in

GüldümGüldüm BeğendimBeğendim BeğenmedimBeğenmedim ŞaşırtıcıŞaşırtıcı

Gökçek Ailesi Osmanlıspor’u Sattı

METİNER ERDEM/ VİRALSPOR-ÖZEL

Görevinden istifa ettirilen eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve ailesinin sahibi olduğu TFF 1. Lig takımı Osmanlıspor el değiştirdi.

METİNER ERDEM

Şirket statüsündeki Mor Sarılı Kulüp, Melih Gökçek döneminde aldığı belediye ihaleleri ile dikkati çeken, Eryaman Stadı’nı da Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ihalesiyle yapan Söğüt İnşaat’ın sahibi Mustafa Akan tarafından satın alındı.

Mustafa Akan, Ahmet Gökçek’in başkanlığı döneminde Ankaragücü yönetiminde de yer almıştı.

MKE Ankaragücü Kulübü’nün 300 milyon lirayı aşan borcunun büyük kısmının da Mustafa Akan’a olduğu biliniyor. Ankaragüçlü futbolcu Mahmut Akan’ın babası olan işadamı Mustafa Akan, Fatih Mert yönetimine de Ankaragücü’nün transfer yasağını kaldırması için 30 milyon lira daha borç vermişti.

VİRALSPOR’un edindiği bilgiye göre, şirket devir işlemleri tamamlandıktan sonra Osmanlıspor’un adı yeniden Ankaraspor olacak. Başkent ekibinin logosunun da Ankara seymeni olması için çalışmalara başlandığı öğrenildi.

Osmanlıspor’da yaşanan bu gelişmelerden dolayı görevinden ayrılan Sadık Dik’in yerine kulüp başkanlığına Mehmet Emin Katipoğlu getirildi.

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE OSMANLISPOR

Osmanlıspor Futbol Kulübü, Ankara Belediyespor adıyla 21 Mart 1978’de kurulmuştur. 1994’e kadar dört ayrı branşta faaliyet göstermiş, 1994 yılında yönetim değişikliği sonrası kulübe yeni branşlar da eklenmiş ve lisanslı sporcu sayısı 2.000’i aşmıştır.

1984 yılında Ankara Büyükşehir Belediyespor adını almış, 1998 yılında ise tekrar isim değişikliğine giderek Büyükşehir Belediye Ankaraspor ismini almıştır. 2005 yılında kulüp yönetiminin aldığı karar sonucunda futbol branşı Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinden çıkartılarak Ankaraspor A.Ş. adı ile özelleştirilmiştir.

2014-15 sezonu öncesinde kulübün Ankaraspor olan ismi Osmanlıspor Futbol Kulübü, mavi-beyaz olan renkleri ise mor-sarı olarak değiştirilmiştir.

2013-2014 sezonunda Osmanlıspor FK adı ile 1. Ligde müsabakalara başlamıştır. 2014-2015 sezonunda Süper Lige yükselmiştir. Süper Ligdeki ilk sezonunda Osmanlıspor FK tarihindeki en iyi sezonunu yaşamıştır. Süper Lig’de 52 puan toplayarak ligi 5. sırada bitiren takım bu başarısı ile 2016-2017 sezonunda Türkiye’yi UEFA Avrupa Ligi Kupası’nda 2. turdan başlayarak temsil etme hakkı kazanmıştır.

2016-2017 sezonunda oynadığı UEFA Avrupa Ligi ön eleme müsabakalarında ise 5 galibiyet ve 1 beraberlik alarak, ülkemizi UEFA Avrupa Liginde temsil etmeye hak kazanmıştır.

2017-2018 Sezonu’nda Süper Lig’den düşen Osmanlıspor, halen TFF 1. Ligde mücadele ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankaragücü Hatıra Bilet Kampanyasına Büyük İlgi

Özlediğimiz Futbola Dönüyoruz