in ,

IFAB’ın Gündeminde Yeni Kurallar Var

International Football Association Board (IFAB) 134. Genel Kurul Toplantısı’nı bugün Kuzey İrlanda’nın başkenti Belfast’ta yapacak.

Toplantının en önemli gündem maddelerinden biri futbol sahalarında azımsanmayacak derecede sıklıkta görülen beyin sarsıntıları ve kafa yaralanmalarında alınacak önlemler konusu.

Bu konuda 8 kişiden oluşan karar verici kurul bazı yeni uygulamaları ilk aşamada test edilmek üzere hayata geçirecek kararlar alabilir. Çünkü şu ana kadar oyuncular kafa yaralanmaları veya sarsıntı yaratan darbeler sonrası yaşamlarını riske atacak şekilde oyuna devam ediyorlardı.

IFAB bu duruma Uluslararası Ligler Birliği ve Profesyonel Futbolcular Birliği FifPro’nun talepleri doğrultusunda bir son vermek amacında.

Üç konuda fikir birliği mevcut.

-Doktorlar zaman baskısı olmadan oyuncuyu kontrol edebilmeli
-Oyuncusu etkilenen takım dezavantaj yaşamamalı
-Oyuncular beyin sarsıntısı tanısı konduğunda kesinlikle maça devam etmemeli.

Bununla birlikte ciddi anlamda iki öneri IFAB’ın önüne gelecek

-Geçici oyuncu değişikliği: Bu durumda beyin sarsıntısı kontrolü yapılan oyuncunun zaman baskısı olmadan tanısı koyulana kadar yerine geçici olarak bir oyuncu girmesi. Uzman doktorun beyin sarsıntısı yok demesi halinde oyuncunun tekrar oyuna dönebilme imkanı.

-Ekstra oyuncu değişikliği hakkı: Bir oyuncunun beyin sarsıntısı geçirmesi durumunda bu nedenle yapılacak oyuncu değişikliklerinin normal üç oyuncu değişikliği hakkını etkilememesi.

Bunun yanında takım doktorlarının yerine beyin konusunda uzman bir doktorun saha kenarında yer alıp kafaya alınan darbeler sonrası oyuncuyu kontrol etmesi de düşünülüyor.

IFAB CEO’su Lukas Brud beyin sarsıntıları konusunun çok komplike bir konu olduğunu ve üzerinde çok kapsamlı çalışmaları için daha fazla zamana ihtiyaçları olduğunun da altını çiziyor.

VAR daha şeffaf olur mu?

IFAB Genel Kurul Toplantısında karar çıkabilecek bir diğer madde de VAR kararlarının daha şeffaf şekilde izleyenlere ulaştırılması için yapılan çalışmalardan çıkacak sonucun VAR Protokolü’ne girip girmeyeceği. Bununla ilgili olarak en olası ihtimal, maçın hakeminin mikrofonundan VAR yardımı ile verilen kararları stadyum ve ekran başındaki seyircilere anlatılması. IFAB bununla ilgili olarak en azından bazı turnuvalarda test kararı alabilir. Ayrıca pozisyonun stat ekranlarından gösterilmesi de söz konusu olabilir. Ancak başta Liverpool Anfield Road olmak üzere bazı statlarda video ekranı olmaması ve bazılarında da sadece sınırlı gösterimin mümkün olması bu ihtimali azaltıyor.

Diğer yandan hakemin konuşmalarının Amerikan Futbolunda olduğu gibi genel olarak duyurulması dünyadaki hakemlerin büyük çoğunluğu tarafından uygun görülmediği için en azından şimdilik düşünülmüyor.

VAR sistemini uygulayan tüm ülkelerde sıcak tartışmalara neden olan “ofsayt çizgisi” konusu da gündemin bir diğer maddesi. Ancak bu konuda herhangi bir değişiklik yapılması beklenmiyor. IFAB CEO’su Lukas Brud birçok defa yaptığı “ofsayt 1 cm olsa da ofsayttır” açıklaması IFAB’ın bu konudaki görüşünü net olarak ortaya koyuyor.

İstenen ama gündemde olmayanlar

-Challenge (İtiraz): Bundan kısa bir süre önce İtalya Futbol Federasyonu her maçta teknik direktörlerin belli sayıda itiraz hakkı olması için IFAB’a bir başvuruda bulundu. Ancak zaten başvuru süresi dolduğu için resmi başvuru yapılması mümkün olmayan bu talep, IFAB’ın düşünce olarak karşı olduğu bir konu olduğu için şimdiden kesin bir dille reddedildi.

Konu hakkında Alman basınına konuşan Lukas Brud, VAR’ın uygulanmaya başlaması sırasında teklif edilen itiraz hakkının o zaman da reddedildiğini hatırlatarak “VAR konsepti dışarından birilerinin hakem kararını sorgulamasını değil, hakem ve yardımcılarının birbirlerine yardımını içerir. Hakemler bu işin uzmanları. Teknik adamlar hangi sıfatla hakem kararını sorgulayacaklar? Ayrıca itiraz hakkı istismar edilebilir. Teknik adamlar rakibin hızını kesmek veya takımını dinlendirmek amacıyla oyunu durdurabilir. Mesela itiraz hakkı bittikten sonra ciddi bir hata olursa ne olacak?

-Ofsaytın yeniden tanımlanması: Arsenal eski menajeri ve şu anda FIFA’da Küresel Futbol Gelişim Direktörü olan Arsene Wenger, bir süre önce ofsayt çizgisinin hücum oyuncusunun önünden değil arkasından yapılması teklifinde bulunmuştu. Yani öneri oyuncunun tüm vücudu ile ofsaytta olması ve böylece milimetrik ofsaytların önüne geçilmesi fikrini içeriyordu. Ancak Wenger’in önerisi genel kurulda belki konuşulacak olsa bile zamanında yapılmadığı için değerlendirmeye alınmadı.

-Ofsaytta tolerans mesafesi: Bu öneri 2019 Aralık ayında UEFA Başkanı Aleksander Ceferin’den gelmişti. Ceferin, milimetrik ofsaytların önüne geçmek için ofsaytlarda 20 santimlik bir tolerans mesafesi olmasının iyi olacağını ifade etmiş ancak 20 cm sonundaki milimetrik durumlar için ne yapılması gerektiğini belirtmemişti. Bu öneri IFAB tarafından kabul görmezken CEO Brud “eğer VAR ofsaytı eldeki görüntüler ve açılarla çabuk şekilde kanıtlayamıyor ve şüpheye düşüyorsa o zaman sahada yardımcı hakemin kararı geçerli olmalıdır çünkü ofsaytta da “açık ve bariz hata” kuralı geçerli” açıklamasını yaptı.                                                                                          Kaynak:ajansspor

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Halkbank İnegöl’ü 3-0’la Geçti

Alanya’da Kazanan Beşiktaş