in

Maçlar Şifresiz Yayınlanmalı

Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) salgın nedeniyle ara verilen ligleri 12 Haziran’da yeniden başlatma kararı, tartışmaları da beraberinde getirdi.

Süper Lig’de kalan sekiz haftadaki karşılaşmalarda stadyuma seyirci alınmayacak. beIN Sports aboneliği bulunmadığı için bu maçları evde ekran başında izleme fırsatı olmayan futbolseverlerin maçları toplu hâlde seyretme ihtimalinin getirdiği risk ise endişe kaynağı olmayı sürdürüyor.

Uzmanlar, çözümün maçların şifresiz yayınlanması olduğuna dikkat çekiyor.

DW’den Cengiz Özbek’in haberine göre, TFF Başkanı Nihat Özdemir, çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Bazı maçlar şifresiz verilmezse, kafe ve restoranlarda bu maçları izlemek için bazı topluluklar olacaktır. Ama onun da şartlarını, nasıl maç seyredileceğine dair kuralları ortaya koyacağız. Restoran ve kafe sahipleri de bunlara uyarak ancak maçları izlettirebilecekler” dedi.

Türkiye’de şu an kafe, restoran ve barlar salgın önlemleri kapsamında kapalı. Ancak bu mekânların 12 Haziran’a kadar açılması hâlinde, söz konusu yerler salgının yayılması açısından potansiyel bir tehdide dönüşecek.

Yayıncı kuruluş aboneliği olmayan kişilerin, beIN Sports abonesi tanıdıklarının evlerini ziyaret etmesi ve bu evlerde kalabalık şekilde toplanılması ya da işletmelerin maç akşamlarında kaçak olarak kapılarını açması da sosyal mesafe kurallarının ihlalini doğurabilecek diğer durumlar olarak görülüyor.

DW Türkçe’ye konuşan enfeksiyon hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Esin Şenol, kimseyle 15 dakikadan uzun süre yakın mesafede veya mesafenin korunamayacağı yerlerde bir araya gelmemek gerektiğini belirterek, “Ayrıca enfekte kişiden bulaşma ihtimalinin, ev içi ya da kalabalık kapalı güneşsiz havalanamayan ortamlar ile yakın ilişkisi bulunduğunu da biliyoruz. Yapılmış ve yayınlanmış çalışmalar, neredeyse bulaşmaların yüzde 90’ının böyle olduğunu gösteriyor bize” dedi.

Prof. Dr. Şenol, kapalı ortamlarda topluca maç izlenmesinin getireceği riskleri ise “doğrudan dokunmak” ve “dolaylı dokunmak” diye ikiye ayırdı:

“Doğrudan dokunmak; öpüşmek, tokalaşmak, sarılmak ve dokunmak gibi eylemleri, dolaylı dokunmak ise masa, sandalye, bardak, tuzluk gibi ortak kullanılan objelere el ile dokunmak ve el yıkama pratiğini yeterince uygulamamak durumunda risk taşıyor.”

Prof. Dr. Şenol, “Kapalı ortamlarda bulaşma riskini artıran bir başka önemli faktör ise yüksek sesle konuşma, bağırma, şarkı söyleme, öksürme, aksırma sırasında havaya mikropartikül olarak saçılan parçacıkların ortamda uzun süre bulunabilme ihtimali” diye ekledi.

Şenol, bu nedenle “maçların kapalı ortamlarda kalabalık şekilde izlenmesinin, açık havada seyircili izlenmesinden daha yüksek risk taşıdığını” ifade etti.

Sözcü Skor Müdürü Mehmet Özen de bu görüşe katılarak “Liglerin askıya alınmasının en büyük nedeni kalabalıkların bir araya gelmesini engellemekti. Önümüzde tüm Avrupa’ya virüsü yaydığı düşünülen Atalanta-Valencia maçı örneği var. Ama insanların maçları izlemek için mekanlara akın etmesi ile stada gitmesi arasında son tahlilde fark yok. Bunun önüne geçecek önlemler alınmalı” ifadesini kullandı.

Cumhuriyet gazetesi spor yazarı Arif Kızılyalın ise DW Türkçe’ye yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın böylesine hassas bir konuda kararı TFF’ye bırakmasının sebebinin ne olabileceği konusunda, “Sağlık Bakanı ve Bilim Kurulu’nun yetkisinin de bir yere kadar olduğunu biliyoruz. Türkiye’de sağlık konularında kararları veren mekanizmalar ne yazık ki Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanı değil. Karar başka bir mekanizma tarafından veriliyor” ifadesini kullandı.

TFF Başkanı Özdemir’in ekonomik kaygılarla karar verdiğini savunan Kızılyalın, “Sayın Nihat Özdemir bence burada çok aceleci davrandı. Aceleci davranmasının perde arkasında da elbette yayıncı kuruluşun zarar etmesi, federasyonu sürekli baskı altına alması, kulüplerin de haklı olarak bu kuruluştan gelecek parayı istemesi ve bahis mekanizmasının yani İddaa’nın yeniden başlaması kaygısı var” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TFF’den Sözleşmelere İlişkin Tavsiye Kararı

Liglerin Devamı, İptali, Tescili Şeklindeki Tüm Kararlara Saygılıyız