in

Eddy Merckx Şerefine

Tour de France’ta 5 kez şampiyon olarak bu alanda rekoru elinde bulunduran bisiklet efsanesi Eddy Merckx için organizatörler 2019 yılında anlamlı bir sürprize hazırlanıyor.

Tour’un organizatörü ASO tarafından yapılan açıklamada, Belçikalı bisikletçinin 1969 yılında elde ettiği ilk zaferinin 50. yılı şerefine 2019 Tour de France’ın açılış etabına Brüksel’in ev sahipliği yapacağı duyuruldu.

ASO Başkanı Christian Prudhomme, “Eddy Merckx kazandığı başarıların yanı sıra gösterdiği tevazu ile istisnai bir şampiyon. Yaptığımız jest, böyle bir efsane için az bile” ifadelerini kullandı.

1969 yılında düzenlenen Tour’un ilk gününde geçilen takım zamana karşı etabında Merckx’in takımı Faema ilk sırayı almış ve Merckx kariyerinde ilk kez sarı mayoyu sırtına geçirmişti. Merckx o yarış sonunda genel klasmanın yanı sıra sprint ve tırmanış klasmanlarını da ilk sırada tamamlayarak sıra dışı bir başarıya imza atmıştı.

Bu yıl Almanya’nın Düsseldorf şehrinde start alacak Tour de France, 2019 yılındaki Brüksel ev sahipliğiyle beraber 23. kez Fransa dışındaki topraklarda başlayacak. 2019 yılı ayrıca, Tour de France’ın 100. yılı olması bakımından da önem taşımakta.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dağ bisikletinin merkezi Yenice Ormanları / BESİM GÜÇTENKORKMAZ

OYNADIĞI TAKIM SÜPER LİG’E ÇIKIYOR