in

Markayı Kurtarmak

Tokyo Olimpiyat Oyunları sırasında madalya alanlar alkışlanacak ama kulüplerin transfer haberleri gündemdeki ağırlığını koruyacaktır.

Ünlü kulüplerin transfer listelerine dahi almadığı oyuncular bizlere kahraman gibi sunulacaktır. Zaten yıllardan beri bu böyle olmaktadır.

Şapka çıkarılması gereken olaylar hep üçüncü dördüncü planda kalacaktır.

Prof. George Bass, Bodrum aşığı bir bilim adamıdır. Bodrum Kalesi’nin sualtı kalesinin oluşmasını o sağlamıştır. George Bass 1953’ten beri Türkiye’de yirmiyi aşkın arkeolojik deniz kazısı yapmıştır.

Ona göre Anadolu’da tekne yapımına 5000 yol önce başlanmıştır. Denizlerde her yıl bir gemi batmış olsa, beş bine yakın batık teknemiz olacağını ve dünyanın hiçbir denizinde bunun olamayacağını söylemiştir. Türkiye’nin dünyanın sualtı zenginliğinde en önde gelen ülkesi olmasına çalışmıştır.

Bass ve ekibinin en önemli başarısı bizim süngerci ve yerli arkeologlarımızın saptadığı Kaş’taki Uluburun Batığı’dır. 1984’te başlayan kazılar yıllarca sürerek dünyanın 3600 yıllık en eski gemisi ve içindeki çok değerli eserleri su yüzüne çıkartmışlardır.

Sadun Boro işte bunlara şapka çıkarırım helal olsun demiştir.

Kazılarda çıkan altın ve değerli taşlardan oluşan takılar, tunç silahlar, bakır, cam, kalay külçeler, amforalar, Kıbrıs çanak çömleği yine onlar tarafından temizlenerek sergilenmeye hazır hale getirilmiştir.

Yunanistan George Bass’ın topraklarına yerleşmesini sağlamak için kendisine inanılmaz maddi ve manevi olanaklar, sualtı araştırmaları için bir adanın tamamını tahsis etti. Ama George Bass tüm bunları elinin tersiyle itti ve çalışmalarını Türkiye’de yapmayı seçti.

Bu değerli insan son nefesini pankreas teşhisi nedeniyle tedavi gördüğü Teksas’taki bir hastane odasında verdi.

George Bass’ın 372 sayfalık ‘Denizler Altında Arkeoloji’ kitabı dünyanın tüm kütüphanelerinde bulunmaktadır. Eserleri tüm üniversitelerin arkeoloji bölümlerinde okutulmaktadır.

Amacım bilim insanları ve spor adamlarını kıyaslamak, elmalarla armutları toplamak değildir. Yalnızca durum tespiti yapmaktır.

George Bass’ı tanımayan spor yorumcularının tamamlayıcı oyuncu, yıldız oyuncu farkından habersiz olmalarını normal karşılamak gerekir.

Onların amacı Real’in, Manchester’ın, Bayern’in, Juventus’un kadrolarında hiç düşünmedikleri oyuncuları transfer eden bizimkilerin markayı kurtarma çalışmalarına destek olmaktır.

ARTUN TALAY

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Temsilcilerimizin Avrupa’daki Muhtemel Rakipleri Belli Oldu

TFF 2. ve 3. Lig Fikstürü 28 Temmuz’da Çekilecek