in

LUCESCU YABANCI SERBESTLİĞİ VE VİDEO HAKEME KARŞI

Türkiye Milli Takımı Teknik Direktörü Mircea Lucescu, yabancı serbestliğine de video hakem sistemine de karşı olduğunu açıkladı.

Lucescu yönetimindeki Türkiye ilk resmi maçına yarın Ukrayna karşısında çıkacak. Deneyimli teknik adam bu maçtan önce La Gazzetta dello Sport’a verdiği röportajda gündeme dair önemli açıklamalar yaptı.

Video Hakem Sistemi’ne karşı çıkan Rumen teknik adam, ”Bir futbol maçı sadece sahadaki 90 dakika değildir. Hakemin son düdüğünün ardından bir hafta daha barlarda, kafelerde tartışılır. VAR ile neyi tartışacağız. Ağır çekimin doğru olup olmadığını mı? Futbol hayattır. Aynı zamanda hayatın özüdür, duygulardır. Stattaki taraftarı düşünün. Takımı gol attıu diye coşacak. 30 saniye sonra ‘Hayır. Gol değil’ diyeceksin. Rakibi iptal edilken golle coşacak mı? İptal edilen bir golden keyif alır mısın? VAR oyunu kesmekle kalmayacak, duyguları, coikuyu da kesecek. İşte benim sevmediğim de bu” diye konuştu.

YABANCI SERBESTLİĞİNE KARŞI

Yabancı sınırlaması hakkındaki görüşlerini de dile getiren 72 yaşındaki teknik adam, yerli oyuncuların çoğunlukta olduğu yıllarda Türk futbolunun önemli başarılar elde ettiğini hatırlattı ve Doğu Avrupa ülkelerindeki dezavantajın altını çizerek şunları dile getirdi:

”Türkiye’ye geldiğim yıllarda Dünya 3’üncüsü olduklarını, Galatasaray’ın Arsenal ve Real Madrid gibi rakipleri yenerek UEFA Kupası ve Süper Kupa’yı kazandığını hatırlıyorum. Türkler, İtalyanlar ve İngilizlerle karşılaştıkları zaman onları yenebiliyordu. Sonra yabancı oyuncu sınırlamasını kaldırmaya karar verdiler ve şimdi sorunlar yaşıyorlar. Birçok farklı ülke ve kulüpten gelen oyuncuyu bir arada oynatmak kolay değil. Elbette yabancı oyuncuların ülkede yetişen gençlere faydaları oluyor ama bu durum ülke futbolunda sorunlar yaratıyor. Serbest dolaşımın olduğu ülkelerde genç insanlar daha çok fırsatlara sahip. Ancak Doğu Avrupa ülkelerinde yerel lig onlara yardımcı olmalı. Benim Türkiye’deki ilk dönemimde sahada 7 Türk oyuncu vardı, harika işler başarıldı.”

UKRAYNA’YI TANIYORUM

Ukrayna’da çalıştığı dönemde yarattığı ekolün Shevchenko tarafından devam ettirildiğini söyleyen Lucescu, ”Shakhtar’da beraber çalıştığım 8 oyuncuyu Ukrayna Milli Takımı’nda gördüğüm için gururluyum. Onlarda kendi öğrettiğim oyun tarzını görüyorum ve rakibimizi gayet iyi tanıyorum. Ukrayna’ya geldiğimde herkes Lobanovsky’nin Dinamo Kiev’indeki gibi serbestçe oynuyordu. Shakhtar’a geldim ve daha kolektif, daha üretken bir oyun tarzı yarattım. Orada birçok Brezilyalı vardı ve genç oyuncularla aynı mantalitede yetiştiler. Tüm bunlardan Ukrayna futbolu faydalandı ve önemli oyuncular yetiştirdiler. Sheva’nın bugün oynattığı oyunda da kendi izlerimi görüyorum” diye konuştu.

Lucescu, Serie A ekiplerinden Roma’ya transfer olan Cengiz Ünder için de şu yorumu yaptı;

”İki yılda Türkiye’deki alt ligden Serie A’da Roma’ya kadar yükseliyorsan, kaliten var demektir. Inter’e karşı oynadığı üç dakikada bunu gösterdi. Francesco’yu tanıyorum. Cengiz’i her yönden geliştirecektir. İtalya’da Inter’in yılı olabilir. Milan da iyi bir kadro oluşturdu. Ve roma’ya da dikkat edilmeli. Juventus’un artık Şampiyonlar Ligi’ne odaklanması gerek. Onu kazanmalılar. Üst üste 6 lig şampiyonlukları oldu zaten.”

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KEBAPÇI SELAHATTİN’İN HEYKELİNİ DİKTİLER

VAN PERSIE YİNE SAKATLANDI