in

Hedef Yeni Sezonda VAR’ı Uygulamak

Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Yusuf Namoğlu, “Bu sene hedefimiz kupa finali gibi olan bazı maçlarda VAR’ı deneyip, gelecek sene Türkiye liglerinde VAR sistemini uygulatmak” dedi.

Antalya’da Mardan Stadyumu’nda oynanan Azerbaycan – Makedonya müsabakasında Video Yardımcı Hakem (VAR) sisteminin çevrimiçi uygulaması yapıldı.

Böylece VAR sistemi çevrimiçi olarak Türkiye’de Finlandiya – Malta maçının ardından ikinci defa uygulandı.

Maçta Cüneyt Çakır, Video Yardımcı Hakem (VAR), Hüseyin Göçek ise Video Yardımcı Hakem Yardımcısı (AVAR) görevini üstlendi.

VAR uygulaması hakkında bilgi veren MHK Başkanı Yusuf Namoğlu, şunları söyledi:

“VAR sistemi herkesin bildiği gibi gol kararında, penaltı kararında, ihraç ve yanlış ihraç kararlarında uygulanacak. Buradaki amaç minimum müdahale, maksimum kazanç anlamında. Dolayısıyla amaç; oyunun akışı durmadan, ‘skandal’ karar dediğimiz ihraç, penaltı ve gollerdeki olayı sahanın içinden hakemin göremediği pozisyonları ekran başında VAR vasıtasıyla görerek koordine halinde doğru kararın verilmesini sağlamak. Taç gibi, korner gibi, aut gibi konularda VAR karışmaz. VAR skandal dediğimiz nitelikteki gol, penaltı, ihraç ve yanlış ihraç kararlarına karşı bir şey olacaktır. Bu konuda zaten bizim eğitimimiz sene başından beri devam ediyor.”

Namoğlu, “Amacımız VAR sistemini en kısa sürede, sağlıklı bir şekilde Türkiye liglerinde gelecekte uygulamaya çalışmak. Bu sene hedefimiz; kupa finali gibi olan bazı maçlarda VAR’ı deneyip, gelecek sene Türkiye liglerinde VAR sistemini uygulatmak” dedi.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Milliler Sonunu Getiremedi

Galatasaray’da Yerli Operasyonu Başlıyor