in ,

MHK, Hukuk, Disiplin, Tahkim Kurullarının Hepsiyle Devam Edeceğiz

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, “Eleştirilmemek mümkün değil, bizim aldığımız her karar Türkiye’deki futbol için. Herkese eşit mesafede olmaya çalışıyoruz Elimizden geldiğince adaletli karar almaya çalışıyoruz.” dedi.

Özdemir, Ağustos ayından itibaren seyircili oynamayı planladıklarını ve kademeli olarak ligi 18 takımlı hale getirmek istediklerini açıkladı.

Nihat Özdemir’in, beIN SPORTS’ta Güntekin Onay’ın konuğu olduğu programda yaptığı açıklamalardan satırbaşları şunlar:

“Zorlu bir yıl geride kaldı. Az kaldı, 5 maç var kaldı. 8.5 ayda ara vermeden 42 maç haftası oynadık. En önemli etken, geçen yıl küme düşmeyi kaldırdığımız için sezonu 21 takımla oynadık. Kulüpler Birliği’nden böyle bir talep geldi. Biz bunu çok düşünmüştük. Kulüplere hak vererek, tüm liglerden düşmeyi kaldırdık.

Zor sene oldu. Bu ligi ‘Yapamazlar’ demelerine rağmen biz ve kulüplerimiz birbirimize destek olduk, sezon bitti. 24-25-26 yıldır böyle bir lig yaşanmadı. Her zaman son haftalara 2 takım yarışarak girerdi. 3 takım eşit şansla son haftalara girdiler. Son 3 haftadaki maçları aynı gün, aynı saatte başladık.

Ligin sonuna geldiğimizde sadece 2 golle, Süper Lig’in şampiyonu belli oldu. 1. Lig’de 3 takım 72 puanla bitirdi. 3’lü averajla ilk iki belli oldu. Giresunspor ve Adana Demirspor geldi, Samsunspor gelemedi. Samsunspor, play-offlarda da 6. sıradan giren Altınordu’ya elendi. Samsunspor çok büyük mesai verdi. Yatırım yaptı. Allah onlara gelecek yıl nasip eder inşallah. Adana Demirspor, 3. yılın sonunda Süper Lig’e çıktı. Önce play-off, sonra final, bu sezon lider olarak çıktı.

Lig neredeyse sona geldi. TFF 1. Lig’de inşallah çok önemli bir maç var, İstanbul’a aldık. Otel, uçak masraflarını düşündük. İzmir’de bu maçın oynanabileceği tek stadyum var, Göztepe Gürsel Aksel Stadyumu. Orayı da bakıma almışlar. Bornova Stadyumu’nda oynanamıyordu. İki kulüple de görüştük. Atatürk Olimpiyat Stadyumu’na bir miktar da seyirci alacağız. Ayrıca 2. Lig ve 3. Lig playoff finallerinde de seyirci olacak. Elimizden geldikçe, tabii Türkiye’nin takımlarını şartlarını göz önünde bulundurarak tüm finalleri, milli maçları Olimpiyat Stadyumu’nda oynamak istiyoruz. Oraya çok büyük yatırım yaptık. Ne kadar çok maç yaparsak, o kadar değerlendirmiş oluruz. Karagümrük, birçok maçını burada oynattık. Gelecek sezon da isterse Karagümrük’e tüm kolaylığı sağlayacağız.

Allah’a şükür, hiçbir futbolcumuz ve teknik direktörümüz ağır şekilde kovid hastalığı yaşamadı. Ömer Taşer’e bu protokolden ötürü teşekkür ediyorum. Maalesef birkaç takım yöneticimiz, bu şekilde kovidden can kaybına uğradık. Onlara da Allahtan rahmet diliyorum.

Fenerbahçe çok iyi bir kadro kurdu. Çok transfer yaptı. Yeni hocayla sezona çok iyi başladı. Herkes bu sezon ‘Fenerbahçe sezonu, TFF yardım ediyor, Fenerasyon’ dediler. Böyle konuşmalar devam ederken, bu sefer Galatasaray dediler. ‘Galatasaray’a destek, plan program’ dediler. Beşiktaş öne geçti. Ligin ilk yarısını lider tamamladı. ‘Beşiktaş için düzeni kurmuşlar’ dedi. Son haftaya 3 takım eşit şansla girdi. Son haftaya 3 takım eşit şansla girdi. Sadece 2 golle Beşiktaş şampiyon oldu. Bu iş planlanıyor, destek olunuyor gibi bir şeyin olmadığı görüldü. Süper Lig ve TFF 1. Lig’de şampiyon ve çıkan takımlar hakkında kimse bir şey konuşmuyor.

