in

Her Yaşın Sporu Triatlon

Ankyra Spor Kulübü triatletleri Selen Eryüce ve Kerim Çakmak, katıldıkları Spor Kulisi programında, spora meraklı herkesin, yüzme, bisiklet ve koşu’dan oluşan traitlonu yapabileceğini söyledi.

Bengü Türk televizyonunda yayınlanan programda Uğur Tenekecioğlu ve Tayfun Özsoy’un sorularını yanıtlayan Eryüce ve Çakmak, triatlonu anlattılar.

Triatlonun mesafeleri değişmekle birlikte, önce yüzme, ardından bisiklet ve son olarak koşudan oluşan komple bir spor olduğunu dile getiren Eryüce, “Burada amaç, hangi yaş grubunda olursa olsun, kişilerin rakiplerinin yanı sıra kendisiyle yarışması. Bir önceki derecesinden bir adım daha iyi olan sporcu, gelişme kaydetmiş sayılır. Bu zorluğun üstesinden gelmek, her insan için mutluluk vericidir” dedi.

İronman kategorisinde 3 bin 800 metre, 180 kilometre bisiklet, 42.195 kilometre koşu olduğunu anlatan Çakmak, “Sprint ve Olimpik kategorilerde var. Bunların mesafeleri biraz daha kısa. Bu kadar zorlu etapları dinlenmeksizin bitirmek için çok dayanıklı olmanız lazım. Bunun için de çok çalışmak, belki de ailenizden, işinizden zaman ayırmak gerekiyor. Triatlonu profesyonel olarak yapan birçok sporcu var. Avrupa’da futboldan sonra en çok lisanslı sporcu triatlonda bulunuyor. Bizde de yeni yeni tanınmaya, gelişmeye başladı diyebiliriz” diye konuştu.

Kadınların hangi yaşta olursa olsun, bu spora başlayabileceklerini söyleyen Selen Eryüce, “Ben 30 yaşında triatlon yapmaya başladım. Yarışmaya hazırlanırken çok çalışıyoruz, heyecan duyuyoruz. Yarışma sırasında zaman zaman acı duyduğumuz oluyor. Ancak, sona geldiğimizdeki mutluluk değişilmez. Bu hazzı sporu seven herkesin hangi yaşta olursa olsun tatmasını dilerim” dedi.

Ankyra Spor Kulübünün Başkanlığını da yürüten Kerim Çakmak, “Kendinize iyi bakarsanız. İyi dinlenir, iyi çalışırsanız, kendi yaş grubunuzda mücadele edebilirsiniz. İronman yarışmalarında 80 yaşının üzerinde sporcular var. Ben de 65-70 yaşına kadar triatlon yapmayı hedefliyorum” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Euroleague’de Fenerbahçe’nin Maçları Şifresiz

Avrupa’da Dortmund, Türkiye’de Galatasaray