in

Hakeme ‘VAR’ İşareti Yapmak Sarı Kart

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Türkiye’de yeni sezonda uygulamaya konulacak Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemiyle ilgili bir tanıtım broşürü yayımladı.

Katalogda; VAR’ın ilkeleri ayrıntılı bir şekilde gösterildi ve oyuncular ve takım görevlileri hakemin etrafını sarmamalı veya eğer bir karar incelenecekse, inceleme sürecini veya nihai kararı etkileme girişiminde bulunmamalıdır. İnceleme işareti kullanan bir oyuncu sarı kart alacaktır uyarısı yer aldı.

Ayrıca, hiçbir aşamada herhangi bir kimsenin hakem inceleme alanına girmesine izin
verilmeyecek. Bunu yapan oyuncu ihtar alacak (Sarı kart) ve takım görevlileri de teknik
alan dışına çıkarılacaklardır denildi.

TFF’den yapılan açıklamada, 2018-2019 sezonunda Spor Toto Süper Lig, TFF Süper Kupa, Ziraat Türkiye Kupası çeyrek final, yarı final ve final müsabakaları ile Spor Toto 1. Lig Play-Off müsabakalarında Video Yardımcı Hakem sisteminin (VAR) çevrimiçi olarak uygulanacağı belirtildi.

Video Yardımcı Hakem sisteminin amacı tüm kararlarda yüzde 100 doğruluk elde etmek olmadığı vurgulanırken, “VAR’ın genel felsefesi ‘minimum müdahale – maksimum yarar. Her türlü kararı her zaman hakem verecektir. Hakemin kararı yalnızca video incelemesi bariz bir hatayı gösteriyorsa değiştirilebilir. Buradaki doğru soru, ‘Karar doğru mu?’ değil. Doğru soru: ‘Karar bariz bir şekilde yanlış mı?’” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Galatasaray Trezeguet ile Büyük Ölçüde Anlaştı

Fenerbahçe’den Tatsız Prova