in ,

İlk Yarıda Gollerin yüzde 71’i yabancılardan

Futbolu cazip kılan unsurlardan biri gol.

Top fileleri havalandırdığında bazıları mutlu bazıları ise mutsuz oluyor. Ne yazık ki, gol herkesi aynı anda mutlu etmiyor; futbolseverlere iki farklı duygu yaşatıyor. Gol bireylerin duygularına hitap ederken, takımların da başarı ölçüsü oluyor. Topu kale çizgisinden geçirme konusunda sıkıntı yaşamayan takımlar puanları toplarlarken, hücum sıkıntısı çekenler ise dökülüyorlar! Bu yaklaşımı, Süper Lig’in ilk 17 haftası sonunda ortaya çıkan tablo fazlasıyla destekliyor.

Diagne Kasımpaşa’yı Taşıdı

Sürprizlerle dolu ilk 17 hafta sonunda, en dikkat çekici sonuçları gol yollarında becerikli olan takımlar aldı. Bunların başında, 29 puan toplayıp, averajla 4. sıraya yerleşen Kasımpaşa geliyor. İstanbul’un lacivert-beyazlıları fileleri tam 37 defa havalandırıp, ilk yarı itibariyle Süper Lig’in en golcü takımı unvanını kaptı. İlk 17 haftada sadece bir maçta skoru değiştiremeyen Kasımpaşa’nın hücumda bu kadar etkili olmasının 1 numaralı nedeni ise Senegalli Mbaye Diagne. Geçen yıl devre arasında Çin’den Kasımpaşa’ya gelen 27 yaşındaki Senegalli, 37 golün 20’sine imzasını attı. Oynadığı 17 haftada sadece 4 hafta gol sevinci yaşayamayan Diagne, 7 maçta ise fileleri iki defa havalandırdı. Kasımpaşa’nın Senegalli golcüsü, başarılı performansını devam ettirdiği takdirde, geride bıraktığımız sezon Galatasaray’da 29 gol atarak, Türkiye’de bir sezonda en fazla gol atan yabancı oyuncu unvanını eline geçiren Fransız Gomis’in rekorunu rahatlıkla kırabilir ve daha sonraki yıllarda kırılamayacak bir seviyeye de çıkartabilir.

Kasımpaşa’da goller sadece Diagne’den gelmiyor; Trezeguet ve Eduok da ilk 17 haftada 5’er gollük katkı verdi. Ayrıca dört yabancının da 1’er golü var. Toplama bakıldığında ise Kasımpaşa’nın 37 golünün 34’ünü ithal isimlerin attığı görülüyor. Bu da yüzde 91.8’lik bir ortalamayı yansıtıyor. Gol yollarında lacivert-beyazlılar fazlasıyla yabancılara bağımlı! Süper Lig’in büyük fotoğrafına bakıldığında, aslında her takımın gol yollarında yabancılara bağımlı oldukları görülüyor. Bu bağımlılığın oranları çok önemli.

Kasımpaşa gibi Fenerbahçe de hücumda yabancılara fazlasıyla bağımlı bir takım! Sarı-lacivertlilerde bu oran, Kasımpaşa’nınkinden de daha yüksek: Yüzde 93.7. Ancak sarı-lacivertlilerin yabancıları, Kasımpaşa’nınkiler kadar fileleri havalandırmadığından, Fenerbahçe ligin en az gol atan üçüncü takımı olarak ilk yarıyı 17. sırada tamamladı!

Yabancılarından gol yollarında beklediği katkıyı alamayan Fenerbahçe’de yerli isimler sadece 1 gol kaydederken, yabancılardan gelen 15 golün 4’ü Ayew, 3’ü Frey imzalı. 6 yabancı ise 1 golle ilk yarıyı kapattı. Bu isimler arasında, büyük umutlarla transfer edilen Cezayirli Slimani de bulunuyor.

Yabancılar Atıyor Ama

Gol yollarında, Fenerbahçe ve Kasımpaşa dışındaki 16 takımın yabancılara bağımlılık oranları yüzde 33 ila yüzde 86 arasında değişiyor (Bkz. Tablo).

Bu oran; Kasımpaşa’dan sonra 24 golle (Rodellaga 9 gol) yabancılarından en çok verim alan ikinci takım olan Trabzonspor’da yüzde 75. İlk yarıda 5 gol atan Burak Yılmaz’ın Beşiktaş’a transfer olmasından sonra bordo-mavililer, ikinci 17 haftada gol yollarında yabancılara daha bağımlı olacak gibi…

İlk 17 haftanın sürprizlerinden Yeni Malatyaspor, ithal futbolcularının golleriyle ilk 5 içindeki yerini aldı. Kasımpaşa, Trabzonspor ve Galatasaray’dan sonra ligin en çok gol atan yabancılarına sahip Evkur Yeni Malatyaspor’da ithal isimler (Aleksic 6, Boutaib ve Guilherme 4’er gol) 19 defa fileleri havalandırıp yüzde 73.1’lik (19/26) bir oran yakaladı. Gol yollarında yabancılarından performans almayan kulüpler de var.

Bunlar, Göztepe, Bursaspor ve BB Erzurumspor. Bu üç takımda yabancıların gole katkıları yüzde 31 ila yüzde 43 arasında kaldı. Göztepe ve BB Erzurumspor’un yabancıları 6,  Bursaspor’unkiler ise 17 haftada 7 gol üretebildi! İthal isimlerin verimsizliği bu üç takımı, ligde ilk 9 sıranın dışına itti. İlk 17 hafta sonunda üzerinde hassasiyetle durulması gereken başka veriler de mevcut. Bunlardan biri, takımlardaki golcülerin çoğunluğunun yabancı olması. 18 takımdan 14’ünde en golcü isimler yabancılar olurken, sadece Beşiktaş (Mustafa Pektemek 5 gol) ve Göztepe’de (Yasin Öztekin 7 gol) gol yollarında yerli isimler ön plana çıktı. Bu tabloyu gördükçe, “Bu iki takımda yabancılar etkili olamadığından dolayı mı, bu iki yerli isim ön plana çıktı?”sorusu akıllara takılıyor. BB Erzurumspor ve Bursaspor’da ise takımın golcüleri, 3’er golle hem yerli hem yabancı isimler oldu. BB Erzurumspor ve Bursaspor’da ithal golcüler, gerek uyum gerekse sakatlıklar nedeniyle beklentileri karşılayamadı. Bu konudaki hayal kırıklıkları, sadece bu beş takımla sınırlı değil. Gol krallığına bakıldığında, Diagne, Rodellaga ve Robinho dışındaki gole yakın yabancıların, ilk 17 hafta sonunda en fazla 6 gol atabilmeleri, diğer takımlarda da bu sorunun yaşandığını gösteriyor. Bu takımlar içinde lider Başakşehir de var. Takımın en büyük gol umudu Adebayor sadece 2 gol atabildi. Bu tehlikeyi gören İstanbul takımı, ara transfer döneminde elini çabuk tutup, Sivasspor’un tecrübeli golcüsü ve ilk yarının flaş ismi Robinho’yu renklerine bağladı. Yabancıların hücum performansları çok önemli zira Süper Lig’in ilk 17 haftada ithal isimler 277 defa fileleri havalandırdı. Bu da yüzde 71’lik bir oranı yansıtıyor.

Kaynak:TFF TamSaha

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İşte Ara Transfer Döneminde Atılan İmzalar

Süper Lig’de Yerli Oyuncu Sayısı Attı