in ,

İzlenen Yol / ARTUN TALAY

Mobil cihazlarımız sonu bize çıkan bir yol izliyor.

Evgeny Morozov ‘Mobil telefonlar şimdiye kadar üretilen en güvensiz cihazlardır, onları takip etmek ve izlemek çok kolay’ diyor.

Ünlü spor kulüpleri dünyaca ünlü uzmanlardan birini söyleşi için davet ediyor. Kulüp sporcuları ve taraftarları iki saatlik söyleşi için 80 euro ödüyorlar. Aslında konuşmacının piyasada satılan kitabında anlattığı şeylerin katbekat fazlası var. Kitabın fiyatı 5 euro ama taraftarlar ne yapıyor, kitaba 5 euro vermiyor, iki saatlik az bilgiye 80 euro veriyorlar.

Uzman konuşmasında: ‘Mobil telefon güvenliği aslında bir saçmalıktan ibaret. Bugün hem sporseverlerin hem de diğer insanların cebinde, ahlaktan, terbiyeden yoksun, sapık ve suç örgütlerinin kolayca erişebileceği saçma sapan bir cihaz bulunuyor.’ diyor.

Reklamcılar için sahipsiz bir define niteliğinde olan mobil telefonlar suçluların da yardımına koşuyor ama sporseverler ve birçok kişi bunu bilmiyor. Bunlara bir de cihaz koruma yöntemlerinin oldukça ham ve geri kalmış olduğu eklendiğinde hacklenmesi en kolay cihazlar ortaya çıkıyor.

Peki modern cihazlardan veri çalmayı bu kadar kolay yapan ne? Sporseverler ve birçok insan bu soruyu cevaplamakta zorlanıyorlar ama konuşmacı ‘işletim sistemindeki güncellemelerin ve hata düzeltmelerin eksikliği diyor.’ sporseverler bu açıklamaya hayret ediyorlar, konuşmacı konuya anlaşılır bir açıklama getiriyor. Sonra ‘Operatörler ve üreticiler farklı telefon modelleri için özelleştirme yoluna gidiyorlar, amaçları oldukça pahalıya mal olan uygulamaların maliyetini düşürmek. Bu tip gıcık uygulamalar cihazlardaki güvenlik tehditlerine kapı aralamış oluyor.’

Konuşmacı eski bir yüzme şampiyonu bir nineyi örnek veriyor. Suçlu çete, şampiyon nineyi arıyor ‘ Alo nine çok kötü haberlerim var, torunun Tom tatildeyken, bir kaza geçirmiş, hastane kendi ülkesinin sigortasını kabul etmiyormuş, ameliyat için 8000 dolar yatırana dek tedavi etmeyeceklermiş, yardım etmezsen ölebilirmiş nine.’

Konuşmacı sözlerine soruyla devam ediyor.’ Peki suçlular bunu nasıl beceriyor? Elbette bizim yardımımızla, paylaştığımız veriler onlara yol oluyor. Yaşlı şampiyon nineyi buluyor üzerine gidiyorlar. Torunun çok kötü durumdaymış komaya girdi, lütfen havaleyi hemen yap, diyorlar. Bu yöntemle çok sayıda yaşlı akraba dolandırılmış durumda.

Suçlular sosyal medya hesaplarını yakından takip ederken, tatile çıkanların fotoğraflarını yakından izliyorlar. Sosyal ağları analiz ederken yaşlı akraba arayışına giriyorlar.

Ünlü spor kulübünün taraftarları ve sporcuları 80’er euro vererek bu söyleşiyi iki saat dinliyorlar. Ama 5 euroya satılan ve çok daha fazla örnek sunan kitabı alıp okumayı tercih etmiyorlar.

Sonuç olarak, mobil cihazlarımız hem yüzde 100 güvenli değil, hem de bize çıkan bir yol izliyorlar.

Written by viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Osmanlıspor’da Gençlerbirliği Maçı Hazırlıkları

Bursa’da Eşitlik Var