in ,

BeğendimBeğendim

MHK, Ankaragücü ile Dalga mı Geçiyor? / METİNER ERDEM

METİNER ERDEM

Merkez Hakem Kurulu (MHK), Trabzonspor-Ankaragücü maçında Orgill’in attığı ancak hakem Mustafa Öğretmenoğlu tarafından sayılmayan golle ilgili skandal sayılabilecek bir savunma yaptı.

SporX adlı internet sitesinin sorusunu yanıtlayan MHK, Orgill’in pozisyonunu, bu pozisyonla uzaktan yakından ilgisi olmayan Neymar’ın Barcelona forması altında Juventus’a attığı ve hakem  Cüneyt Çakır’ın iptal ettiği golle kıyasladı.

O pozisyonda Neymar topa,  kafa ve elle karışık vurmuş, Cüneyt Çakır da haklı olarak golü iptal etmişti.

Oysa ki Orgill’in pozisyonu yere düşen bir oyuncunun destek olarak yere koyduğu koluna top gelmesinin “çarpma mı, elle oynama mı” olarak değerlendirileceği ile ilgiliydi.

Bu pozisyonun bir benzeri 22 Ekim 2017’de oynanan Galatasaray-Fenerbahçe maçında yaşanmıştı.

MHK’nin kıyaslamayı bire bir aynı olan bu pozisyonla yapması gerekirdi.

O maçta Hasan Ali Kaldırım, ceza sahası içinde yere düşüyor ve destek olarak yere koyduğu koluna top geliyordu. Fenerbahçe’nin ceza sahası içinde olduğu için penaltı beklenen bu pozisyonu hakem devam ettiriyor, MHK sözcüleri o pozisyonu yorumlarken, “Hasan Ali Kaldırım sol kolunu yere destek olarak koydu. Top destek kola geliyor. Oyuncu, destek kolu nasıl kaldıracak, kolsuz mu oynayacak futbolu? O destek kol topu süpürdü mü, taşıdı mı? Hayır. “ ifadelerini kullanmışlardı.

Bu yorumları Orgill’in pozisyonu için de yapmak gerekmez miydi?

Top, Orgill’in destek olarak yere koyduğu topa çarpıyor.

Orgill’in bu destek kolu kaldırma şansı var mı?

Yok.

O destek kol topu süpürdü mü?

Yok.

MHK’nın bire bir aynı olan pozisyonda nasıl iki yüzlü davranabildiğinin kanıtıydı, bu olay.

Maalesef Ankaragücü yasak savmak amaçlı bir açıklama yaptığı için, ne bu pozisyonun ne de diğer penaltı pozisyonlarının arkasına düşülmedi.

Neden yasak savmak amaçlı açıklama derseniz…

Maç bitiyor, taraftar öfkeli. Medya sorumlusu Sayın Uğur Engin, bir tweet atarak hakem hataları ile ilgili açıklama yapılacağını duyuruyor.

Taraftar da en azından hakları savunulacak, sesleri duyulacak diye seviniyor. Taraftarın gazı alınmış oluyor, öfke biraz diniyor.

Trabzonspor-Ankaragücü maçı doğal olarak maçın oynandığı Cumartesi günü akşamı TV’lerde tartışılıyor. Ankaragücü’nün açıklamayı hemen o gün yapması gerekir ki  herkes bu pozisyonları bir de Ankaragücü’nün gözünden seyretsin. Ama Cumartesi günü beklenen açıklama yapılmıyor.

Ne zaman yapılıyor açıklama, “açıklama yapılacak” tweet’inden tam 30 saat sonra, pazar günü hem de Antalyaspor-Beşiktaş maçı sonrasında.

Maç bitmiş, Kagawa 2 dakikada 2 gol atmış, tüm Türkiye bu olayı konuşuyor, o sırada Ankaragücü açıklama yapıyor.

Doğal olarak da hiçbir spor programında yer almıyor bu açıklama.

MHK, bu açıklamanın ardından Ankaragücü’ne cevap verdi mi bilmiyoruz.

Ancak, SporX, MHK’ya soru yöneltmese bu skandal yanıttan dahi haberimiz olmayacaktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Maicon Al-Nassr’a Kiralandı

Ümit Özat Adana Demirspor’da