in

BeğendimBeğendim

Karda Çamlıdere Alakoç Yaylası / BESİM GÜÇTENKORKMAZ

Çamlıdere’de bulunan Alakoç köyü ve yaylası, doğa yürüyüşü yapan grupların en çok tercih ettikleri rotalardan birisini oluşturuyor

Yayla, doğal güzelliği ve temiz havasının yanı sıra, orman içi yollardan Çamkoru Göletine ulaşımın sağlanması ile doğaseverlere keyifli bir yürüyüş olanağı sunuyor.

ÇAMLIDERE ALAKOÇ YAYLASI

Eskiden Kızılcahamam’ın en büyük köyü olan Alakoç’un, zaman içerisinde yaşanan göçler nedeniyle nüfusu şimdilerde oldukça azalmış durumda. Son düzenlemelerle Çamlıdere ilçesine bağlanan Alakoç’da, arıcılık ve küçükbaş hayvancılık geçim kaynaklarının başında geliyor.

ÇAMLIDERE ALAKOÇ YAYLASI

Yaz aylarında yaylada yapılan şenlikler, büyük şehirlere göçen akrabalar ile köyde kalanları bir araya getirmesi açısından önem taşıyor. Ana yola çok yakın olması nedeniyle yaylada, yazlık evlerin sayıları hızla artmakta.

ÇAMLIDERE ALAKOÇ YAYLASI

Çamlıdereliler ile Kızılcahamamlılar arasında tatlı bir sahiplenme yarışının yaşandığı Ankara’lı Halk ozanları Rifat Balaban ve Tolga Çandar’ın yanı sıra, birçok sanatçının da söylediği ‘’meşeler gövermiş varsın göversin’’ türküsünün ilham kaynağının Alakoç yaylasındaki doğal güzellik olduğu da söyleniyor.

ÇAMLIDERE ALAKOÇ YAYLASI

Gazeteci Besim Güçtenkorkmaz'ın birbirinden ilginç ve sürükleyici gezi haberlerini www.gezintihaberleri.com adresinden takip edebilirsiniz.

Written by viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Derbide Yanal’ın Golcü Tercihi Soldado

Voleybolda Günün Sonuçları