiye’de en genç oyuncuyu oynatan teknik direktör olarak ilk sırada biz çıkmışız. Orada bir arkadaş bunu söyledi. Ben de şaşırdım ama güzel bir şey’’ dedi.

Fuat Çapa, gittikleri hiçbir takımda ‘’o sezonu kurtaralım’’ fikriyle hareket etmediklerini belirterek, ‘’Gençlerbirliği’nde 2 sezon geçirdik. Biz kendimizi çok iyi ifade edemedik. 13-14 oyuncu A takımda oynadı ve çok iyi transferler yaptılar. Biz hiçbir zaman hazır takım çalıştırmadık. Gittiğimiz her yerde takımları yapmak zorunda kaldık’’ diyerek sözlerini tamamladı.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fenerbahçe Samatta Transferini Bitirdi

Ankaragücü Maçını İyi Bir Şekilde Bitirmemiz Gerekiyor