in

İnal Mağnet

İnal Mağnet: TED Ankara Koleji’nin emekli coğrafya öğretmeni, müdür muavini ve eski milli cirit atıcı.

Sporda 1970’lerde TED Ankara Koleji ve Yıldırım Bayezid Lisesi Türkiye Şampiyonluklarına el koymuşlardı.

TED Ankara Koleji’nde 1948 Londra Olimpiyat Oyunları’na katılmış olan eski milli atlet okul müdürü Seydi Dinçtürk ve Genel Müdür Burhan Göksel, Yıldırı Bayezid Lisesi’nde Recep Kulak ve okul müdürü Zekeriya Ünlü bu işin mimarlarıydılar.

Ayrıca bu iki okulda liselerarası 16 soru bilgi yarışmasında birincilik ve ikincilikler alarak eğitime de önem verdiklerini kanıtlamışlardı.

Seydi Dinçtürk, okul müdürü olarak Nuri Turan, Orhan Oruç ve İnal Mağnet gibi değerli spor adamlarını öğretmen olarak Kolej ve eğitim camiasına kazandırarak önemli bir imza daha atmıştır.

TED Ankara Koleji’nin emekli coğrafya öğretmeni, müdür muavini ve eski milli cirit atıcı İnal Mağnet için şunları söylediler.

AŞKIN TUNA: Seyhan Alpaslan, Orhan Altan, İnal Mağnet dörtlü arkadaş grubuyduk. Nuri Turan’ın Jandarma Gücü tesislerinde haftada 3 gün halter antrenmanını birlikte yapardık. İnal’ın kuvvetli, uzun boylu bir yapısı vardı. Herkesin sevdiği, kimseyi kırmayan, candan arkadaşlığını unutamam. Onu gerçek bir sportmen ve neşe kaynağı olarak hep takdir etmişimdir. Dirseğinden sakatlanması onu hep üzdü ve cirit atmadan kopardı. Vefatına kadar on beş günde bir görüşüyorduk. Allah rahmet eylesin.

EROL ÜZEN: Ankara Koleji’nin hocasıydı. Her an şaka yollu bilgilendirme yapardı. Atletizmde onu sevmeyen yoktu. Pozitif, devamlı gülen bir insandı. Allah rahmet eylesin.

MUHARREM DALKILIÇ: Kolej’de çocuklarımın öğretmeni oldu. Kimseye zararı olmayan bir arkadaşımızdı. Ölmeden ben gün önce telefonda görüştük. İyi değilim, hastaneye yatacağım demişti ama Allah’a yürüdü.

MERDOL GERÇİN: Atletizm sahasının bir numaralı neşesiydi. Öğretmenlik ciddiyetini neşeyle birleştirerek sahaya yansıtırdı. Birebir konuşma sırasında onu gerçek bir beyefendi olduğunu herkes görürdü.

SİNAN ÖZIŞIK: 16 yaşında cirit atmaya başladı. 23 yaşında ciriti sakatlık yüzünden bıraktı. Dil Tarih ve Coğrafya fakültesi mezunuydu. Kolejde birçok atletin hocası oldu. Ünlü İtalyan Kantello’ya benzediği için ona Kantello derdik. Saskatlığına ve ünlü rakiplerine rağmen 1965’te cirit atmada Türkiye Şampiyonu olmuştu.

SUHA ERBİRSİN: Dünyanın en kaliteli insanlarından biriydi. Bayram Kaya, İzzet Edepali, Niyazi Erdoğan gibi güçlü rakipleri vardı. Orhan Altan, Seyhan Alpaslan, Aşkın Tuna yakın arkadaşlardı. Herkesle yıldızı barışık, esprili, güldürdüğü zaman adamın gözünden yaş getiren yeteneği vardı. Gerçek dostluk, arkadaş canlılığına hem atletizm sahasında, hem de Kolej’de birçok kişi tanık olmuştur. Allah rahmet eylesin.

TAHSİN ALBAYRAK: İnal Mağnet’in sporculuğu kadar insanlığı da takdire şayandı. Kolej camiasında ve atletizm camiasında insan, sporcu ve öğretmen olarak çok sevildi. Ciritte dirsekten sakatlanmak ona erken sporu bıraktırdı. Allah rahmet eylesin.

NİYAZİ ERDOĞAN: Hep esprili, dünya tatlısı güzel bir insandı. Kimsenin kalbini kırmazdı.

PROF. ERSİN İSTANBULLUOĞLU: İki oğlumun da kolejde öğretmeni ve idarecisiydi. İstisnai yapısı, beyefendi oluşu, büyük yetenek isteyen esprileri hem atletizm hem de kolej camiasında hep hatırlanacaktır diye düşünüyorum. Allah rahmet eylesin.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hacettepe'de Yeni Başkan Bülent Üstündağ

Süper Lig’de Kaç Sezon Yer Aldılar?