in

Hakemlere 6 Önemli Uyarı

Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu (MHK) Eğitim Danışmanı Jaap Uilenberg tarafından geçtiğimiz günlerde üst klasman hakemleri için düzenlenen seminerde altı başlık altında eğitimler verildiği öğrenildi.

Seminerde yapılan çalışmalarda özellikle ceza sahası içinde yaşanan pozisyonlar, elle oynamalar ve VAR Müdahaleleri ile ilgili tartışılan pozisyonlar incelendi, eğitim paketi oluşturuldu.

Altı başlıktan oluşan eğitimlerde hakemlerin özellikle dikkat etmeleri ve standart sağlanılmaya çalışılan konular şunlar:

1. Teknik Alan Yönetimi

Teknik alandaki görevlilerin ‘Âdil Oyun’ ve ‘Saygı’’ olgularını göz ardı eden ve kabul edilebilir limitin üstündeki; a) Hakemin sahadaki kişiliğini zedeleyen, b) Hakemliğin ve oyunun imajını zedeleyen, c) Maç bittikten sonra saha içine girip hakeme itiraz amacı taşıyan davranışlarına sıfır tolerans gösterilmesi istenmiştir.

2. VAR Müdahaleleri

Hakemlere VAR Protokolünün iki önemli maddesi hatırlatıldı ve altı çizilmiştir: a) Hakemler VAR yokmuş gibi maç yönetmelidir. b) Hakem sahada mutlaka bir karar vermelidir, kararı VAR’a havale etmemelidir. Bu bağlamda hakemlerin maçın gidişatını etkileyen önemli kararları sahada, VAR Müdahalesi olmadan vermelerinin önemi vurgulanmıştır. Ancak VAR’ın görev alanına giren ve hakem kararının açık ve bariz hatalı olduğunun ‘net kanıt’ ile gösterilebileceği pozisyonlarda, VAR müdahalesinin olması gerektiği de örneklerle anlatılmıştır.

3. İlâve Süre Yönetimi

Maçların genelindeki zaman kayıplarıyla beraber özellikle ilâve süreye dikkat edilmesi istenmiştir. İlâve süre gerekirse iş birliği ile kontrol edilmeli ve doğru bir şekilde hesaplanmalıdır. Hakemlerden ilâve zaman süresindeki zaman kayıplarına da dikkat edip bu süreyi daha iyi yönetmeleri istenmiştir.

4. İşbirliği

Hakemlerin maçlara çıkmadan önce ‘Memorandum’ adı altında yaptıkları toplantının çok önemli olduğu, maç içerisindeki sorumluluk paylaşımının net bir şekilde belirlenmesinin gerektiği hatırlatılmıştır. Bu bağlamda müsabaka hakemi ile VAR arasındaki maç günü memorandumunun önemi vurgulanmıştır. Ayrıca maç içerindeki iletişimin de eksiksiz, net ve kısa olmasının gerektiği anlatılmıştır.

5. İkili Mücadeleler

MHK sezon başında; maç kontrolü konusunda problem yaşamamak kaydıyla, sahanın her alanında, hafif temaslarda ve âdil ikili mücadelelerde kolay faul çalınmaması tavsiyesinde bulunmuştu. Bu konu tekrardan vurgulanmıştır. Ancak hız, şiddet ve acımasızlık içeren, rakibin sağlığını tehlikeye sokan müdahalelerin ‘kırmızı kart’la cezalandırılması gerektiği örneklerle gösterilmiştir. Bunu yorumlarken temas noktasının ve hareketin şiddetinin önemi, özellikle VAR hakemlerinin de dikkatli olması gerektiği belirtilmiştir.

6. Elle Oynamalar

Son 4 haftada TFF Süper Lig ve 1. Lig’de oynanan karşılaşmalarda elle oynamalar konusuyla ilgili tartışmaya yol açan görüntülerin hemen hepsi incelenmiştir. Hakemlerin UEFA ve FIFA talimatları çerçevesinde hareket etmesi gerektiği örneklerle vurgulanmıştır. Kolun vücuttan net bir şekilde ayrıldığı, oyuncuların kendilerini genişlettikleri ve uzattığı pozisyonlardaki kararlarda standart sağlama çalışmaları yapılmıştır.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Trabzonspor’un Berat Özdemir İçin Yeni Teklifi Hazır

Hedef Mart’tan Sonra Ligleri Seyircili Oynatmak