in

Halit Kıvanç Hayata Veda Etti

Türkiye’nin en ünlü televizyon sunucu ve spikerlerinden duayen gazeteci yazar Halit Kıvanç 97 yaşında hayata veda etti.

Halit Kıvanç, dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcularından biri olarak gösterilen Pele ile ilk röportaj yapan gazeteci olarak tarihe geçmişti.

Kıvanç’ın ölüm haberini oğlu ünlü yazar Ümit Kıvanç sosyal medya hesabından duyurdu.
Ümit Kıvanç, yaptığı paylaşımda, “Halit Kıvanç’ı kaybettik. Bizimle birlikte sevenlerinin de başı sağolsun. Cenaze 27’si perşembe, öğle namazından sonra Zincirlikuyu Mezarlığı içindeki camiden kalkacak, aynı mezarlığa defnedilecek” ifadelerini kullandı.

Halit Kıvanç’ın cenazesi, 27 Ekim Perşembe günü Zincirlikuyu Camisi’nde öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedilecek.

HALIT KIVANÇ

18 Şubat 1925 tarihinde İstanbul’da doğan Halit Kıvanç, Yüksek Öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. Milliyet, Tercüman, Hürriyet, Güneş başta olmak üzere çeşitli gazete ve dergilerde yazar ve yönetici olarak görev alan duayen sunucu, 1953 yılında Türkiye’nin ilk günlük spor gazetesi Türkiye Spor’u çıkardı. Halit Kıvanç bir yıla yakın İngiliz yayın kuruluşu BBC’de de çalıştı.

Türkiye’de radyo ve televizyon yayıncılığının gelişmesinde önemli katkıları olan Kıvanç, Türk televizyonculuğunda birçok “ilke imza attı. Halit Kıvanç, Olimpiyatlar ve büyük uluslararası karşılaşmalarda sunucu olarak görev alırken, FIFA Dünya Kupası’nı televizyondan sunan ilk Türk spiker olarak tarihe geçti.

Uzun yıllar TRT’de kültür-sanat, müzik eğlence programları sunan Halit Kıvanç, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramları’nın da vazgeçilmez sunucusu oldu.

Kıvanç, Efsanenin Yüzyılı, Kupaların Kupası Dünya Kupası, Ofsayta Düşmeden, Aile Matinesi, Halit Abi Anlatıyor gibi programlarla ile televizyonumuzun ekranlarından Fenerbahçelilerle buluştu.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gençlerbirliği Yönetiminde İstikrar Yok, Takım Ne Yapsın?

Süper Lig ve 1. Lig’de Haftanın Hakemleri