VAR ile ilgili sözler, dedikodudan öteye gidemiyor. TFF olarak 1. Lig Kulüpler Birliği’yle 2 ayda bir toplantık. En acil istekleri, ‘Ne olur VAR’ı bize de getirin’ dediler. Bunu 2021/22 için istedik ama stadyumların teknik kapasiteleri yeterli değil. 2022/23’te yapacağız. Playofflarda uyguluyoruz. Samsunspor Başkanı, Altınordu – Samsunspor maçı nedeniyle teşekkür etti. Maçı Altınordu kazandı. Penaltı vardı, kırmızı vardı. Kaybetmesine rağmen Samsunspor Başkanı teşekkür etti. Ben bunu istiyorum. VAR sistemi her yıl ileriye gidiyor. Kimse kalkıp VAR iyiye değil kötüye gidiyor demesin. Bakarsanız Almanya, İtalya, İspanya, İngiltere, Fransa’da da rakamlar buna benzerdir. Gelecek yıl, bu yıldan da iyi rakamlar göreceğiz. VAR sistemi vazgeçilmez bir nokta olmalıdır, olacaktır. TFF 1. Lig’den sonra hedefimiz 2. Lig ve 3. Lig’de VAR sistemleri. Hakemin verdiği adaletsiz kararı düzeltme sistemidir VAR, vazgeçilmez unsudur. VAR sadece Türkiyemiz’de değil Avrupa’da, FIFA’da tartışılıyor ‘Daha iyi nasıl yapabiliriz’ diye. VAR kadroları yetiştirmek de kolay değil. VAR hakemliği diye bir mesleğin meydana geleceğini ve bu şekilde daha iyi verim alınacağını düşünüyoruz.

Gol çizgisi teknolojisi uygulanırsa Avrupa’da, biz de hazırız. Hawk-Eye ile çalışıyoruz. Tüm büyük turnuvalarda çalışıyorlar. Demirören döneminde ihalesini yapmıştık. Tüm yönetim, Hawk-Eye için karar vermiştik. Yaptıkları, yapacaklarının göstergesidir. Hawk-Eye ile ilgili iddiaları savcılığa verdik. Savcılık başka açıdan o davayı kapatmılş. Fenerbahçe’nin bir iddiası var, bu da araştırılsın dedik. O operatör arkadaş, UEFA’nın çok önem verdiği operatörlerden biridir. Hawk-Eye ile de dikkatli olması konusunda görüş alışverişimiz oldu.

Yeni genel kurula kadar, Hukuk – Disiplin – Tahkim – MHK ile devam etmek istiyoruz. Ligler başlamadan evvel mali genel kurul var. Tüzükle ilgili değişiklikler yapmak istiyoruz. AİHM ve Spor Yasası’yla uyumlu hale getireceğiz tüzüğü. Bizim yetkimiz değil bu değişiklikler, genel kurulla olabiliyor. Gerekli çalışmaları yapmaktayız. MHK, Disiplin ve Tahkim’den memnunuz. MHK’ye teşekkür ediyorum. Bu zorlu süreçte çok büyük bir iş başardı MHK. Hepsinden çok memnunum. Serdar Tatlı başkanlığındaki MHK’den çok memnunuz. Aytaç Bey, PFDK Başkanı. Murat Bey, Tahkim Başkanı. Hepsinden çok mutluyuz, hepsiyle devam edeceğiz.

Bazen aklımdan ‘Ne işim var benim burada’ dediğim çok oluyor. Bu bir görevdir. TFF Genel Kurulu, 1 Haziran 2019’da bu görevi bize verdi. 4 yıllık göreve geldik. Uzun bir süre ama bir defa aday olduk.

Hep beraber, yalnızca Süper Lig değil 1. Lig, 2. Lig, 3. Lig, amatörler, kadın milli takımlar, e takımlar, ampute takımlar olarak hep birlikte götürmek zorundayız. Canımız ve gücümüz yettiği kadar bu görevi yürütmeye çalışacağız.

Yazar viralspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adnan Karakaş ”Kürek Yarışı”

Transferin Gözdesi Barış Alper Yılmaz