in

BeğendimBeğendim HarikaHarika

Kurucu Babalar Kuşağı

Bu yazımda atletizmin kurucu babalar kuşağı olarak tanımlayabileceğimiz Turhan Göker ve Ahmet Akbaş’ı tanıtmaya çalışacağım.

Sinan Özışık:

Turhan Göker entelektüel atletizm sevdalısıydı.1955’ten itibaren şeref listelerini o hazırlamıştır. Daha sonra Özcan Kutlu devam ettirmiştir.

Robert Koleji mezunu olduğundan İngilizce ve Fransızcaya çok hakimdi. Dünyayı bilir ve Türkiye’yi dünyaya anlatacak bilgiye sahipti.

Ahmet Akbaş, o dönemin Harbiyeli bir numaralı atletiydi. Gül Çıray’la evlendi. Orduda teskere bıraktı. Hava Harp Okuluna öğretmen olarak atandı. 2 yılda Hava Harp Okulunu 2 kere Türkiye Şampiyonu yaptı, tarihe geçti. Ayrıca İstanbul’da yapılan tüm yarışlarda saha amirliği yapardı.

Prof. Babür İncedayı:

Sporcuyken atletizmi sırtlayan kişiliğini Helsinki Olimpiyat Oyunlarına katılarak zirveye taşımıştı. 1960’lı yıllarda yönetici oldu. Gençlere atletizm hakkında aydınlatıcı bilgiler verdi.

Bir Avrupalıdan daha kibar ve centilmendi. 1970lerden sonra atletizmle ilgili çok değerli bilgileri, bilimsel olarak yazılı ve sözlü paylaştı.

O dönem Erdal Akkan benim antrenörümdü. Yüksek atlamayı makas tekniğiyle 1.97 atlamıştı .Bu herkesin yapabileceği bir iş değildi.

Yani o kuşakta bulunanlar başka bir kuşaktı. Atletizmin kurucu babalarıydılar diyebiliriz.

Suha Erbirsin:

Turhan Göker malzemenin bulunmadığı dönemde rekortmen bir atletti. Yöneticiliği ise örnek bir yöneticilikti. Robert koleji mezunuydu. Dünyayı yakından izlerdi. Atletizm konusunda bilgiler verirdi.

Ahmet Akbaş o zaman Ankaradaydı 400m 800m koşardı. Asker sporcu olduğu için Elazığ’a tayini çıkmıştı. Yani önce asker sonra sporcuydu. Gül Çıray’la evlendi daha sonrada evlatları subaydı şehit oldu. Allah hepsine rahmet eylesin.

Dr.Murat Kaçar:

Atletizmin bir çınarı daha devrildi yazımı,Bursa Yeni Dönem gazetesinde yazdım. Arzu edenler okuyabilirler.(1930-2022)

Mendol Gerçin:

Turhan Göker 92 yaşında kaybettiğimiz gerçek bir centilmen ,beyefendi şampiyon ve aile babasıydı.

Doğma büyüme Kadıköy Cadde Bostanlıydı. Çok geniş çevresi vardı. Yöneticilik hayatında da mütevaziliğini sürdürdü. 1500m rekortmeniydi. Ekrem Koçak ve Cahit Önel’in rakibiydi. Milli Olimpiyat Komitesi ve Fenerbahçe Divan Kurulu üyesiydi.

Ahmet Akbaş asker kökenli 400m koşan atletti. Gül Çıray’la evlendi.

Böyle değerler zor yetişir. Geçen gün Kanat Tamay’la konuşuyordum. Gürkan Çevik’in vefat etmiş olduğunu ondan öğrendim,çok üzüldüm.

Aşkın Tuna:

Turhan Göker 1500m eski Türkiye rekortmeni beyefendi bir şampiyon ve yöneticiydi. Bir örnek vereyim. Ben federasyon başkanıyken beni telefonla İstanbuldan aradı. “Aşkıncığım ben Milli Olimpiyat Komitesinde atletizm üyesiyim. İzin verirsen görevime devam edeyim, yoksa bırakayım” diyecek kadar beyefendiydi. Bende sizin orada olmanız atletizme güç verir demiştim.

Ahmet Akbaş 400m koşuyordu. O zamanlar üsteğmendi ve Ankara’daydı .Askeri atletizm takımıyla antrenmana servisle gelirlerdi.

Daha sonra Gül Çıray’la tanışıp evlendiler. Besim Aybars hocanın öğrencisiydi. Bir Bulgar Milli takım antrenörünün “Gül benim sporcum olsaydı olimpiyat şampiyonu olurdu” sözleri kulaklarımızdadır. Evladı şehit olunca onunda anne kalbi dayanamadı ve vefat etti. Allah bütün hepsine rahmet eylesin.

Nurullah Candan:

Turhan Göker başarılı bir istatistikçi, kibar, iddasız ve dürüst bir insandı. Atletizmi çok seviyordu. Atletizm üzerinden asla bir post kapma davası gütmedi. Onu Naili Moran Sempozyumuna çağırmıştım Panele geldi. İlgi çekici atletizm yorumları yaptı. Panele Aycan Önel, Melek Aydınoğlu’da konuşmacı olarak katıldılar.

Gül Çıray Akbaş evladını kaybettiği için gelmemişti. Amacım atletizmi, atletleri konuşturarak doğrudan anlatmaktı.

Akın Altıok:

Entellektüelliğin, beyefendiliğin zirvesi eski 800m 1500m rekortmeni arkadaşım 1952 Helsinki Olimpiyatlarına da katılma onuru yaşamıştı. Turhan Göker’le iki kez çekim yapmıştık. Allah tüm kaybettiklerimizin sevaplarını artırsın, aile ve sevenlerine güç ve sabırlar versin.

Ahmet Akbaş ile hem kendisi hem eşi Gül Çıray Akbaş’la ilgili yapmış olduğumuz çekimleri YouTube Atletizm Ansiklopedisi sayfasında izleyebilirsiniz.

ARTUN TALAY

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kasımpaşa Selçuk İnan’la Anlaştı

Futbolda Günün Sonuçları