in ,

FUTBOLDA KURAL DEĞİŞİKLİKLERİ DENENMEYE BAŞLANDI

Futbola getirilmesi düşünülen yeni kurallar, ilk kez bir futbol maçında uygulamaya konuldu.

Infantino’nun FIFA’ya başkan seçildikten sonraki en önemli projelerinden olan devrim niteliğindeki değişiklikler, gözlerden uzak bir şekilde Hollanda’da teste tabi tutuldu.

Yeni kuralların uygulanması için ülkenin iki amatör takımı Lisse ve Quick Boys, özel bir maçta karşı karşıya geldi.

FIFA’nın teknolojik gelişmeden sorumlu direktörü Marco Van Basten’in de hazır bulunduğu karşılaşmada futbolcular, yeni kuralların geçerli olduğu mücadelede boy gösterdi.

Maçta üç temel kural denendi.

Bunlardan bir tanesi freekick kullanan futbolcunun topla driplingini mümkün kılan (kendisine pasla oyunu başlatması) ve yine serbest vuruş ya da kornerin, hakemin düdüğü beklenmeksizin kullanılabilmesini sağlayacak olandı.

Taç atışlarının ayakla kullanılması ikinci yenilik olarak maçta uygulanırken, penaltıya ancak ceza sahasında yapılan faulün, bariz gol şansını engellemesi durumunda hükmedilmesi de üçüncü yeni kural olarak denendi.

Bu kural değişikliklerini yapmaktaki amacın oyunu daha hızlı, daha çekici ve daha adil bir hale getirmek olduğu belirtildi.

Yapılan deneme maçıyla ilgili ilk reaksiyon ise Hollanda Futbol Federasyonu’ndan geldi. Federasyon direktörü Gijs de Jong, bu kuralların yakın bir gelecekte yürürlüğe gireceğini söyledi.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İTALYANLAR CÜNEYT ÇAKIR'IN YÖNETİMİNE TEPKİLİ

TFF'NİN BÜTÇESİ SON 10 YILDA DÖRT KAT ARTTI