in ,

Isinbayeva, Taha ve Sporcu Tuzağı

Yelena Gaciyevna İsinbayeva sırıkla yüksek atlama dünya rekortmeni ve şampiyonu spordan erken koptu.

Neden?

Taha Akgül olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonu güreşçimiz. Olimpiyat oyunlarına 9 ay kala sakatlandı.

Neden?

İsinbayeva rekortmen ve şampiyon olarak dünyanın zirvesindeki kadın olarak, hem dünyadaki kadın derneklerinin hem de birçok kuruluşun davetini alıyordu.

Bu davetlere konuşmacı ve onur konuğu olarak katılırken çok önemli bir şeyi istediği gibi yapamıyordu.

Onu dünyanın zirvesine taşıyan antrenmanı, daha önce olduğu gibi yapamıyordu. Ama antrenmanı daha önce olduğu gibi yapamaması göz ardı edildi. Çare olarak antrenör değişikliğine gidildi. Bu da İsinbayeva’yı eski günlere döndüremedi. Çünkü İsinbayeva kendine gelen davetler yüzünden antrenman yapmaya yeterince zaman bulamamıştı. Antrenmanlarını aksatmamış ve nefes nefese bir şeyler yapmaya çalıştığını uzmanlar gözlemişlerdir.

Dünya çapında sporcunun başarılı olması için çok iyi antrenman yapması, iyi beslenmesi ve çok iyi dinlenmesi gerekirken, o bunu yapamamış ve kibarlığı kimseyi geri çevirmemeyi öncelediğinden maalesef sırıkla yüksek atlamada zirvede kalamamış ve çok genç yaşta atletizmi bırakmıştır.

Taha Akgül’e gelirsek birçok kuruluş, üniversite, dernek onu davet etmiş ve o da nezaketen bu davetlere icabet ederken, antrenmanlarını yeterince yapamamış ve yeterince dinlenememiştir. Yani aynı tuzağa Taha da düşmüştür.

Bu davet tuzağı, sporcuyu başarıya gitmeden önce yaptığı üst düzey antrenmandan, iyi beslenmeden ve doyurucu dinlenmeden yoksun bırakmaktadır.

Spor teşkilatı bu iki örneği iyi analiz etmeli ve gerekli önlemleri bir an önce almalıdır.

Dünya çapında sporcu bu davetlere ayda en fazla on gün arayla üç kez katılmalı ve katıldığı toplantıda gelecekteki şampiyonaları düşünerek 20 dakikadan fazla kalmamalıdır.

Gitmeli, konuşmasını yapmalı ve ödülünü alıp, gelecek şampiyonalara hazırlanmak üzere toplantıdan ayrılmalıdır.

Zaten spordan anlayan kuruluşların bu şampiyonları davet ettikleri zaman onları on dakika sonra uğurladıkları ve gerekçesini orada bulunan konuklara açıkladıklarını görüyoruz.

Boksör Muhammed Ali çok büyük şampiyondu ve zirvede kalabilmek için bir dağ evinde antrenman yapıyor, besleniyor ve dinleniyordu.

Sonuçta 40 yaşında dünya şampiyonu oldu.

Eğer iyi çalışmasa, iyi beslenip, dinlenemese bu başarıya 40 yaşında ulaşamazdı.

Aman sporcu tuzağına dikkat!

ARTUN TALAY

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2010’da Profesyonel Liglerde Olan 31 Kulüp Kapısına Kilit Vurdu

Halkbank’ta Organizasyon Müthiş, Voleybol Seviyesi Yüksek