in

İSRAFA BAK… İSTANBUL'DAKİ FORMULA 1 PİSTİ OTOPARK OLDU

Türkiye’nin yurt dışında tanıtımına büyük katkı sağlayacağı belirtilen ve 250 milyon dolar harcanarak 2005’te açılan Formula 1 pisti İstanbulpark, araç kiralama şirketinin otoparkı haline dönüştü.

İstanbul Kurtköy’de Formula 1 sevenlerini heyecanlandıran pist  havadan görüntüledi. Habertürk Gazetesi’nden Sinan Bilgenoğlu’nun haberine göre, 2012’de İstanbul’un Formula 1 takviminden çıkarılmasının ardından pistin işletmesini 11 yıl süreyle devralan, Intercity isimli şirket alanı otoparka dönüştürdü.

Çeşitli marka kupaları, arazi aracı yarışlarının düzenlendiği pist aynı zamanda şirketin genel merkezini bünyesinde barındırıyor. Zaman zaman şirketlerin organizasyonları için kiralanan pistte, yol güvenliği ve güvenli sürüş eğitimleri de veriliyor. Tesis içinde bir de otomobil müzesi bulunuyor.

Dünyanın en büyük spor organizasyonlarından biri olan Formula 1’e 7 kez ev sahipliği yapan İstanbulpark, 2 bin dönümlük araziye kurulu. Tasarımını Alman mimar ve otomobil yarışçısı Hermann Tilke’nin yaptığı pist, saat yönünün tersine dönülmesi ve pilotlarını korkutan 8. virajıyla meşhurdu.  Yüksek hızlı bir viraj olduğu için pilotlar yaklaşık 6 saniye boyunca 4G şiddetinde G kuvvetine maruz kalıyordu.

Tasarım olarak dünyanın en iyi pistleri arasında gösterilen pist için 2010’da efsane F1 pilotu Michael Schumacher “Saat yönünün tersine dönmesi, biraz tepeli olması ve birçok değişik viraj yarışı keyifli kılıyor” derken, Jenson Button İstanbulpark’ın en keyif aldığı pistlerden biri olduğunu belirterek, “8. viraj, Formula 1’deki en iyi virajlardan biri. İçindeki ilk dönüşe girdiğinizde tam gaz arabayı kullanmak inanılmaz hissettiriyor. Doğru yaptığınızda gerçekten inanılmaz bir duygu, o virajdan çok hızlı bir şekilde geçebiliyorsunuz. Bence pist ziyaret ettiğimiz modern pistlerin en iyilerinden. Virajların dengesi, pistin iniş çıkışları ve en önemlisi rakipleri geçmek için dizayn edilmiş tasarımıyla yarıştığımız pistlerin en iyisi” ifadesini kullanmıştı.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

UEFA’DAN BEŞİKTAŞ’A KÖTÜ HABER

MİLLİ OKÇU METE GAZOZ'DAN BRONZ MADALYA